Wiktor Niedzicki z pasją przekazuje wiedzę
Wiktor Niedzicki za pomocą programów telewizyjnych chciał pokazać jak wiele wysiłku, pracy i wiedzy trzeba włożyć w każdy wynalazek. Pasja naukowca przyciągała przed telewizory nie tylko zwykłych widzów, ale także jego kolegów po fachu. - Później zaprosił nas do programu. Nie jest proste przekazać, dostępnym językiem dla wszystkich, to, co robisz - powiedziała prof. dr hab. inż. Natalia Sobczak z Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN.
Przyjaciel Wiktora Niedzickiego, Zygmunt Chajzer przyznaje, że naukowiec jest kopalnią wiedzy o świecie i o prawach, które rządzą tym światem. Na wizji nigdy nie bał się eksperymentować, był odważny i jak mówi, sprawdzał różne procesy w imieniu widza.
- Ta brawura wynikała z tego, że nie było środków. Bardzo często miałem tę kamerę na bardzo krótki czas. Nie było żadnych gotowych filmów. Musiałem wymyśleć, jak tutaj nadrobić tę całą sytuację, żeby widzom to pokazać i żeby nie stracić ich uwagi - wyjaśnił.
Po odejściu z TVP Wiktor Niedzicki założył swój kanał, prowadzi także wykłady na temat prezentacji nauki na wyższych uczelniach, nadal pokazuje też dzieciom eksperymenty według własnych scenariuszy.
Kulinarna pasja
Kiedy zmarła żona Wiktora Nidzickiego, doszedł do wniosku, że chciałby mieć pretekst do częstszych spotkań z dziećmi i możliwość zrobienia im przyjemności. Dlatego zaczął piec przeróżne ciasta.
- Do wszystkiego Wiktor podchodzi od strony naukowej i pewnie najpierw sprawdził jak wygląda cały proces robienia ciasta, wyrastania, pieczenia. On to dokładnie wie z punktu widzenia naukowego - powiedział Zygmunt Chajzer.
A Wiktor Niedzicki dodał: - To jest też rodzaj takiej chemii i fizyki. Moje dzieci nie lubią za słodkich ciast, no to robię z mniejszą ilością cukru - wyjaśnił.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Opłacalne kierunki studiów – gdzie warto się kształcić, by zapewnić sobie dobrą przyszłość?
- Jak oszukują nas oczy? Dawid Myśliwiec z kanału "Uwaga! Naukowy bełkot" tłumaczy, czym są złudzenia optyczne
- Czym jest mnemotechnika i pałac pamięci?
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Magda Nabiałczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN