Styl życia

Opłacalne kierunki studiów – gdzie warto się kształcić, by zapewnić sobie dobrą przyszłość?

Styl życia

Aktualizacja:
uczelnia, zajęcia, studenci, szkoła, studia

Jakie są opłacalne kierunki studiów? To pytanie bardzo często pada z ust maturzystów, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Aby ułatwić im podjęcie tej trudnej decyzji, powstało wiele szacunkowych zestawień, pozwalających zarówno wybrać najbardziej opłacalne studia, jak i dopasować je do własnych zainteresowań.

O opłacalnych studiach można mówić wtedy, gdy istnieje pewność, że ich ukończenie przyniesie wymierne korzyści w przyszłości. Chodzi tu nie tylko o znalezienie dobrze płatnej posady, ale również możliwości dalszego rozwoju. Uważa się, że najbardziej opłacalne kierunki studiów obejmują głównie dyscypliny techniczne, związane z przedmiotami ścisłymi. Mimo to uczelnie przyrodnicze lub humanistyczne bywają równie perspektywiczne. Tak naprawdę opłacalne kierunki studiów można bowiem znaleźć w każdej dziedzinie kształcenia.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Za najlepiej opłacalne kierunki studiów uważa się te związane z nowymi technologiami. Prym wiedzie w tym przypadku informatyka. Osoby, które zdecydują się na zdobywanie wiedzy z zakresu m.in. programowania, sieci komputerowych, baz danych czy algorytmów, mogą liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki w przyszłości. Informatyka uznawana jest za najbardziej opłacalne studia również dlatego, że rynek pracy zmaga się z niedoborami specjalistów z branży IT, w związku z czym znalezienie ciekawego zatrudnienia nie powinno być trudne.

Jedne z najbardziej opłacalnych studiów to również automatyka i robotyka. Osoby z dyplomem ukończenia tego technicznego kierunku bez problemu odnajdą się na rynku pracy. Zdobyta podczas studiów wiedza teoretyczna oraz praktyczna pozwoli im zatrudnić się w wielu sektorach gospodarki, a także przyniesie wysokie wynagrodzenie i zapewni ciągły rozwój.

Najlepiej opłacalne kierunki studiów to także m.in. elektrotechnika, mechatronika, a także inżynieria produkcji czy budownictwo. Widać więc wyraźnie, że większość przyszłościowych dziedzin związana jest ze zgłębianiem wiedzy technicznej. Taką ścieżkę rozwoju można wybrać zarówno na uniwersytetach, jak i politechnikach. Bez wątpienia są to opłacalne studia, jednak nie każdy ma do nich odpowiednie predyspozycje.

Opłacalne studia – finanse, medycyna, a może prawo?

Okazuje się, że opłacalne studia nie zawsze wymagają zamiłowania do zagadnień czysto technicznych. Wśród oferty polskich uczelni można znaleźć także inne ciekawe i perspektywiczne kierunki.

Za najlepiej opłacalne studia uważa się m.in. kierunki ekonomiczne, takie jak np. finanse i rachunkowość. Ich absolwenci mają szansę pracować zarówno w instytucjach sektora państwowego, jak i prywatnego. Dodatkowo, osoby, które ukończyły te opłacalne studia i zdecydowały się na budowanie kariery, np. analityka finansowego, doradcy, księgowego czy maklera papierów wartościowych, bez wątpienia mogą liczyć na zadowalające wynagrodzenie.

Ważne i opłacalne kierunki studiów oferują także uczelnie medyczne, kształcące przyszłych lekarzy i dentystów. Zarówno sama edukacja, jak i późniejsze wykonywanie jednego z tych zawodów nie należy do łatwych, jednak potrafią przynieść dużo satysfakcji. W parze z nią idą również dobre pieniądze, choć dotyczy to głównie prywatnej służby zdrowia. Co ważne, inne okołomedyczne kierunki kształcenia również można uznać za opłacalne studia. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na farmację i dietetykę.

Wymieniając najbardziej opłacalne studia, nie sposób nie wspomnieć o prawie. Zgłębianie wiedzy z tej dziedziny może zaowocować bardzo interesującym życiem zawodowym. Zawód prawnika to nie tylko prestiż i ciągłe wyzwania, ale również bardzo dobre zarobki.

Opłacalne kierunki studiów humanistycznych

Czy istnieją opłacalne studia humanistyczne? Okazuje się, że jak najbardziej. Za najlepszą dziedzinę uznaje się w tym przypadku filologię języków obcych. Dzięki jej ukończeniu można starać się o pracę w krajowych i zagranicznych firmach z wielu różnych branż, a także poznawać nowe kultury oraz zbierać interesujące doświadczenia. Aby jednak filologia stanowiła opłacalne studia, najlepiej żeby była związana z jakimś nietypowym językiem, np. chińskim, japońskim, arabskim, norweskim czy hindi. Warte nauki są też nieco bardziej popularne języki, takie jak francuski, hiszpański czy rosyjski.

Za opłacalne kierunki studiów humanistycznych uważa się również te związane z public relations . Ich absolwenci także mogą być spokojni o swoją przyszłość.

Jakie są najmniej opłacalne kierunki studiów?

Wiadomo już, jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów. Czy można jednak wymienić te, które stwarzają najmniej korzystne perspektywy? W tym przypadku nie da się jednoznacznie określić, które studia są najgorsze – każdy lubi co innego i w czym innym się odnajduje. Jeśli robi się coś z pasją oraz jest się otwartym na zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności, nawet pozornie mało rozwojowy kierunek może okazać się najbardziej opłacalnymi studiami.

Zobacz wideo: Kim Kardashian znów nie zdała egzaminu prawniczego. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Obronił doktorat jeszcze na studiach. "Uważam się za zupełnie zwykłą osobę, dla której nauka jest pasją"

Ile trwają studia medyczne?

Studia kontra doświadczenie. Co jest ważniejsze?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości