Czym zajmuje się analityk finansowy? Charakterystyka zawodu

biznesman
Shannon Fagan/ Getty Images

Analityk finansowy to zawód nie tylko rozwojowy, ale również niezwykle opłacalny. Wykonywanie tej profesji wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością oraz wymaga posiadania odpowiednich kompetencji. Ile zarabia analityk finansowy i jakie są jego główne zadania?

Praca analityka finansowego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania firmy. Dzięki niej możliwa jest ocena podejmowanych przez przedsiębiorstwo działań, a także efektywny rozwój spółki. Zadania, przed którymi staje osoba na tym stanowisku są więc bardzo złożone. Szeroki zakres obowiązków przekłada się jednak na wysokie zarobki analityka finansowego – w zależności od stopnia doświadczenia może on liczyć na naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie.

Na czym polega praca analityka finansowego?

Co robi analityk finansowy w swojej pracy? Jego rola zależy w dużej mierze od profilu działalności danej firmy. Ponadto, zakres obowiązków na tym stanowisku uwarunkowany jest stopniem doświadczenia – młodszy analityk finansowy będzie miał nieco inne zadania niż starszy specjalista.

Mimo pewnych różnic, za podstawowe obowiązki analityka finansowego uznaje się, m.in.:

  • czynny udział w przygotowywaniu budżetu firmy na dany rok oraz późniejsza kontrola realizacji założonego planu,
  • ocena finansowego ryzyka oraz rentowności działań prowadzonych przez przedsiębiorstwo,
  • sporządzanie analiz dotyczących opłacalności konkretnych produktów czy oddziałów firmy,
  • kontrola przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie,
  • przygotowywanie prognoz ekonomicznych,
  • uczestnictwo w sporządzaniu strategii finansowych,
  • przygotowywanie różnorodnych zestawień i raportów,
  • współpraca z działem księgowości firmy oraz z podmiotami zewnętrznymi.

Jak łatwo zauważyć, zakres obowiązków analityka finansowego jest niezwykle szeroki. Główny cel jego działań to ocena stanu finansowego firmy, a także określenie jej perspektyw rozwoju i sposobu na minimalizację ewentualnych strat. To, czym się zajmuje analityk finansowy jest więc kwestią złożoną, a na osobie zajmującej taką posadę leży bardzo duża odpowiedzialność.

Analityk finansowy – wymagania niezbędne do wykonywania zawodu

Aby zostać analitykiem finansowym, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Biorąc pod uwagę szeroki zakres obowiązków na tym stanowisku, pracodawcy mają zazwyczaj dość wysokie wymagania.

W przypadku zawodu, jakim jest analityk finansowy, studia stanowią bezwzględną podstawę. Najlepiej jest ukończyć kierunek ekonomiczny, taki jak np. finanse i rachunkowość. Legitymowanie się dyplomem uczelni wyższej to jednak nie wszystko. Równie istotne są takie kwestie, jak:

  • szeroko rozwinięte zdolności analityczne,
  • biegła obsługa komputera,
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego,
  • doświadczenie w pracy w dziale kontrolingu, księgowości lub audytu.
  • umiejętność pracy w zespole,
  • skrupulatność, dokładność i systematyczność,
  • znajomość trendów na rynku finansowym.

Do wykonywania zawodu przydatne mogą się okazać również studia podyplomowe. Analityk finansowy ma na nich szansę zgłębiać tajniki ekonomii i zdobywać nowe umiejętności. Dobrym poświadczeniem posiadanych kompetencji jest także legitymowanie się certyfikatem z zakresu zarządzania finansami, jak np. ACCA, CFA czy CIA. W pracy analityka finansowego liczy się bowiem chęć ciągłego poszerzania swojej wiedzy, a także nieustanny rozwój.

Jak może przebiegać kariera analityka finansowego?

Jeśli chodzi o analityka finansowego, oferty pracy czekają na niego w wielu przedsiębiorstwach z różnych branż. Zatrudnienie możliwe jest w dziale księgowości czy audytu większości dużych firm i korporacji, zwłaszcza o profilu produkcyjnym czy handlowym. Oprócz tego, praca czeka na specjalistów w wielu instytucjach finansowych. W tym przypadku popularne jest zwłaszcza stanowisko analityka finansowego w banku.

Oferty pracy dla analityka finansowego mogą się od siebie różnić. Wszystko zależy bowiem od specyfiki danej firmy, a także poziomu stanowiska. Tak naprawdę jednak, zarówno młodszy, jak i starszy analityk finansowy bez trudu powinien znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie.

Warto również wiedzieć, że profesja analityka finansowego daje duże szanse na rozwój zawodowy. Przykładowa ścieżka kariery może prezentować się następująco:

  • młodszy analityk finansowy,
  • starszy analityk finansowy,
  • kontroler finansowy,
  • dyrektor finansowy.

Inną możliwością jest również wyspecjalizowanie się jako audytor wewnętrzny lub zewnętrzny, a także samodzielny księgowy.

Ile zarabia analityk finansowy?

Wynagrodzenie analityka finansowego uzależnione jest przede wszystkim od stażu pracy i doświadczenia. Istotna może się okazać również lokalizacja przedsiębiorstwa. Oprócz tego, na zarobki analityka finansowego wpływa wielkość oraz branża firmy, w której jest zatrudniony.

Jak podają portale branżowe, średnie miesięczne zarobki młodszego analityka finansowego to ok. 5200 zł brutto. Wraz ze wzrostem doświadczenia stawka ta znacząco rośnie. Zarobki starszego analityka finansowego szacowane są na ok. 8500 zł brutto.

Zmiana zawodu. Czy zawsze jest wielką zmianą w życiu? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Kobieta w męskim świecie budowlanki. "Klienci doceniają przede wszystkim precyzję"

Chcesz otrzymać kredyt hipoteczny, ale obawiasz się odmownej decyzji banku? Podpowiadamy, jakich błędów się wystrzegać

Zakupowy gigant wchodzi do Polski. Uruchomiono rejestrację dla sprzedawców

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości