Finanse i Praca

Chcesz otrzymać kredyt hipoteczny, ale obawiasz się odmownej decyzji banku? Podpowiadamy, jakich błędów się wystrzegać

Jak uzyskać kredyt hipoteczny

mat. prasowe 

Finanse i Praca

Chcesz otrzymać kredyt hipoteczny, ale obawiasz się odmownej decyzji banku? Podpowiadamy, jakich błędów się wystrzegać

Jak uzyskać kredyt hipoteczny

mat. prasowe 

Wymarzone mieszkanie już czeka? Pozostaje tylko udać się po kredyt! Wszystko idzie w dobrym kierunku, w głowie pełno planów na urządzanie wnętrz i przeprowadzkę, kiedy nagle… bank odmawia wsparcia. Co zrobić, aby uniknąć takiego scenariusza i zwiększyć swoje szanse na przyznanie kredytu hipotecznego?

Brak zdolności kredytowej

Brak zdolności kredytowej to zdecydowanie jeden z najczęstszych powodów, przez który bank może odmówić udzielenia kredytu. Przyczyną mogą być zarówno zbyt małe lub niepewne dochody, jak również za wysokie miesięczne wydatki.

Z punktu widzenia banku najlepiej, jeśli kredytobiorca jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jest to najbardziej stabilna forma zatrudnienia, a dla banku największa gwarancja, że osoba, której przyzna kredyt, będzie w stanie go regularnie spłacać.

Zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie czy umowę o dzieło lub niskie dochody z pewnością mogą przeszkodzić w otrzymaniu kredytu. Jednak brak zdolności kredytowej w ocenie banku może wynikać także z kilku innych powodów. Jeśli Twoje zarobki są relatywnie wysokie, ale masz już kilka kredytów np. konsumenckich, duże wydatki miesięczne lub wysokie limity na kartach kredytowych, odmowa przyznania kredytu jest bardzo prawdopodobna. Analityk, który będzie sprawdzał Twoje zobowiązania, może uznać, że po prostu nie stać Cię na kredyt.

Przed złożeniem wniosku warto uporządkować wydatki. Oto co możesz zrobić:

  • postarać się ograniczyć ilość posiadanych karty kredytowych i debetowych;
  • zmniejszyć limity na kartach do takich, jakie rzeczywiście są Ci potrzebne;
  • pomyśleć nad skonsolidowaniem swoich kredytów;
  • spróbować spłacić obecne zobowiązania;
  • zastanowić się nad znalezieniem współkredytobiorcy.

Zła historia kredytowa lub jej brak

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja monitorująca spłacanie kredytów oraz tworząca tzw. ocenę punktową (ang. scoring) – im jest wyższa, tym szansa na kredyt większa. Jeśli w przeszłości kredytobiorcy zdarzały się opóźnienia w spłatach zobowiązań, ocena będzie niższa. W praktyce banki mogą nie brać pod uwagę opóźnień nieprzekraczających 30 dni, jednak dłuższe negatywnie wpływają na decyzję o kredycie. Jeśli natomiast masz za sobą poważne opóźnienia, zakończone windykacją czy egzekucją długu, kredyt hipoteczny przez kolejne 2-3 lata może być dla Ciebie trudny do uzyskania. W takiej sytuacji najlepiej poczekać. A jeśli minęło co najmniej 5 lat od spłaty zadłużenia, możesz złożyć wniosek do BIK o usunięcie danych. Dzięki temu wpis zniknie, a ocena Twojej zdolności kredytowej się poprawi.

Dodatkowo Twoja historia kredytowa dostarcza analitykowi wielu cennych informacji. Dzięki niej można sprawdzić, czy potrafisz wywiązywać się z podjętych zobowiązań. Dlatego też także jej brak może zmniejszyć szanse na kredyt hipoteczny. Jeśli chcesz zbudować swoją historię kredytową, możesz m.in. założyć kartę kredytową, wziąć niewielką pożyczkę na dowolny cel czy skorzystać z debetu na koncie i spłacać swoje zobowiązania w terminie.

Zapytanie złożone w zbyt wielu bankach

Każdy bank, przed przyznaniem kredytu, sprawdzi Twoje możliwości finansowe w BIK-u. Jeśli okaże się, że wcześniej złożyłeś już kilkanaście wniosków, może to również zaniepokoić analityka. Powód jest prosty – może inne podmioty wydały już negatywną decyzję, a Ty chcesz otrzymać kilka kredytów na jedną transakcję? Taka sytuacja może źle wpłynąć na scoring, dlatego lepiej ograniczyć wysyłanie zapytań do kilku instytucji (2-3).

Niewłaściwie wypełniony wniosek kredytowy

Wszystkie dane, które wpisujesz do wniosku, muszą być zgodne z prawdą. Ten punkt wydaje się oczywisty, jednak nadal zdarzają się osoby, które mijają się z prawdą w zaświadczeniach o dochodach czy wyciągach z rachunku bankowego. Innym powodem może być także nieaktualny dowód tożsamości – przed wysłaniem wniosku dobrze jest sprawdzić, czy dokument przypadkiem nie stracił ważności. I na koniec – warto zerknąć na wniosek świeżym okiem i sprawdzić poprawność wszystkich danych. Nawet mały błąd może zaważyć o sukcesie.

Przed wysłaniem do banku wniosku kredytowego dobrze jest dokładnie go przeanalizować. A jeśli nadal masz wątpliwości, jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego – zajrzyj na mFinanse i rozważ spotkanie z ekspertem finansowym mFinanse, który pomoże sprawdzić, jaki bank najlepiej obliczy Twoją zdolność kredytową.

Zobacz też:

Wygrała z bankiem w sprawie kredytu we frankach: "Rata spadła z kwoty ok. 4 tys. na 832,15 zł. Hura!"

Co z tym kryzysem gospodarczym? Rozmowa z ekspertem finansowym Krzysztofem Sadeckim

Chcesz kupić mieszkanie? Upewnij się, czy dostaniesz kredyt hipoteczny


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
88
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0