Styl Życia

Ile trwają studia medyczne?

Dziecko u lekarza

Mediaphotos/GettyImages.com

Styl Życia

Ile trwają studia medyczne?

Dziecko u lekarza

Mediaphotos/GettyImages.com

Każdy, kto poważnie myśli o zawodzie lekarza, powinien zacząć przygotowywać się do studiów na tym kierunku już w szkole średniej. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego profilu klasy, a następnie koncentracja na jak najlepszym zdaniu matury z biologii i chemii. Co roku liczba kandydatów na studia medyczne znacząco przekracza liczbę miejsc. Czas trwania studiów medycznych i początkowo niskie zarobki nie zniechęcają potencjalnych kandydatów.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 11 wydziałów lekarskich, jednak najbardziej znane jest Collegium Medicum (Uniwersytet Jagielloński) i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Potencjalni kandydaci muszą być nastawieni na ciężką pracę przez cały okres trwania studiów, a następnie na ogromną liczbę obowiązków w trakcie stażu oraz specjalizacji. Ile lat trwają studia medyczne w Polsce i jak wygląda ścieżka kariery?

Studia medyczne: ile trwają, ścieżka kariery

Pierwszym krokiem dla każdego kandydata na lekarza jest dostanie się na studia medyczne. W tym celu należy skoncentrować się na nauce chemii i biologii, a także opcjonalnie matematyki lub fizyki. Spore znaczenie ma także język angielski i chęć do nauki łaciny w trakcie studiów. Jak długo trwają studia medyczne? Studia medyczne trwają 6 lat i są to studia jednolite, co oznacza, że nie ma możliwości uzyskania tytułu licencjata po 3 latach nauki. W trakcie studiów pojawiają się przedmioty z zakresu anatomii, fizjologii, neurobiologii, chemii, embriologii, medycyny pracy i innych dziedzin . Nauka na uniwersytecie medycznym znacząco różni się od tej z czasów licealnych. Większość studentów medycyny uważa, że najtrudniejszy jest pierwszy rok, gdy trzeba uczyć się praktycznie cały czas. Połączenie studiów medycznych z drugim kierunkiem lub z pracą jest bardzo trudne, chociaż oczywiście możliwe. Połączenie nauki i pracy zwykle wiąże się ze znaczącym ograniczeniem życia rodzinnego. Po 6 latach studiów medycznych absolwenci muszą uzyskać ograniczone prawo do wykonywania zawodu w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Jest to element niezbędny na ścieżce kariery. Następnie absolwenci kierunków medycznych mają przed sobą następujące kroki:

  • odbycie 13-miesięcznego stażu,
  • zaliczenie Lekarskiego Egzaminu Państwowego,
  • wybór specjalizacji i szkolenie specjalizacyjne.

Ile trwają studia medyczne ze specjalizacją?

Ścieżka kariery nie kończy się wraz z pozytywnym zaliczeniem Lekarskiego Egzaminu Państwowego i wyborem specjalizacji. Bardzo ważnym elementem w karierze każdego lekarza jest ukończenie szkolenia specjalizacyjnego, które trwa od 2 do 6 lat . Liczba miejsc na każdej specjalizacji jest ograniczona. Przez ten czas lekarz jest rezydentem, a etat rezydencki jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Ostateczny moment weryfikacji zdolności danego lekarza to Państwowy Egzamin Specjalizacyjny . Po zdaniu egzaminu lekarz otrzymuje pełne prawo do wykonywania zawodu. Sam wybór specjalizacji jest bardzo ważny ze względu na późniejsze możliwości zawodowe, zarobki i tryb pracy. Należy zaznaczyć, że niektóre bardzo dobre specjalizacje pod względem późniejszego wynagrodzenia mogą być bardziej poszukiwane przez szpitale i kliniki zagraniczne, dlatego należy się liczyć z przeprowadzką. Warto dodać, że przez okres stażu oraz rezydentury lekarze zarabiają mało w stosunku do wymagań pracy i wysiłku. Okres stażu i rezydentury jest bardzo ciężki, ponieważ z jednej strony wiąże się z wytężoną nauką, a z drugiej z ciężką pracą i niskimi zarobkami. Często lekarze pracują bardzo dużo, łącząc dyżury. Na szczęście na koniec czeka nagroda w postaci wysokiego statusu społecznego i ogromnych możliwości zawodowych w Polsce i za granicą. Należy dodać, że lekarze uczą się całe życie i także po ukończeniu specjalizacji jeżdżą na kursy, robią studia podyplomowe i biorą udział w konferencjach. Praca lekarza wiąże się z ideą ustawicznego kształcenia i ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Podsumowując, można stwierdzić, że studia medyczne ze stażem i specjalizacją trwają od 9 do 13 lat.

Ile trwają studia medyczne w USA?

Wiemy już, ile trwają studia medyczne w Polsce . W USA pierwszym krokiem do zostania lekarzem są czteroletnie studia pierwszego stopnia, w trakcie których studenci sami wybierają przedmioty. Następnie należy zdać egzamin aplikacyjny i zdecydować się na studia drugiego stopnia, czyli studia medyczne. Czas trwania studiów medycznych w USA zależy od specjalizacji. Wynosi zwykle od 4 do 8 lat. Należy dodać, że studia w USA są skoncentrowane nie tylko wokół nauki, ale także kampusów i społeczności studenckich oraz działalności sportowej i kulturalnej. W czasie studiów medycznych w USA kładzie się duży nacisk na zdolności badawcze i praktyczne, a także diagnozowanie i wywiad medyczny. Czesne na kierunkach medycznych wynosi około 40–50 tysięcy dolarów rocznie.

Misheel Jargalsaikhan studiowała medycynę. Jaką wybrała specjalizację?

Zobacz także:

W ciąży przeszła udar. "Lekarze powiedzieli, że żona do rana raczej nie przeżyje"

Co zrobić, gdy dziecko połknie mały przedmiot? Ratownik medyczny wyjaśnia, kiedy niezbędna jest pomoc lekarza

Protest rezydentów. "Tysiące lekarzy z największym żalem opuści swoich pacjentów"

Co sądzisz o tym artykule?
63
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0