Każdy, kto poważnie myśli o zawodzie lekarza, powinien zacząć przygotowywać się do studiów na tym kierunku już w szkole średniej. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego profilu klasy, a następnie koncentracja na jak najlepszym zdaniu matury z biologii i chemii. Co roku liczba kandydatów na studia medyczne znacząco przekracza liczbę miejsc. Czas trwania studiów medycznych i początkowo niskie zarobki nie zniechęcają potencjalnych kandydatów.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 11 wydziałów lekarskich, jednak najbardziej znane jest Collegium Medicum (Uniwersytet Jagielloński) i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Potencjalni kandydaci muszą być nastawieni na ciężką pracę przez cały okres trwania studiów, a następnie na ogromną liczbę obowiązków w trakcie stażu oraz specjalizacji. Ile lat trwają studia medyczne w Polsce i jak wygląda ścieżka kariery?
Studia medyczne: ile trwają, ścieżka kariery
Pierwszym krokiem dla każdego kandydata na lekarza jest dostanie się na studia medyczne. W tym celu należy skoncentrować się na nauce chemii i biologii, a także opcjonalnie matematyki lub fizyki. Spore znaczenie ma także język angielski i chęć do nauki łaciny w trakcie studiów. Jak długo trwają studia medyczne? Studia medyczne trwają 6 lat i są to studia jednolite, co oznacza, że nie ma możliwości uzyskania tytułu licencjata po 3 latach nauki. W trakcie studiów pojawiają się przedmioty z zakresu anatomii, fizjologii, neurobiologii, chemii, embriologii, medycyny pracy i innych dziedzin . Nauka na uniwersytecie medycznym znacząco różni się od tej z czasów licealnych. Większość studentów medycyny uważa, że najtrudniejszy jest pierwszy rok, gdy trzeba uczyć się praktycznie cały czas. Połączenie studiów medycznych z drugim kierunkiem lub z pracą jest bardzo trudne, chociaż oczywiście możliwe. Połączenie nauki i pracy zwykle wiąże się ze znaczącym ograniczeniem życia rodzinnego. Po 6 latach studiów medycznych absolwenci muszą uzyskać ograniczone prawo do wykonywania zawodu w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Jest to element niezbędny na ścieżce kariery. Następnie absolwenci kierunków medycznych mają przed sobą następujące kroki:
- odbycie 13-miesięcznego stażu,
- zaliczenie Lekarskiego Egzaminu Państwowego,
- wybór specjalizacji i szkolenie specjalizacyjne.
Ile trwają studia medyczne ze specjalizacją?
Ścieżka kariery nie kończy się wraz z pozytywnym zaliczeniem Lekarskiego Egzaminu Państwowego i wyborem specjalizacji. Bardzo ważnym elementem w karierze każdego lekarza jest ukończenie szkolenia specjalizacyjnego, które trwa od 2 do 6 lat . Liczba miejsc na każdej specjalizacji jest ograniczona. Przez ten czas lekarz jest rezydentem, a etat rezydencki jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Ostateczny moment weryfikacji zdolności danego lekarza to Państwowy Egzamin Specjalizacyjny . Po zdaniu egzaminu lekarz otrzymuje pełne prawo do wykonywania zawodu. Sam wybór specjalizacji jest bardzo ważny ze względu na późniejsze możliwości zawodowe, zarobki i tryb pracy. Należy zaznaczyć, że niektóre bardzo dobre specjalizacje pod względem późniejszego wynagrodzenia mogą być bardziej poszukiwane przez szpitale i kliniki zagraniczne, dlatego należy się liczyć z przeprowadzką. Warto dodać, że przez okres stażu oraz rezydentury lekarze zarabiają mało w stosunku do wymagań pracy i wysiłku. Okres stażu i rezydentury jest bardzo ciężki, ponieważ z jednej strony wiąże się z wytężoną nauką, a z drugiej z ciężką pracą i niskimi zarobkami. Często lekarze pracują bardzo dużo, łącząc dyżury. Na szczęście na koniec czeka nagroda w postaci wysokiego statusu społecznego i ogromnych możliwości zawodowych w Polsce i za granicą. Należy dodać, że lekarze uczą się całe życie i także po ukończeniu specjalizacji jeżdżą na kursy, robią studia podyplomowe i biorą udział w konferencjach. Praca lekarza wiąże się z ideą ustawicznego kształcenia i ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Podsumowując, można stwierdzić, że studia medyczne ze stażem i specjalizacją trwają od 9 do 13 lat.
Ile trwają studia medyczne w USA?
Wiemy już, ile trwają studia medyczne w Polsce . W USA pierwszym krokiem do zostania lekarzem są czteroletnie studia pierwszego stopnia, w trakcie których studenci sami wybierają przedmioty. Następnie należy zdać egzamin aplikacyjny i zdecydować się na studia drugiego stopnia, czyli studia medyczne. Czas trwania studiów medycznych w USA zależy od specjalizacji. Wynosi zwykle od 4 do 8 lat. Należy dodać, że studia w USA są skoncentrowane nie tylko wokół nauki, ale także kampusów i społeczności studenckich oraz działalności sportowej i kulturalnej. W czasie studiów medycznych w USA kładzie się duży nacisk na zdolności badawcze i praktyczne, a także diagnozowanie i wywiad medyczny. Czesne na kierunkach medycznych wynosi około 40–50 tysięcy dolarów rocznie.
Misheel Jargalsaikhan studiowała medycynę. Jaką wybrała specjalizację?
Zobacz także:
W ciąży przeszła udar. "Lekarze powiedzieli, że żona do rana raczej nie przeżyje"
Protest rezydentów. "Tysiące lekarzy z największym żalem opuści swoich pacjentów"
Autor: Adrian Adamczyk