Newsy

Protest rezydentów. "Tysiące lekarzy z największym żalem opuści swoich pacjentów"

SCIENCE PHOTO LIBRARY/GettyImages

Newsy

Protest rezydentów. "Tysiące lekarzy z największym żalem opuści swoich pacjentów"

SCIENCE PHOTO LIBRARY/GettyImages

Nieodpowiednia reakcja ministerstwa zdrowia na epidemię COVID-19 oraz decyzja resortu o nieodwołaniu ustnej części egzaminu specjalizacyjnego dla tych, którzy już zdali test pisemny. To powody, dla których Porozumienie Rezydentów rozpoczęło swój protest. Kiedy młodzi lekarze wrócą do pracy? 

Rezydenci rozpoczęli protest

Porozumienie Rezydentów poinformowało, że w poniedziałek 22 marca, w ramach oddolnej inicjatywy lekarzy - rozpoczyna się tzw. tydzień zdrowia. 

- Tysiące lekarzy z całego kraju, z największym żalem opuści swoich pacjentów, by ratować własne zdrowie, w oczekiwaniu na długo wyczekiwaną reformę ochrony zdrowia i poprawę warunków pracy - wyjaśnia organizacja.  

- Nie chcemy opuszczać potrzebujących, ale też nie możemy już tak dłużej pracować, utrzymując na własnych barkach cały system, bez jakiejkolwiek pomocy rządu. Przepraszamy was pacjenci, ale jest to heroizm, jakiego nie powinno się od kogokolwiek wymagać. To już zbyt wiele. Ile można nie spać? Ile śmierci oglądać każdego dnia? - pytają rezydenci i oczekują stanowczych działań ministerstwa zdrowia.

- Tylko od tych działań będzie zależało, czy i kiedy lekarze wrócą do pracy - stwierdzają.

Protest lekarzy rezydentów

O sporze pomiędzy rezydentami a resortem zdrowia media donosiły w zeszłym tygodniu. Lekarze rezydenci będą w maju przystępować do ustnej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Ich zdaniem oznacza to, że w czasie pandemii - zamiast nieść pomoc chorym - muszą się po prostu uczyć.

- Decyzja pana ministra o tym, by ustne sesje egzaminów odbyły się w maju, jest oburzająca. To przejaw braku szacunku dla naszego środowiska. Najbardziej ucierpią na niej pacjenci, bo szpitale są pełne, a braki kadrowe powszechne - wyjaśniał w rozmowie z Gazeta.pl Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów. 

- Wszelkie możliwe granice cierpliwości zostały przekroczone - przestrzegał przedstawiciel PR. 

Ministerstwo zdrowia przesunęło egzaminy specjalistyczne dla lekarzy. Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi domaga się przywrócenia terminów. Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Wielkanoc 2021 - czy będzie można święcić pokarmy? Ministerstwo zdrowia wyda zalecenie 

Magda Gessler przestrzega przed paleniem papierosów. "Tak straciłam mamę"

Sylwia Przybysz urodziła drugie dziecko. Jan Dąbrowski pokazał zdjęcie z porodówki: "Mamy to!"

Źródło: gazeta.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
59
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0