„Lekarze”

  „Lekarze”

  Podczas każdej wizyty lekarskiej – w szpitalu, przychodni, na pogotowiu – przeprowadzany jest wywiad lekarski, który jest jedną z ważniejszych części badania. Polega na zadawaniu przez lekarza pytań dotyczących stanu zdrowia pacjenta i obejmuje wiele obszarów, nie tylko obecne dolegliwości.

  Wszelkie limity przyjęć do specjalistów będą zniesione od 1 lipca. To jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Co to oznacza dla pacjentów? Czy od nowego miesiąca znikną kolejki do lekarzy? - Na cuda bym nie liczył - przyznaje dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

  Na pozytywny wynik testu ciążowego wiele kobiet czeka z utęsknieniem. Nic dziwnego - to zwiastun spełnionych marzeń. Niestety, w przypadku kobiet, które zmagają się z nadwagą czy otyłością, często oznacza to początek problemów i nie tylko tych wynikających ze wskazań medycznych. Nieprzychylne spojrzenia, przytyki, złośliwe komentarze - to jedynie część nieprzyjemności, które spotykają kobiety plus size ze strony... lekarzy. Poznajcie wstrząsającą historię Kasi.

  Pod koniec maja w Kongo doszło do erupcji wulkanu. Osoby, które mieszkały w jego pobliżu, musiały w jednej chwili porzucić swoje domy i uciekać, aby uratować życie. Cześć z nich ucierpiało i wymaga pomocy medycznej. Niestety dostęp do lekarzy w tej części świata jest niezwykle trudny. Dr Bartłomiej Osadnik postanowił tam pojechać i nieść wsparcie potrzebującym. O sytuacji panującej w tamtejszych szpitalach opowiedział w Dzień Dobry TVN

  O tym, że Antoś, jeden z jej synów nie żyje, Aleksandra Wojciechowska dowiedziała się podczas prywatnego badania USG. Tego refundowanego przez NFZ nie mogła się doprosić. Drugi synek, Jaś, urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym i nigdy nie będzie samodzielny. Po sześciu latach śledztwa lekarki, które miały dbać o prawidłowy rozwój bliźniaczej ciąży, usłyszały zarzuty. Grozi im do trzech lat więzienia.

  Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zaaprobowała badania polegające na celowym zakażeniu ochotników koronawirusem. Wszystko po to, aby sprawdzić, jak będą oni reagować na szczepionki i lekarstwa. Naukowcy mają pracować na wariancie wirusa, który krąży w Wielkiej Brytanii od początku pandemii, czyli od marca 2020 roku.

  Twórcy platformy służącej dobieraniu specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego zorganizowali #AKCJAMEDYK. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia i obejmuje darmowe porady psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. O genezie akcji oraz atmosferze panującej w środowisku medycznym opowiedzieli nam organizator Łukasz Pstrong, oraz chirurg, onkolog, dr n. med. Paweł Kabata.

  Lekarze w czasie pandemii koronawirusa ograniczyli wizyty w swoich gabinetach, przechodząc na teleporady. Dr Ada Rozewicz przeciwstawia się takim praktykom. Po apelu, jaki napisała w swoich media społecznościowych, w którym zachęca lekarzy do personalnego kontaktu z pacjentami, podzieliła pracowników służby zdrowia na przeciwników i zwolenników takiego rozwiązania. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej misji i zagrożeniach wynikających z telefonicznego kontaktu pacjenta z lekarzem.

  Kilka razy w tygodniu grupa lekarzy i ratowników medycznych przeczesuje Warszawę w poszukiwaniu potrzebujących pomocy bezdomnych. Robią to po godzinach i za darmo, a w działaniach nie zatrzymała ich nawet pandemia. Opatrują rany, leczą odmrożenia, dostarczają leki i środki higieniczne, służą radą - nie zawsze jedynie medyczną. Tak działa "Ambulans z serca", karetka dla bezdomnych.

  Sytuacja polskiej służby zdrowia od wielu lat nie jest wesoła, ale w czasie pandemii koronawirusa stała się dramatyczna, ponieważ brakuje rąk do pracy. Gdy jedna część personelu medycznego zajęta jest walką z Covid-19, druga albo sama choruje, albo przebywa na kwarantannie. Pojawił się więc pomysł, by medykom spoza naszego kraju ułatwić możliwość pracy w polskich szpitalach i przychodniach. Rzeczywistość nie napawa jednak optymizmem.

  Żyjemy w czasach, gdy najmniejszym nawet kichnięciem narażamy się na podejrzliwe spojrzenia, z których łatwo wyczytać pytanie - "koronawirus?!". Frustracja i strach spowodowały nowe zjawisko - falę hejtu wobec osób, które są zakażone. Nienawistne komentarze i spojrzenia spotykają nawet lekarzy, którzy na co dzień mają bezpośredni kontakt z chorymi, bo ratują im życie. O zjawisku hejtu mówiła Ewa Kowalska, która doświadczyła go, gdy razem z rodziną zaczęła chorować oraz dr Tomasz Karauda, który leczy osoby zarażone wirusem.

  Kolejne dni przynoszą nowe rekordy zakażeń koronawirusem. W związku z nasilającą się epidemią minister zdrowia zapowiedział politykę "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania ograniczeń. Z obowiązku zakrywania ust i nosa mają być zwolnione osoby, które posiadają stosowne zaświadczenie lekarskie. Okazuje się jednak, że lekarze nie wystawiają takich dokumentów. Kto może nie nosić maseczki?

  Wyniki raportu NIK o stanie psychiatrii dziecięcej w Polsce są przerażające. Przez ponad dwa lata blisko dwa tysiące polskich dzieci próbowało odebrać sobie życie. Dlaczego szpitale nie potrafią pomóc najmłodszym? O stanie dziecięcej psychiatrii rozmawialiśmy z Januszem Schwertnerem, dziennikarzem, autorem książki "Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci" oraz dr Agnieszką Dąbrowską, specjalistką psychiatrii dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

  W związku z koronawirusem wielu z nas zmieniło tryb pracy – pracowaliśmy zdalnie. Znaleźli się też tacy, których sytuacja zobowiązała do zmiany branży. Nie sposób także zapomnieć o tych, którzy do swoich codziennych obowiązków dołożyli nowe, działając w imię dobra ogółu. Tak było w przypadku lekarza, Konstantego Szułdrzyńskiego, który w czasie pandemii nie tylko dbał o zdrowie swoich pacjentów, ale także został reporterem.

  "Europejczycy często boją się zarazić czymś w Afryce, a największe ryzyko to jest, zarazić się miłością do Afryki". W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Emilię Bylicką, specjalistę chorób wewnętrznych: "Ostatnie półtora roku pracowałam w podstawowej opiece zdrowotnej dla miejscowej ludności w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie znaczącą większość stanowili Pigmeje - grupa, która nie jest objęta żadną opieką ze strony państwa" i dr Katarzynę Cybulę, rezydentkę: "To było moje marzenie, żeby wyjechać, żeby pomagać ludziom, żeby operować i udało się, dzięki Emilce. Zawsze mówię, że Emilka jest moim spełniaczem marzeń". W jakich warunkach pracują i jak porozumiewają się z pacjentami?