Wywiad lekarski. Jak się do niego przygotować?

Młoda kobieta słucha lekarza
Fot. GettyImages / nortonrsx
Podczas każdej wizyty lekarskiej – w szpitalu, przychodni, na pogotowiu – przeprowadzany jest wywiad lekarski, który jest jedną z ważniejszych części badania. Polega na zadawaniu przez lekarza pytań dotyczących stanu zdrowia pacjenta i obejmuje wiele obszarów, nie tylko obecne dolegliwości.

By prawidłowo udzielić wywiadu lekarskiego, konieczne jest zgodne z prawdą, szczegółowe, ale treściwe odpowiadanie na pytania lekarza. Wiele chorób można wstępnie zdiagnozować na podstawie wywiadu lekarskiego, który jest też niekiedy podstawą do podjęcia odpowiedniego leczenia.

Czemu służy wywiad lekarski?

Wywiad lekarski z pacjentem to pierwszy etap badania w gabinecie lekarza, zarówno rodzinnego, jak i specjalisty. Dzięki niemu lekarz może wstępnie określić, z jakim problemem ma do czynienia, zapoznać się z historią chorobową pacjenta, poznać przeciwwskazania do zastosowania niektórych form leczenia, dowiedzieć się o przebytych chorobach, chorobach przewlekłych, zakaźnych, przyjmowanych lekach, alergiach.

Prawidłowo zebrany wywiad lekarski pozwala lekarzowi na podjęcie wstępnych decyzji terapeutycznych, może nakierować na odpowiednie rozpoznanie choroby. Niektóre choroby rozpoznawane są już na etapie samej rozmowy z pacjentem. Pominięcie niektórych informacji może wydłużyć proces diagnostyczny lub też wprowadzić w błąd skutkujący nieprawidłowym leczeniem.

Istnieją różne typy wywiadu lekarskiego, różniące się od siebie w zależności od specjalności lekarza, który go przeprowadza. Najbardziej podstawowym jest internistyczny wywiad lekarski. Ginekologiczny wywiad lekarski będzie zawierał dodatkowo informacje o ciąży, miesiączkowaniu kobiety, pediatryczny o ciąży oraz pierwszych dniach życia dziecka, natomiast chirurgiczny o powikłaniach zakrzepowo-zatorowych.

Wywiad lekarski – przygotowanie

Mimo że to lekarz jest odpowiedzialny za prawidłowe przeprowadzenie badania, niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie się pacjenta do udzielenia takiego wywiadu, zwrócenie uwagi na charakter swoich dolegliwości, okoliczności ich powstania, czynniki łagodzące oraz nasilające objawy, dolegliwości towarzyszące. Należy mieć przy sobie spisaną na kartce listę leków przyjmowanych na co dzień, włącznie z dokładnym dawkowaniem. Jeśli posiada się jakąkolwiek dokumentację medyczną (wypisy ze szpitala, wyniki badań diagnostycznych, informacje o wszczepionym rozruszniku), należy mieć ją przy sobie, ponieważ lekarz może jej potrzebować do wglądu. Nie zawsze bowiem możliwe jest uzyskanie informacji z systemu informatycznego.

Należy pamiętać, że to lekarz prowadzi wywiad, a nie pacjent. Jeśli jednak wydaje się, że lekarz nie zapytał o istotną sprawę dotyczącą pacjenta, należy mu ją przekazać. Nie należy natomiast rozwodzić się nad nieistotnymi tematami osobistymi, chyba że pozwala na to czas i chęci lekarza.

Wywiad lekarski – wzór

Jak dokładnie wygląda wywiad lekarski oraz pytania, które są podczas niego zadawane? Nie zawsze jest czas i warunki do przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego, ale wzorcowy powinien składać się z 5 głównych elementów, rozwijanych w razie potrzeby.

Schemat wywiad lekarskiego

Zebranie danych osobowych od pacjenta: imienia i nazwiska, wieku, numeru PESEL, zawodu.

Wywiad dotyczący dolegliwości, z którymi pacjent zgłasza się do lekarza: czasu trwania, okoliczności, w jakich się pojawiły, czynników łagodzących i pogarszających, lokalizacji, charakteru.

Wywiad dotyczący poszczególnych układów ciała:

 • objawy ogólne: apetyt, pragnienie, spadek lub wzrost masy ciała w ostatnim czasie, temperatura ciała, obrzęki,
  • objawy z okolicy klatki piersiowej: kaszel, duszność, krwioplucie, ból w klatce piersiowej,
   • objawy ze strony układu pokarmowego: charakter stolca, regularność wypróżniania się, nudności, wymioty, bóle brzucha,
    • objawy ze strony układu moczowego: objawy dyzuryczne (pieczenie przy oddawaniu moczu, częstomocz), oddawanie moczu w nocy, barwa i ilość moczu,
     • objawy ze strony układu kostno-stawowego: bóle stawów, ruchomość, trudności w poruszaniu się.

      Wywiad dotyczący historii choroby pacjenta: alergii, przyjmowanych leków, chorób przewlekłych (w szczególności nadciśnienia, cukrzycy, chorób tarczycy), poprzednich pobytów w szpitalu, urazów, poradni specjalistycznych, w których leczy się pacjent, chorób w najbliższej rodzinie, przyjmowanych używek (alkoholu, papierosów, narkotyków).

      Wywiad socjalno-bytowy: warunki mieszkaniowe pacjenta, z kim mieszka na co dzień.

      Przykładowy wywiad lekarski powinien zawierać wszystkie powyższe informacje, o ile było możliwe uzyskanie ich od pacjenta. Jeżeli pacjent nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na któreś z pytań, lekarz pozostawia w dokumentacji adnotację, że nie otrzymał informacji na dany temat.

      Zobacz wideo: Chirurg cudotwórca. Profesor Łukasz Krakowczyk wyróżniony Pozytywką

      Zobacz także:

      Autor: Adrian Adamczyk

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Horoskop na sobotę, 24 lutego 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

      Horoskop na sobotę, 24 lutego 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

      Nie każdy wie, że może dostać 600 złotych od państwa. Co trzeba zrobić?

      Nie każdy wie, że może dostać 600 złotych od państwa. Co trzeba zrobić?

      Google Doodle uczcił wybitnego Polaka. To jemu zawdzięczamy termin "witamina"

      Google Doodle uczcił wybitnego Polaka. To jemu zawdzięczamy termin "witamina"

      Lekarka Tomasza Komendy ujawnia kulisy jego choroby. "Ta historia jest wzruszająca"

      Lekarka Tomasza Komendy ujawnia kulisy jego choroby. "Ta historia jest wzruszająca"

      Suczka rasy husky traktuje 2-latka jak własne dziecko. Rozczulające sceny

      Suczka rasy husky traktuje 2-latka jak własne dziecko. Rozczulające sceny

      Justin Timberlake zagra w Polsce. Kiedy odbędzie się koncert?

      Justin Timberlake zagra w Polsce. Kiedy odbędzie się koncert?

      Świadek na ślubie - jego rola i znaczenie

      Świadek na ślubie - jego rola i znaczenie

      Księżniczka Charlotte ma szansę koronę. To pierwsza taka sytuacja w historii

      Księżniczka Charlotte ma szansę koronę. To pierwsza taka sytuacja w historii

      Dlaczego Joanna Koroniewska nie pokazuje dzieci? Wszystko wyjaśniła

      Dlaczego Joanna Koroniewska nie pokazuje dzieci? Wszystko wyjaśniła

      Depresja może być najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie

      Depresja może być najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie