Porady

Niewłaściwe przechowywanie leków może obniżać ich działanie, a nawet zagrażać zdrowiu. O czym należy pamiętać?

rozsypane tabletki

Yulia Reznikov/Getty Images

Porady

Niewłaściwe przechowywanie leków może obniżać ich działanie, a nawet zagrażać zdrowiu. O czym należy pamiętać?

rozsypane tabletki

Yulia Reznikov/Getty Images

Właściwe przechowywanie leków jest bardzo ważne. Ma to wpływ na bezpieczeństwo osób, które nie powinny ich zażyć, zwłaszcza dzieci. Poza tym zapewnia trwałość i skuteczniejsze działanie medykamentów. Poznaj najważniejsze zasady.

Jak prawidłowo przechowywać leki?

60% badanych nie sprawdza wyglądu i konsystencji leków przed ich zastosowaniem. Do takiego wniosku doszli studenci Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu, którzy przeprowadzili badania dotyczące zasad prawidłowego przechowywania leków. Tymczasem niewłaściwe przechowywanie środków farmaceutycznych może spowodować, że nie będą spełniały swojej funkcji – stracą skuteczność.

Bardzo ważne jest, aby każdy pacjent miał świadomość, jak groźne dla zdrowia i życia skutki może nieść za sobą niewłaściwe przechowywanie środków leczniczych. Może bowiem powodować brak osiągnięcia efektu terapeutycznego, a w najgorszym przypadku doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa farmakoterapii

- powiedział dr hab. Artur Beberok, farmaceuta, opiekun studentów przeprowadzających badanie.

Temperatura przechowywania leków

Szczególnie ważny aspekt w trakcie upałów. Należy stosować się do zaleceń podanych na opakowaniach leków. Jeśli jest to:

  • "przechowywać w temperaturze pokojowej" – oznacza zakres temperaturowy 15-25 °C,
  • "przechowywać w chłodnym miejscu" – oznacza zakres 5-15 °C,
  • "przechowywać w lodówce" – oznacza przechowywanie leku w niższej temperaturze: 2-8 °C.

Najlepsze miejsce przechowywania leków

Leki należy umieszczać w zamykanych szafkach, które nie są narażone na promienie słoneczne oraz na wilgotność. Łazienka czy kuchnia, w której często się gotuje i jest sporo pary, nie są dobrymi miejscami. Ponadto powinny być w miejscu niedostępnym dla dzieci, najlepiej w zamykanym pojemniku. 

Sprawdzanie leku przed użyciem

Przed zaaplikowaniem jakichkolwiek produktów farmaceutycznych (syropu, tabletek, maści, kremów, czopków) należy sprawdzić ich wygląd i/lub konsystencję. Powinniśmy się upewniać, czy na przykład nie zmieniły barwy, nie rozwarstwiły się, etc. Jeśli odbiegają od swojej pierwotnej postaci, absolutnie nie należy ich stosować i  nie przechowywać z lekami, które w dalszym ciągu nadają się do użycia.

Przechowywanie leków a termin ważności

Każdorazowo przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy sprawdzić termin jego ważności. Data przydatności zawsze jest podana na opakowaniu. Nie wolno przyjmować produktów leczniczych po po jej przekroczeniu, ponieważ mogły zajść tam zmiany niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

Leków przeterminowanych nie należy wyrzucać do kosza! Stają się odpadami toksycznymi. Najlepiej zanieść je do apteki, która przekazuje odpowiednim instytucjom, posiadającym właściwe procedury niszczenia leków niezdatnych do spożycia.

Poza tym każdy lek powinien być przyjmowany zgodnie ze wszystkimi zasadami umieszczonymi w ulotce.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wakacyjna apteczka dla całej rodziny. Co zapakować?

Dzień Dobry TVN

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
82
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0