Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne medyków. "U 60 proc. mieliśmy istotne kliniczne objawy"

stan psychiczny lekarzy
skaman306/Getty Images
Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni zostali przebadani pod kątem wpływu pandemii na ich zdrowie. Okazało się, że większość boryka się z poważnymi klinicznymi objawami psychicznymi. Towarzyszy im także strach przed czwartą falą.

Wpływ pandemii na medyków

Okazuje się, że pandemia miała ogromny wpływ na zdrowie psychiczne lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Przyjrzeli się temu badacze z Wrocławia, którzy zebrali dane od ponad dwóch tysięcy osób, 800 z nich to ratownicy, lekarze i pielęgniarki.

- U 60 procent medyków mieliśmy istotne kliniczne objawy psychiatryczne, z którymi powinni zgłosić się do psychologa czy do psychiatry – powiedziała w rozmowie z TVN24 Julian Maciaszek z Kliniki Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W porównaniu z okresem sprzed pandemii wzrost tych objawów psychopatologicznych był znaczny, zdecydowanie wyższy niż u przedstawicieli innych zawodów. Główne dolegliwości to bóle głowy, zaburzenia lękowe, przewlekły stres, bezsenność czy brak energii.

Główną przyczyną strach

W czasie pierwszej fali medykom towarzyszył ogromny strach. Wszyscy obawiali się, że mogą zarazić członków rodziny. Kolejnym aspektem było długotrwałe przemęczenie i nieznajomość choroby. Wszyscy się jej uczyli, a tej sytuacji nie ułatwiał brak środków ochrony indywidualnej.

- Nie mieliśmy maseczek, fartuchów, gogli, rękawiczek. Zostaliśmy rzuceni na szerokie wody: róbcie coś, bo trzeba walczyć z pandemią – wspomina Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Umierało nie tylko wielu pacjentów, ale także medyków, od początku pandemii zmarło 500 pracowników ochrony zdrowia. W takich sytuacjach trudno opanować emocje, a przede wszystkim strach.

Autorzy badania apelują do medyków, żeby nie bali się prosić o pomoc.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Czy czeka nas czwarta fala pandemii?

Dzień Dobry TVN

Autor: Daria Pacańska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?