Od początku pandemii koronawirus przyczynił się do śmierci setek lekarzy i pielęgniarek. Władze podały tragiczne statystyki

Karetka ambulans doktor lekarz
Fot. Judith Haeusler / Getty Images
Od początku epidemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u ponad 23,6 tys. lekarzy i 61,6 tys. pielęgniarek, a także tysięcy położnych, ratowników medycznych, dentystów i farmaceutów. Tak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Dla wielu pracowników służby zdrowia koronawirus okazał się śmiertelny.

Koronawirus a śmierć lekarzy i pielęgniarek

Ministerstwo Zdrowia udostępniło zestawienie, przedstawiające stan z 22 kwietnia. Dokument pokazuje, że od początku epidemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto m.in. u 23 699 lekarzy, 2108 diagnostów laboratoryjnych, 61 661 pielęgniarek, 6175 położnych, 4288 ratowników medycznych, 2584 dentystów i 3165 farmaceutów.

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 140 lekarzy, 136 pielęgniarek, 2 diagnostów laboratoryjnych, 16 dentystów, 13 farmaceutów, 21 ratowników medycznych i 21 położnych.

Od marca 2020 roku, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, badania potwierdziły zakażenie u 2 768 034 osób, z których 65 897 zmarło.

Czwarta fala pandemii w Polsce?

Na jednej z konferencji prasowych minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że rząd bierze pod uwagę ryzyko pojawienia się czwartej fali pandemii Covid-19.

- To ryzyko jest definiowane przede wszystkim w kontekście pojawiania się nowych mutacji wirusa , które mogą być nieobjęte zakresem ochrony szczepiennej - mówił.

Zapowiedział, że rząd - przygotowując się do ewentualnej czwartej fali epidemii - zamierza utrzymać infrastrukturę szpitali tymczasowych. - Będziemy chcieli zdefiniować takie pary w każdym województwie, gdzie będzie szpital jednoimienny, pod którego auspicjami będzie działał szpital tymczasowy, niezależnie od poziomu zachorowań w najbliższym czasie. Perspektywa utrzymania tych szpitali na pewno musi dotrzymać do września - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Dodał, że "inne konkretne działania to kwestia logistyki i zaopatrzenia w leki i w tlen - bo to są bardzo ważne elementy walki z koronawirusem w tej chwili".

Zobacz wideo: Korzystanie z Internetu w czasie pandemii minimalizuje ryzyko depresji u starszych osób

Cover Video/x-news

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości