protest

  protest

  Skala gwałtów w Ukrainie ciągle rośnie. Aktywistki w Polsce nie zamierzają patrzeć na to z założonymi rękami. Pod Ambasadą Rosji w Warszawie pojawiły się dziewczyny w samej bieliźnie, umazane sztuczną krwią. Nie wszyscy wysili się na głębszą refleksję dot. ich happeningu. Sieć zalewa fala nienawistnych komentarzy.

  Dlaczego inwestycja wzbudza tak duże kontrowersje wśród krakowian?

  Przejmujący artystyczny protest przeciwko wojnie.

  Księżna odpowiedziała symboliczną kreacją.

  "Wstydzę się, że kłamałam".

  "Nie należy ich bojkotować".

  To wyraz sprzeciwu wobec inwazji na Ukrainę.

  Tak branża wyraża swój sprzeciw wobec wojny.

  Agresja Rosji wobec Ukrainy jest szeroko komentowana przez sportowców. Wojciech Szczęsny w mediach społecznościowych umieścił emocjonalny wpis. Nie bał się nazwać rzeczy po imieniu. Nie zabrakło wzruszających słów o rodzinie, bliskich i współpracowników. Na koniec Bramkarz zaapelował. Kogo i o co prosił? I kto jeszcze go poparł?

  "Zagrożenie dla jej życia".

  Jak obecnie wygląda sytuacja w tym kraju?

  Jeżeli las w dzielnicy Dąbrowa Narodowa w Jaworznie zostanie wycięty, to mieszkańcy pobliskiego osiedla na spacer jeździć będą samochodami. W miejscu, gdzie dziś króluje zieleń, wkrótce mają stanąć bloki mieszkalne. Protesty trwają, a mieszkańcy nie dają za wygraną. Na miejscu była nasza reporterka Dagmara Kowalczyk.

  17 grudnia Sejm przegłosował nowelizację ustawy, określaną mianem LEX TVN, odrzucając tym samym wrześniową uchwałę Senatu w tej sprawie. Nowelizacja została przyjęta i czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Znana aktorka Dorota Segda zaapelowała do głowy państwa, by zawetował LEX TVN. Jakich słów użyła?

  "Dajmy rządowi znać, że okres przyszedł".

  "Sytuacja jest bardzo dynamiczna"

  "Nigdy nie była częścią naszej kultury".

  1 września ruszył protest ratowników medycznych w całej Polsce w szpitalach wojewódzkich. Pracownicy odmówili przyjścia do szpitala lub wzięli minimalną liczbę godzin podczas dyżurów, by w ten sposób pokazać, że nie zgadzają się na warunki pracy, które oferują placówki. Przez sześć dni nie wyjedzie niemal połowa zespołów. Jak bunt wygląda w praktyce? O tym opowiedział Bartłomiej Matyszewski, ratownik medyczny.

  Martyna Wojciechowska odniosła się w mocnych słowach w temacie zapowiadanej w Sejmie debacie o "lex TVN". W obszernym wpisie wyjaśniła, dlaczego warto stanąć murem za stacją i walczyć o wolność. Nie zabrakło także wspomnień początków kariery. Gwiazda dawno o tym nie mówiła.

  Pielęgniarki i położne od dawna protestują przeciwko niskim płacom i warunkom, w jakich pracują. Ich postulaty nie są jednak spełniane. W związku z tym na poniedziałek, 7 czerwca, zapowiadają strajk ostrzegawczy. Weźmie w nim udział ok. 40 szpitali w całej Polsce. Co to oznacza dla pacjentów?

  Katarzyna Augustynek, aktywistka znana jako Babcia Kasia, została zatrzymana podczas jednej z manifestacji przed budynkiem Sądu Najwyższego. Oskarżono ją o znieważenie i naruszenie nietykalności funkcjonariuszy policji. Wyrok w jej sprawie, rozpatrzonej w trybie przyspieszonym, został ogłoszony 27 kwietnia.

  Nieodpowiednia reakcja ministerstwa zdrowia na epidemię COVID-19 oraz decyzja resortu o nieodwołaniu ustnej części egzaminu specjalizacyjnego dla tych, którzy już zdali test pisemny. To powody, dla których Porozumienie Rezydentów rozpoczęło swój protest. Kiedy młodzi lekarze wrócą do pracy?

  Obok protestu "Media bez wyboru" nie dało się przejść obojętnie. Na jeden dzień informacje i rozrywkę zastąpiły czarne plansze. Tłumaczymy, o co chodzi.

  Jason Alexander, pierwszy mąż Britney Spears wziął udział w zamieszkach, do których doszło w Waszyngtonie. Wtedy to grupa zwolenników Donalda Trumpa protestowała przeciw prezydenturze Joe Bidena, a część z nich wdarła się do Kapitolu. W wyniku tego zdarzenia zginęło 5 osób.

  - Będę mówić grzecznie, będę mówić miło, gdy w moim kraju, moje zdanie będzie się liczyło – śpiewa w swoim protest songu, który szybko stał się hitem. Kim jest Justyna Biedrawa, autorka internetowego virala?

  Od października nie ustają protesty na polskich ulicach. Kobiety walczą o swoje prawa, a Anita Lipnicka i Moriah Woods dodają im otuchy utworem "Our Voice/ Nasz głos". O kulisach powstania protest songu wokalistki opowiedziały w naszym programie.

  W dobie pandemii pielęgniarki pracują po kilkanaście godzin w jednym kombinezonie ochronnym, bywa, że po dwie na 80 pacjentów. Jak mówią, mają warunki gorsze niż na wojnie. Dlatego zapowiadają, że będą wchodziły w spory zbiorowe, a nawet mogą rozpocząć strajk generalny. Jakie są ich postulaty? O tym mówiła w naszym programie Halina Peplińska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, pracująca w zawodzie od 44 lat.

  We wtorek, 1 grudnia, o godzinie 17:00 w wielu miastach zostaną wygaszone światła. Jest to sprzeciw włodarzy miast. - W ramach protestu samorządów wyłączymy symbolicznie iluminację kilku miejsc - powiedział prezydent Warszawy.

  W Warszawie do szyby jednego z budynków przy ul. Marszałkowskiej przykleiło się sześć osób. Policja pojawiła się na miejscu zdarzenia i wylegitymowała młodych aktywistów, wśród niech była osoba nieletnia. O co walczą?

  Użycie przymusu bezpośredniego musi być uzasadnione i proporcjonalne, jest ostatecznością. Użycie go w środę wobec protestujących w stolicy nie miało podstaw – uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Protesty związane były z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zatrzymano kilka osób.

  Baasch, Ralph Kamiński, Michał Szpak i Maria Sadowska stworzyli utwór "Moje ciało, mój wybór" nawiązujący do wyroku Trybunały Konstytucyjnego uznającego, że aborcja przeprowadzana ze względu na nieodwracalne wady lub ciężką chorobę płodu, jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Piosenka jest wyrazem hołdu dla kobiet walczących o swoje prawa.