O ich osiągnięciach i dorobku naukowym wiemy wiele, ale jacy byli prywatnie?
"To pozostałość ewolucyjna".
Po sześćdziesięciu latach polscy naukowcy jako jedyni na świecie powtórzyli eksperyment Miligrama. Dokonali tego na czele z socjologiem Konradem Majem. Badanie ma odpowiedzieć na pytanie, czy ludzie zmienili się od czasów II wojny światowej, czy rządzą nimi podobne schematy?
To dzięki niemu dziura ozonowa zmniejsza się.
Naukowiec uciekł przed nazistowskimi prześladowaniami aż do Londynu.
Mówią o nim "człowiek orkiestra" albo "alfa i omega". Wiktor Niedzicki jest z wykształcenia fizykiem, a z pasji popularyzatorem nauki oraz dziennikarzem. Jest autorem ponad 800 programów telewizyjnych, a największym wyzwaniem był dla niego cykl "Laboratorium".
Na czym polega jego działanie?
Z okazji rocznicy 104 urodzin Anny Mani Google zmieniło swoje logo na grafikę z tą niezwykłą kobietą. Na cześć wybitnej naukowczyni powstało specjalne Google Doodle. Kim była kobieta i w jaki sposób zmieniła Indie?
W ramach cyklu "Odpicowane mieszkanie" Katarzyna Jaroszyńska wybrała się do Krakowa. Nasza reporterka miała okazję zobaczyć mieszkanie w starej kamienicy urządzone przez wykładowczynię. Jak wyglądają cztery kąty, w których mieszka naukowiec? Dowiecie się tego z reportażu w Dzień Dobry TVN.
Patryk Wekwejt z Ostrołęki dostał się na jedną z najlepszych uczelni świata - Uniwersytet Harvarda. 18-latek w szkole, w której niegdyś uczyli się m.in. Theodore Roosevelt, Bill Gates czy Natalie Portman, rozpoczyna studia na wydziale neurobiologii. Jak mu się to udało? Jak wyglądał proces aplikacji?
Kiedy nastolatka zdała sobie sprawę, że nauka jest jej największą pasją? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
30 listopada w Google Doodle upamiętniony został profesor Lotfi Zadeh. Był światowej sławy naukowcem w zakresie matematyki, który otrzymał wiele doktoratów honoris causa, także w Polsce.
Dr Agata Błasiak pomogła w walce z pandemią, a teraz ułatwia życie chorym na raka.
Jarek Brodecki to młody naukowiec, który odbył wyprawę na Spitsbergen. Jej celem było uzyskanie enzymów rozkładających tworzywa sztuczne w niskich temperaturach. Do czego mogą one posłużyć? O swoim niezwykłym projekcie przyrodnik opowiadał w Dzień Dobry TVN.
Marian Wieleżyński był inżynierem, naukowcem i prekursorem przemysłu gazowniczego w Polsce. Jego niezwykłą i całkowicie zapomnianą historię ma przypomnieć film "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa". Skąd wziął się pomysł na produkcję i jak twórcy trafili na postać naukowca? Na ten temat w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z Mariuszem Bonaszewskim, aktorem i reżyserem oraz Wojciechem Zielińskim, aktorem.
Benedykt Dybowski – doktor medycyny i biologii za działalność polityczną w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię, gdzie przez wiele lat badał ludzi, zwierzęta i rośliny. Choć zmarł przeszło 90 lat temu, do dziś uznawany jest za jednego z najsłynniejszych podróżników i odkrywców Bajkału i Syberii na świecie.
Karol Steckiewicz jest trzecią osobą w Polsce, a zarazem pierwszą na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, która została doktorem jeszcze w trakcie studiów. 24-latek obronił z swoja prace doktorską z wyróżnieniem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Karol cały czas jest studentem VI roku kierunku lekarskiego.
Skoczkowie narciarscy, by zajmować wysokie miejsca w zawodach, korzystają z rozmaitych programów treningowych. Jeden z nich jest wyjątkowo oryginalny i polega na ćwiczeniach z osiołkami. Jak wyglądają treningi z tymi upartymi zwierzakami? O szczegółach twórca programu Austriak Harald Pernitsch opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda przez rok przyglądali się 250 kinowym hitom. Analizowali, co jedzą i piją dobrze nam znani bohaterowie. Ich badania pokazały, co najczęściej pojawia się na filmowych stołach.
Reporterka Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz zabrała widzów do Trójmiasta. To właśnie tam mieszka jeden z uczestników 9. edycji "Top Model", któremu niewiele zabrakło, a byłby w finale. O kim mowa? Oczywiście o Mariuszu Jakubowskim.
Marcin Popkiewicz to człowiek-orkiestra: fizyk, klimatolog, dziennikarz, autor książek i licznych artykułów. Zajmuje się powiązaniami między gospodarką, energią, zasobami a środowiskiem. Naukowiec od lat ostrzega przed skutkami globalnego ocieplenia czy nadmiernym zużyciem energii. Co musimy zrobić, żeby nie doszło do załamania się naszej cywilizacji?
Jego książki stają się światowymi bestsellerami, a adaptacją jednej z nich zainteresował się słynny reżyser Ridley Scott. Światowi przywódcy proszą go o opinie na temat dalszych losów świata. Kim jest prof. Yuval Harrari?
Ig Noble to humorystyczne odpowiedniki nagród Nobla. Są przyznawane za osobliwe prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia" oraz odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane". W tym roku jedna z nich trafiła do dr Agnieszki Żelaźniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jury doceniło jej badania dotyczące zależności pomiędzy dochodami w różnych krajach a częstotliwością całowania w usta. O szczegółach tych badań oraz emocjach towarzyszących nagrodzie Ig Nobla laureatka opowiadała w naszym programie.
Najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz nie mogą lub nie powinny być powtarzane. Takie właśnie prace naukowe i odkrycia zasługują na Ig Noble, czyli humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla. W tym roku uznanie jurorów przykuły poważne opracowania na temat brwi celebrytów, wibrujących dżdżownic i aligatora, który ryczy jak dinozaur. Wśród uhonorowanych Ig Noblem naukowców znalazła się badaczka z Polski.
Świat od kilku miesięcy zmaga się z pandemią koronawirusa. Naukowcy z każdego zakątka Ziemi szukają sposobu na pokonanie COVID-19. Jednym z nich jest Steve Liebich – młody, polski badacz pracujący w USA. Niedawno opracował metodę stworzenia leku, który hamuje rozmnażanie wirusa. Na czym polega działanie tego specyfiku? O tym Steve Liebich opowiadał w naszym programie.
Polski biolog medyczny Maciej Tarkowski z Mediolanu został wyróżniony przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę za zasługi w walce z epidemią koronawirusa. Nazwisko Polaka znalazło się na liście ogłoszonej przez Pałac Prezydencki. "Jestem zaskoczony i zaszczycony" - powiedział naukowiec.
W środę 14 marca zmarł Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. Stephen Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej. Był najbardziej znanym na świecie naukowcem i popularyzatorem nauki. W prosty i zrozumiały sposób potrafił wytłumaczyć tajniki wszechświata i fizyki kwantowej. Był też jednym z pierwszych fizyków, którzy znaleźli drogę do mediów. W jaki sposób? Porozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN z dr Jakubem Bochińskim, kierownikiem Edukacji Centrum Nauki Kopernik.
Wynalazł też bezinwazyjny test na zespół Downa, zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii, a obecnie robi doktorat na temat preeklampsji - patologii ciąży, która może powodować nawet śmierć matki oraz płodu. To właśnie na nią cierpiała Kim Kardashian. Na czym dokładnie polega ten rodzaj patologii ciąży? Czym się objawia? I jak często występuje? W Dzień Dobry TVN gościliśmy naukowca, który poświęcił życie na ratowanie zdrowia i życia kobiet Karola Charkiewicza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Czy planuje zostać w Polsce?
"Jeśli odwołamy się do wyobraźni, wszytko można wytłumaczyć" powiedział w Dzień Dobry TVN Christophe Galfard. Naukowiec jest uczniem Stephena Hawkinga. W tym miesiącu premierę miała jego książka "Wszechświat w twojej dłoni", w której w prosty sposób tłumaczy działanie wszystkiego, co nas otacza. Czy funkcjonowanie Wszechświata można wytłumaczyć osobie, która nie wie nic o fizyce, chemii, biologii, astronomii i matematyce? Jak czulibyśmy się w czarnej dziurze? Jak poznał Stephena Hawkinga?
Brytyjski szalony naukowiec Thomas Thwaites postanowił zasmakować życia jako koza. Za ten niezwykły wyczyn otrzymał Antynobla. Dlaczego postanowił "zrobić sobie wakacje od bycia człowiekiem"? Czy planuje powtórzyć swój wyczyn i napisać kolejną książkę? Reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger spytał go o szczegóły eksperymentu.