naukowiec

  naukowiec

  Marian Wieleżyński był inżynierem, naukowcem i prekursorem przemysłu gazowniczego w Polsce. Jego niezwykłą i całkowicie zapomnianą historię ma przypomnieć film "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa". Skąd wziął się pomysł na produkcję i jak twórcy trafili na postać naukowca? Na ten temat w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z Mariuszem Bonaszewskim, aktorem i reżyserem oraz Wojciechem Zielińskim, aktorem.

  Ig Noble to humorystyczne odpowiedniki nagród Nobla. Są przyznawane za osobliwe prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia" oraz odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane". W tym roku jedna z nich trafiła do dr Agnieszki Żelaźniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jury doceniło jej badania dotyczące zależności pomiędzy dochodami w różnych krajach a częstotliwością całowania w usta. O szczegółach tych badań oraz emocjach towarzyszących nagrodzie Ig Nobla laureatka opowiadała w naszym programie.

  Najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz nie mogą lub nie powinny być powtarzane. Takie właśnie prace naukowe i odkrycia zasługują na Ig Noble, czyli humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla. W tym roku uznanie jurorów przykuły poważne opracowania na temat brwi celebrytów, wibrujących dżdżownic i aligatora, który ryczy jak dinozaur. Wśród uhonorowanych Ig Noblem naukowców znalazła się badaczka z Polski.

  Świat od kilku miesięcy zmaga się z pandemią koronawirusa. Naukowcy z każdego zakątka Ziemi szukają sposobu na pokonanie COVID-19. Jednym z nich jest Steve Liebich – młody, polski badacz pracujący w USA. Niedawno opracował metodę stworzenia leku, który hamuje rozmnażanie wirusa. Na czym polega działanie tego specyfiku? O tym Steve Liebich opowiadał w naszym programie.

  W środę 14 marca zmarł Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych umysłów naszych czasów. Stephen Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej. Był najbardziej znanym na świecie naukowcem i popularyzatorem nauki. W prosty i zrozumiały sposób potrafił wytłumaczyć tajniki wszechświata i fizyki kwantowej. Był też jednym z pierwszych fizyków, którzy znaleźli drogę do mediów. W jaki sposób? Porozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN z dr Jakubem Bochińskim, kierownikiem Edukacji Centrum Nauki Kopernik.

  Wynalazł też bezinwazyjny test na zespół Downa, zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii, a obecnie robi doktorat na temat preeklampsji - patologii ciąży, która może powodować nawet śmierć matki oraz płodu. To właśnie na nią cierpiała Kim Kardashian. Na czym dokładnie polega ten rodzaj patologii ciąży? Czym się objawia? I jak często występuje? W Dzień Dobry TVN gościliśmy naukowca, który poświęcił życie na ratowanie zdrowia i życia kobiet Karola Charkiewicza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Czy planuje zostać w Polsce?

  "Jeśli odwołamy się do wyobraźni, wszytko można wytłumaczyć" powiedział w Dzień Dobry TVN Christophe Galfard. Naukowiec jest uczniem Stephena Hawkinga. W tym miesiącu premierę miała jego książka "Wszechświat w twojej dłoni", w której w prosty sposób tłumaczy działanie wszystkiego, co nas otacza. Czy funkcjonowanie Wszechświata można wytłumaczyć osobie, która nie wie nic o fizyce, chemii, biologii, astronomii i matematyce? Jak czulibyśmy się w czarnej dziurze? Jak poznał Stephena Hawkinga?

  Brytyjski szalony naukowiec Thomas Thwaites postanowił zasmakować życia jako koza. Za ten niezwykły wyczyn otrzymał Antynobla. Dlaczego postanowił "zrobić sobie wakacje od bycia człowiekiem"? Czy planuje powtórzyć swój wyczyn i napisać kolejną książkę? Reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger spytał go o szczegóły eksperymentu.

  W internecie dostępnych jest wiele wyników badań naukowych. Większość z nas przyjmuje je za pewnik. Gościa Dzień Dobry TVN - psychologa Magdalenę Chorzewską - zapytaliśmy o to, dlaczego ślepo wierzymy w twierdzenia naukowców. Czy naukowiec zawsze jest autorytetem?

  Kilka lat nieustannych obserwacji, by w końcu móc potwierdzić, że na Marsie znajduje się woda! O tym niezwykłym odkryciu spekulowano już lata temu, jednak dopiero teraz naukowcy mają pewność. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: astronom z Centrum Badań Kosmicznych PAN dr Krzysztof Ziółkowski oraz dziennikarz naukowy Karol Wójcicki. Jakie warunki atmosferyczne panują na Marsie? Co dla nas, ziemian, oznacza odkrycie wody ciekłej? Jest szansa, że na Marsie istnieje jakiekolwiek życie?

  Gość Dzień Dobry TVN - Kierownik Pracowni Molekularnych Podstaw Zachowania dr hab. Katarzyna Radwańska prowadzi wyjątkowe badania nad przechowywaniem pamięci o uzależnieniu alkoholowym. Jest bardzo pracowita, a mimo to potrafi godzić pracę naukową z macierzyństwem. Jak to robi? Czy zabiera czasami dzieci do pracy?

  Licealistka Monika Leończyk, młody naukowiec, zaprojektowała budkę dla trzmieli, by uchronić trzmiele przed wyginięciem. Zdobyła wyróżnienie w Europejskim Konkursie Młodych Naukowców i w ten sposób zapewniała sobie indeks na studia. Dlaczego trzmiele są tak istotne dla naszego ekosystemu? Jaka przyszłość czekałaby człowieka, gdyby wyginęły trzmiele i pszczoły? Ambasadorka ogólnopolskiego projektu edukacyjno-naukowego Adamed była gościem Dzień Dobry TVN.