Na kozetce u Zygmunta Freuda. Jak mieszkał twórca psychoanalizy?

Na kozetce u Zygmunta Freuda
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na kozetce u Zygmunta Freuda
Na kozetce u Zygmunta Freuda
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Zygmunt Freud był wybitnym naukowcem, twórcą psychoanalizy. W 1938 roku przyjechał do Londynu, by uchronić się przed nazistowskimi prześladowaniami. Tam mieszkał aż do śmierci. Jak wyglądał jego gabinet? Tego dowiedziała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

Dom Zygmunta Freuda

Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara wybrała się do domu jednego z najwybitniejszych naukowców wszech czasów Zygmunta Freuda, który znajduje się w Londynie. Właśnie tam można obejrzeć gabinet ojca psychoanalizy i najsłynniejszy mebel świata, czyli ikoniczną kozetkę.

Dlaczego Freud przyjechał do Londynu? Jak tłumaczył dyrektor Freud Museum London Giuseppe Albano, naukowiec uciekał przed nazistowskimi prześladowaniami po aneksji Austrii. - Jego podróż była świetnie udokumentowana przez międzynarodową prasę - opowiadał.

Ikoniczna kozetka Freuda

W gabinecie Zygmunta Freuda znajduje się oryginalne krzesło oraz kozetka, z których korzystał na co dzień. - Kozetkę przywiózł z Wiednia. Dostał ją w prezencie od jednego z pacjentów. Ponad 500 pacjentów było poddanych tutaj psychoanalizie - wspomniał dyrektor muzeum.

Oprócz tego można tam podziwiać jego szafę oraz wiele osobistych przedmiotów, w tym parasol, płaszcz, okulary, buty i parasol.

Zygmunt Freud był nie tylko psychoanalitykiem, ale także kolekcjonerem starożytnych przedmiotów z całego świata. - Porównywał kopanie w naszej duszy, do kopania w ziemi - wyjaśnił kurator (King's College London) prof. Daniel Orrells.

Zobacz całą relację Anny Senkary w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości