Naukowcy z Polski powtórzyli słynny eksperyment Milgrama. Na czym polega?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Naukowcy z Polski powtórzyli słynny eksperyment Milgrama
Naukowcy z Polski powtórzyli słynny eksperyment Milgrama
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Po sześćdziesięciu latach polscy naukowcy jako jedyni na świecie powtórzyli eksperyment Miligrama. Dokonali tego na czele z socjologiem Konradem Majem. Badanie ma odpowiedzieć na pytanie, czy ludzie zmienili się od czasów II wojny światowej, czy rządzą nimi podobne schematy?

Eksperyment Miligrama - na czym polega?

W 1961 r. na Uniwersytecie Yale w USA, Stanley Milgram przeprowadził jeden z najbardziej znanych eksperymentów w historii nauki. Osoby zakwalifikowane zapraszane były pojedynczo do pomieszczenia, mówiono im, że będą pełnić rolę nauczyciela. Następnie zapraszano ich przed specjalną aparaturę, by aplikować wstrząsy elektryczne. W innym pomieszczeniu znajdowała się druga osoba, którą nazwano uczniem. Do ciała ucznia doczepione były przewody elektryczne z urządzenia w pomieszczeniu, gdzie pozostawiał nauczyciel.

Nauczyciel zadawał pytania, a uczniowi aplikowano coraz mocniejsze wstrząsy. Badanie miało sprawdzić, w jakim stopniu zwykli ludzie mogą być pod wpływem władzy i dopuszczać się czynów niemoralnych. Po podsumowaniu okazało się, że 2/3 nauczycieli zaaplikowało uczniom najsilniejsze wstrząsy elektryczne, tylko dlatego, że dostawali takie polecenie. Badacze próbowali zrozumieć, jak podczas II wojny światowej ludzie byli w stanie wykonać najbardziej zbrodnicze rozkazy.

Czy ludzie są zdolni do krzywdy?

W 2023 roku, naukowcy z uniwersytetu SWPS powtórzyli eksperyment i dowiedli, że są w stanie szkodzić i zadawać ból innemu człowiekowi, nawet gdy polecenia wydaje robot.

- Wykorzystanie robota to ewenement. Byliśmy ciekawi, jak ludzie się zachowają, bo we wcześniejszym eksperymencie autorytetem był człowiek. Okazuje się, że nie ma różnicy. (...) Można patrzeć na to w kategoriach, że maszyny kiedyś zawładną światem i będą wymuszać zachowania. Ale możemy to wziąć jako coś, co jest naturalną koleją rzeczy, że słuchamy maszyn - tłumaczył Konrad Maj, psycholog społeczny.

- W pewnym momencie człowiek wchodzi w pewną rolę, słyszy, że z tyłu ktoś to nadzoruje, jeśli ma zawahanie, robot używał tych samych komunikatów. Odtworzyliśmy to i było to 1:1. Chcieliśmy zobaczyć, czy człowiek w emocjonalnej sytuacji przestaje myśleć i słucha tych poleceń - podsumował.

Tajemniczy eksperyment powtórzony po 60. latach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana