Przemoc wobec dzieci. Ile osób przeszło obok? "Cyfry są zatrważające i trzeba reagować"

Czy pomoglibyście dziecku w takiej sytuacji?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy pomoglibyście dziecku w takiej sytuacji?
Czy pomoglibyście dziecku w takiej sytuacji?
Dlaczego nie reagujemy na przemoc wobec dzieci?
Dlaczego nie reagujemy na przemoc wobec dzieci?
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc?
Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy
W Dzień Dobry TVN przeprowadziliśmy eksperyment, który zweryfikował, czy reagujemy na przemoc psychiczną wobec dzieci. Co pokazał? Jakie wnioski z niego płyną? O komentarz poprosiliśmy prof. Tomasza Sobierajskiego i psycholożkę dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

Czy ludzie reagują na przemoc psychiczną w miejscu publicznym?

W cyklu "Miejska dżungla" postanowiliśmy sprawdzić, czy przechodnie reagują na przemoc psychiczną wobec dziecka. Pomogła nam w tym aktorka Agnieszka Gajdek wcielająca się w rolę agresywnego rodzica oraz dwie małe aktorki, 8-letnie bliźniaczki, które były pod opieką swojej prawdziwej mamy.

- Mam już tego dosyć. Ciągle mi stwarzasz problemy. Nie możesz być jak inne dzieci? Mam tego dosyć, rozumiesz? Zostawiam cię tutaj - krzyczała na ulicy aktorka.

- Czemu pani tak dziecko traktuje? [...] Pani matką jest? Tak krzyczy na dziecko matka - zareagowała jedna z kobiet.

- Pani się uspokoi, dobrze? Czy ja mam wezwać policję? - zwróciła uwagę kolejna kobieta. - Pani tak na poważnie do swojego dziecka mówi? [...] Chciałaby pani, żeby ktoś do pani w ten sposób mówił? Pani córka wyrośnie na taką kobietę, którą pani teraz jest - brzmiał komentarz następnej matki idącej z dzieckiem.

Przez dwie godziny nagrań aktorce odgrywającej rolę matki uwagę zwróciło 13 kobiet i 8 mężczyzn, a 216 przeszło obok i nic nie zrobiło. Te 21 osób, które się odważyły i zatrzymały, to nasi bohaterowie dnia codziennego bez peleryny. Wszyscy powinniśmy brać z nich przykład.

Dlaczego nie reagujemy na przemoc wobec dzieci?

Eksperyment Dzień Dobry TVN skomentowali prof. Tomasz Sobierajski, socjolog oraz psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska. Głos w tej sprawie zabrali również m.in. dziennikarka Agata Jankowska, ojciec trójki dzieci Paweł Radoliński, Ada Wons, nauczycielka Justyna Lewicka-Szczęsna, wieloletnia konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i rodziców Michalina Kulczykowska, podkom. Wioletta Szubska i Agnieszka Gajdek.

- W 2022 roku przemocy w rodzinie doświadczało blisko 11 tys. dzieci, więc te cyfry są zatrważające i trzeba reagować - podkreśliła podkom. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji.

- Wydaje się, że właśnie dzisiaj na naszych oczach dokonuje się drugiego rodzaju zmiana naszych ludzkich postaw w stosunku do przemocy. Statystyki są pocieszające, bo 60-70 procent ludzi deklaruje, że nie stosuje już przemocy fizycznej. To była ta pierwsza bardzo ważna zmiana. Teraz uczestniczymy w drugiej, kiedy ludzie stopniowo przyswajają sobie informacje, że nieprawda, że można w dowolny sposób nastraszyć dziecko, że można je obrażać - skomentowała psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska.

Gdzie szukać pomocy?

  • 116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
  • 800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli ws. bezpieczeństwa dzieci,
  • 112 - numer alarmowy.

Jak przemoc wpływa na psychikę dziecka? Co zrobić, gdy dziecko notorycznie płacze za ścianą? Jak odpowiednio reagować? Posłuchaj całej dyskusji w materiale wideo:

DD_20230620_Przemoc_REP
Dlaczego nie reagujemy na przemoc wobec dzieci?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości