Czy ludzie reagują na przemoc psychiczną w miejscu publicznym?
W cyklu "Miejska dżungla" postanowiliśmy sprawdzić, czy przechodnie reagują na przemoc psychiczną wobec dziecka. Pomogła nam w tym aktorka Agnieszka Gajdek wcielająca się w rolę agresywnego rodzica oraz dwie małe aktorki, 8-letnie bliźniaczki, które były pod opieką swojej prawdziwej mamy.
- Mam już tego dosyć. Ciągle mi stwarzasz problemy. Nie możesz być jak inne dzieci? Mam tego dosyć, rozumiesz? Zostawiam cię tutaj - krzyczała na ulicy aktorka.
- Czemu pani tak dziecko traktuje? [...] Pani matką jest? Tak krzyczy na dziecko matka - zareagowała jedna z kobiet.
- Pani się uspokoi, dobrze? Czy ja mam wezwać policję? - zwróciła uwagę kolejna kobieta. - Pani tak na poważnie do swojego dziecka mówi? [...] Chciałaby pani, żeby ktoś do pani w ten sposób mówił? Pani córka wyrośnie na taką kobietę, którą pani teraz jest - brzmiał komentarz następnej matki idącej z dzieckiem.
Przez dwie godziny nagrań aktorce odgrywającej rolę matki uwagę zwróciło 13 kobiet i 8 mężczyzn, a 216 przeszło obok i nic nie zrobiło. Te 21 osób, które się odważyły i zatrzymały, to nasi bohaterowie dnia codziennego bez peleryny. Wszyscy powinniśmy brać z nich przykład.
Dlaczego nie reagujemy na przemoc wobec dzieci?
Eksperyment Dzień Dobry TVN skomentowali prof. Tomasz Sobierajski, socjolog oraz psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska. Głos w tej sprawie zabrali również m.in. dziennikarka Agata Jankowska, ojciec trójki dzieci Paweł Radoliński, Ada Wons, nauczycielka Justyna Lewicka-Szczęsna, wieloletnia konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i rodziców Michalina Kulczykowska, podkom. Wioletta Szubska i Agnieszka Gajdek.
- W 2022 roku przemocy w rodzinie doświadczało blisko 11 tys. dzieci, więc te cyfry są zatrważające i trzeba reagować - podkreśliła podkom. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji.
- Wydaje się, że właśnie dzisiaj na naszych oczach dokonuje się drugiego rodzaju zmiana naszych ludzkich postaw w stosunku do przemocy. Statystyki są pocieszające, bo 60-70 procent ludzi deklaruje, że nie stosuje już przemocy fizycznej. To była ta pierwsza bardzo ważna zmiana. Teraz uczestniczymy w drugiej, kiedy ludzie stopniowo przyswajają sobie informacje, że nieprawda, że można w dowolny sposób nastraszyć dziecko, że można je obrażać - skomentowała psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska.
Gdzie szukać pomocy?
- 116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
- 800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli ws. bezpieczeństwa dzieci,
- 112 - numer alarmowy.
Jak przemoc wpływa na psychikę dziecka? Co zrobić, gdy dziecko notorycznie płacze za ścianą? Jak odpowiednio reagować? Posłuchaj całej dyskusji w materiale wideo:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady
Zobacz także:
- Miał dowody, że matka była agresywna wobec dzieci. "Podniosła syna za głowę". Sąd przyznał jej opiekę
- Zmieniono zarzuty wobec ojczyma Kamila z Częstochowy. Za co będzie sądzony jego oprawca?
- Jak rozpoznać, że dziecko jest maltretowane? Zwróć uwagę na te trzy punkty
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN