W Dzień Dobry TVN przeprowadziliśmy eksperyment, który zweryfikował, czy reagujemy na przemoc psychiczną wobec dzieci.
Co wykazał nasz eksperyment w ramach cyklu "Miejska dżungla"?
Czy przypadkowi przechodnie pomogą chłopcu dręczonemu przez rówieśników?
"Zawodowy przewodnik stada jest odpowiedzialny".
Nowy rok to nowe wyzwania. Jakie trendy będą dominować w nowym roku, które technologie okażą się kluczowe, jakie innowacje wyznaczą dalszy kierunek rozwoju, na czym skupi się debata publiczna? O prognozach rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: ekspertem nowych technologii Maciejem Kaweckim, socjologiem Tomaszem Sobierajskim i ekonomistą Pawłem Cymcykiem.
Dzień Dobry TVN kończy właśnie 15 lat. Jak wygląda świat, gdy obchodzi się 15-te urodziny? O czym się marzy, a czym martwi? Jak bardzo zmieniła się otaczająca nastolatki rzeczywistość? O tym opowiadali w naszym programie aktorka Paulina Holtz, były bramkarz i komentator sportowy Radosław Majdan oraz socjolog Tomasz Sobierajski.
Już na początku listopada sklepy ozdobione są dekoracjami bożonarodzeniowymi, większość stacji radiowych emituje przebój George'a Michaela "Last Christmas", a w telewizji pojawiają się reklamy świąteczne. Jakie są plusy i minusy tworzenia świątecznej atmosfery jesienią? O tym w Dzień Dobry TVN mówił socjolog Tomasz Sobierajski.
Paweł Blajer: "Z wielu badań wynika bezspornie, że o oszczędzaniu na czarną godzinę, o wydatkach związanych z oszczędzaniem, z utrzymaniem gospodarstwa domowego decydują kobiety. (...) Kobieta potrafi podjąć bardziej racjonalną i efektywną decyzję niż mężczyzna". Po co więc mężczyznom pieniądze? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN także z Krzysztofem Hołowczycem i Tomaszem Sobierajskim.
Niedawno w Warszawie 40-letni hydraulik zdemolował 10 samochodów. Dlaczego? Bo miał dosyć swojej pracy! Zainspirowany tą historią Filip Chajzer, postanowił sprawdzić jaki jest najgorszy zawód świata. Zobaczcie co jest najbardziej obciążające w pracy nauczyciela rytmiki, na co narzekają kontrolerzy biletów i jak wyglądają poranki... opiekuna słoni w ogrodzie zoologicznym! Rozwiązanie problemu stresującej pracy znalazł Sławomir Szymański - właściciel stacji demontażu pojazdów: "hydraulik, mógłby do nas przyjechać, udostępnilibyśmy mu samochód i mógłby się u nas odstresować...niszcząc samochód". Dobry pomysł?
Kiedyś Internet śmiał się z chytrej baby z Radomia. Teraz hitem sieci jest chytra baba z Lublina. Wspomniana pani napycha reklamówkę jabłkami, które stanowiły darmowy poczęstunek dla klientów sklepu. Dlaczego, kiedy dany produkt jest za darmo, wstępuje w nas instynkt łowcy? Co mówi o człowieku takie zachowanie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tomasza Sobierajskiego, który zwrócił uwagę na to, żyjemy w kulturze chciwości, która ma swoje historyczno-emocjonalne podłoże.
Myśl o powrocie do pracy z urlopu wywołuje u Ciebie nerwowe stres i ból brzucha? Marzysz o tym, by urlop trwał w nieskończoność? Jak przeżyć powrót do pracy z urlopu? I co zrobić, by pierwsze dni w pracy po urlopie nie były koszmarem? O komentarz w Dzień Dobry Wakacje poprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego.
Pewnemu 30-letniemu Amerykaninowi rodzice wytoczyli sprawę, by ten wreszcie wyprowadził się z domu. Sąd zarządził eksmisję, ale on od wyroku się odwołał. W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy musi opuścić rodzinne gniazdo. W Polsce, statystycznie mężczyźni wyprowadzają się z domu około 28. roku życia. Dlaczego tak późno? Jak nie wychować maminsynka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy socjologa dr Tomasza Sobierajskiego oraz mamy dorosłych już mężczyzn: Grażynę Wolszczak i Małgorzatę Pieczyńską.
Aktorka Maria Winiarska jest dumną właścicielką profilu na jednym z serwisów społecznościowych. Jednak początki obecności w sieci nie były takie łatwe. Dużo problemu sprawiało aktorce wstawianie zdjęć. Poradziła sobie z tym jednak dzięki analogowej ściągawce. Jak ona wygląda? Pani Maria pokazała ją dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Filipowi Chajzerowi. Powiedziała mu również, co daje jej obecność w sieci i ilu ma followersów. Filip miał także okazję spotkać się z innymi seniorami, którzy komputer i media społecznościowe mają w małym palcu. Zobaczcie, co potrafią z nimi robić. Jesteśmy pod wrażeniem.
"Raz, dwa, trzy... zginiesz Ty" - tak nazywa się kampania, która ma wstrząsnąć polskimi kierowcami i pokazać, jak tragiczne w skutkach mogą być błędy popełniane na drodze. Czy tego typu szokujące akcje przynoszą oczekiwane rezultaty? O tym w Dzień Dobry TVN mówił socjolog Tomasz Sobierajski. Obok niego na kanapie usiedli: rzecznik KSP Sylwester Marczak i rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej Arleta Pęconek. Zapytaliśmy ich, jakie są główne przyczyny wypadków na drodze i ilu sprawców wypadków komunikacyjnych odsiaduje wyroki w polskich więzieniach.
Przychodzi taki moment, że seniorzy - ze względu na stan zdrowia - nie mogą mieszkać sami. Z tego powodu wielu z nich trafia do domów opieki. Czym kierować się przy wyborze tego typu placówki? Czy decyzja o umieszczeniu seniora w domu opieki powinna być krytykowana? Zapytaliśmy o to socjologa Tomasza Sobierajskiego.
Według badań jednego z dużych banków najbardziej o pieniądze kłócą się polskie pary. Mało tego - chętnie ukrywają przed sobą wpływy i wydatki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, na co panie i panowie wydają tzw. lewy grosz. Będziecie zdziwieni :)
Swojsko, na sianku, niegrzecznie i erotycznie niebezpiecznie, w towarzystwie lub w sypialnianym zaciszu - filmy z nocy poślubnych podbijają internet. Skąd wzięła się na nie moda? Dlaczego młode pary decydują się na tego typu filmy? Dokąd przesunęliśmy granice intymności? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z producentem filmów weselnych Wacławem Piechem, socjologiem Tomaszem Sobierajskim i dziennikarzem Piotrem Kędzierskim. Co ten ostatni chciałby zobaczyć w filmach z nocy poślubnej? ;)
Mężczyźni mają "pepkowe", a kobiety ... "baby shower". Skąd przywędrowała do nas moda na tego typu przyjęcia i jaka jest ich geneza? O nowej modzie, na imprezy organizowane dla przyszłych mam, opowiedzieli nam Tomasz Sobierajski i Natalia Jakuła. Macie pomysł na polską nazwę dla tego wydarzenia?
Są osoby, które nie piją alkoholu, nawet podczas spotkań towarzyskich. Niestety nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem gospodarzy przyjęcia lub innych imprezowiczów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego oraz popularyzatora wiedzy z zakresu savoir-vivre i etykiety w biznesie Wojciecha S. Wocława, by zapytać, jak odmawiać picia alkoholu, żeby nikt się nie obraził. Czy odwrócenie kieliszka to dobry sposób?
Januszy można spotkać wszędzie - są Janusze parawanów, Janusze siłowni, Janusze biznesu, a nawet Janusze zakupów. Zjawisko "januszostwa" zaczęło dotykać wszystkich sfer życia publicznego, dlatego mądre i tęgie głowy postanowiły zdefiniować typowego Janusza. Kto zatem może nim być? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Dowiedział się również, jak zachowuje się żona Janusza - Grażyna i ich syn - Seba. A także nauczył się "przykucu sebowego".
Niektóre szkoły zmieniły się w domy mody, a szkolne korytarze w wybiegi dla modelek. W innych natomiast obowiązują surowe zasady dotyczące ubioru. Jaki stosunek do rewii mody w szkołach i mundurków mają goście Dzień Dobry TVN: choreograf i mama dwójki dzieci Marta Wiśniewska, aktor i tata czterech synów Rafał Szałajko oraz socjolog Tomasz Sobierajski?
Co denerwuje nas w komunikacji miejskiej? W studiu Dzień Dobry TVN o grzechach naszych i naszych współpodróżnych rozmawialiśmy z Tomaszem Sobierajskim i Wojtkiem Fiedorczukiem. Macie swoje ulubione miejsca w autobusach i tramwajach? Co Was najbardziej wkurza?
W sieci pełno jest filmików z kamer samochodowych, na których widać akty niepohamowanej agresji wśród kierowców. Skąd w niektórych takie pokłady agresji za kółkiem? Dlaczego za kółkiem puszczają nam nerwy? Jak reagować na agresywnego kierowcę? W Dzień Dobry TVN socjolog dr Tomasz Sobieraski zdradził, że agresją na drodze rządzą podobne mechanizmy jak agresją w Internecie.
Władze Sopotu proponowały, by imprezy na Monciaku kończyły się do 3.00 w nocy, natomiast właściciele klubów - by zabawy były do rana, ale uczestniczyły w nich osoby od 21. roku życia. Co o tych pomysłach sądzą goście Dzień Dobry TVN: socjolog Tomasz Sobierajski, prezenterka tv Dominika Zasiewska i dziennikarka Marta "Jadźka" Jaczyńska? Czy rzeczywiście najbardziej rozrabiają bardzo młode osoby?
Filip Chajzer postanowił przetestować współczesnych mężczyzn! Jak radzą sobie z prostymi pracami domowymi? Czy wygrają pojedynek z lustrem, gniazdkiem elektrycznym i deską klozetową...? Zobaczcie! W studiu Dzień Dobry TVN, domowi majsterkowicze - Tomasz Sobierajski, Marcin Daniec i Dawid Czupryński, o tym, czy współcześni mężczyźni rzeczywiście stają się coraz bardziej atechniczni.
Po co robimy selfie? Dlaczego tak chętnie publikujemy nasze zdjęcia na stronach społecznościowych? Gdzie leży granica między dobrym smakiem a internetowym ekshibicjonizmem? W Dzień Dobry TVN socjolog Tomasz Sobierajski i blogerka modowa Tamara Gonzalez Perea powiedzieli, dlaczego łatwiej być fajnym w Internecie niż w rzeczywistości.
Wielu Polaków nie lubi zwierzać się ze swoich zarobków. Dlaczego? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: socjologiem Tomaszem Sobierajskim i brytyjskim przedsiębiorcą Patrickiem Ney'em.
Na pytanie "Jak się masz?" Amerykanie zawsze odpowiadają: "Wszystko cudownie, dziękuję." Nawet jeśli wczoraj spalił im się dom i zdechł ukochany pies. Czy taka nieszczerość to błąd? Przecież legenda miejska głosi, że zawsze należy być szczerym. Jeśli faktycznie tak jest, to należy sobie odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania: komu? jak? i kiedy? powiedzieć komuś co naprawdę myślimy. W Dzień Dobry TVN szczerzy eksperci: tancerz Maciej "Gleba" Florek, dziennikarka Odeta Moro i socjolog Tomasz Sobierajski.
Tajemnicą poliszynela jest, że osoby pochodzące z zamożniejszych rodzin mają lepszy życiowy start, a co za tym idzie - większe szanse na sukces. Jakie jeszcze czynniki wpływają na rozwój kariery? Czy wystarczy ciężka praca i automotywacja? Na pytanie: czy istnieje równanie na sukces odpowiedział w Dzień Dobry TVN socjolog Tomasz Sobierajski, który dowiedział się na studiach, że "biedę się dziedziczy".