Nowy rok to nowe wyzwania. Jakie trendy będą dominować w nowym roku, które technologie okażą się kluczowe, jakie innowacje wyznaczą dalszy kierunek rozwoju, na czym skupi się debata publiczna? O prognozach rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: ekspertem nowych technologii Maciejem Kaweckim, socjologiem Tomaszem Sobierajskim i ekonomistą Pawłem Cymcykiem.
Co nas czeka w 2022 roku?
Nowy rok nie jest wyłącznie symboliczną zmianą daty, ale też otwarciem na nowe technologie i zjawiska. Czego można się spodziewać w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii?
- Jedyną rzeczą, której nie zdigitalizowaliśmy są emocje i to jest właśnie metawersum - zauważa Maciej Kawecki. - Gdybym chciał traktować tylko słowa Marka Zuckenberga jako wyrocznie, to pewnie bym o tym tego nie powiedział, ale to jest teoria, o której mówił Steven Hawking, Stanisław Lem, a dziś wszyscy najwięksi giganci technologiczni na świecie. Nic innego nam nie zostało, bo wszystko inne zostało zdigitalizowane i koncepcja metawersum będzie wkraczała w media społecznościowe. To teoria, w której wspomniane media społecznościowe, relacje międzyludzkie, internet, potrafią oddziaływać na nasze zmysły. Zakładamy sobie gogle mieszanej rzeczywistości i potrafimy rozmawiać z hologramem. To dzieje się np. w grach komputerowych, ale to jest tylko zmysł wzorku. Chodzi o to, żebyśmy potrafili oddziaływać na nasz zmysł dotyku - wyjaśnia.
2022 rok upłynie również pod znakiem telemedycyny, a nieodłącznym partnerem lekarza operującego na sali operacyjnej będzie informatyk. Triumfować będą platformy streamingowe oraz TikTok. Co czeka nas gospodarczo?
- Niestety element inflacyjny będzie nas bił po kieszeni nie tylko w 2022 roku, ale w tej chwili można powiedzieć, że raczej też w 2023, to taka nowa rzeczywistość - tłumaczy Paweł Cymcyk. - Jest to element, który będzie cały czas z nami funkcjonował. Jest to rzecz, która trochę straszy, bo jest to inflacja, której większość konsumentów nie doświadczyła w ciągu ostatnich 10-15 lat, ale można powiedzieć, że 2022 rok to będzie koniunktura słodko-gorzka - zaznacza.
Społeczeństwo w 2022 roku
Pomimo szalejącej inflacji i wysokich stóp procentowych, sytuacja na rynku pracy będzie nastrajała pozytywnie. Wciąż też chętnie wydajemy pieniądze. A jak na najbliższą przyszłość zapatrują się socjologowie?
- Wszyscy liczymy, żeby pandemia zmieniła się w endemię, czyli dotyczyła tylko pewnego rejonu świata, ale wiele wskazuje na to, że będzie miała dalej charter globalny - mówi Tomasz Sobierajski. - Ogromnym plusem jest to, że dzięki pandemii rozwinęła się wakcynologia. To daje ogromną szansę na to, że będziemy, dzięki świetnym technologiom i szczepieniom, mogli sobie poradzić z chorobami, wobec których byliśmy do tej pory bezsilni. Mam nadzieję, że w 2022 będzie szczepionka terapeutyczna przeciwko HIV, ona jest już bardzo blisko - stwierdza.
Czeka nas również fala tzw. wielkiej rezygnacji. W praktyce oznacza to, że pracownicy przewartościują swoje życie i zmienią, porzucą dotychczasowe miejsca zatrudnienia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
- Sylwia i Tomek spełnili marzenie o rodzinie " Społeczeństwo nie widzi pełnowartościowej kobiety, która na to zasługuje"
- Czy cesarka to wstyd? "Poczułam się jak matka gorszego sortu"
- Skoki narciarskie: terminarz 2021/2022 - kiedy zawody Pucharu Świata?
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek / East News