10 marca w Polsce jest obchodzony Dzień Mężczyzn. Dość zabawnym zbiegiem okoliczności przypada on w katolickie święto 40 męczenników. A może nie ma przypadków, bo bycie mężczyzną to wyzwanie niczym droga do świętości? O tym, jak pojmują męskość i jak jej postrzeganie zmieniło się na przestrzeni lat, opowiadali goście Dzień Dobry TVN: aktor Marek Siudym, driffter i kierowca offroadowy Mariusz "Mario" Dziurleja oraz socjolog, prof. Tomasz Sobierajski.
Definicje męskości - prawdziwy mężczyzna – co to znaczy?
Zdaniem aktora Marka Siudyma męskość to odpowiedzialność, opieka, wzięcie pod ochronę swojej rodziny i bliskich oraz zapewnienie im bezpieczeństwa.
- Da każdego to jest coś, co ma wdrukowane z dzieciństwa, z jakim archetypem się spotyka w domu, później chciał, nie chciał, to powiela. Dla mnie generalnie to jest zawodowy przewodnik stada. Jest odpowiedzialny. Na nim spoczywa, żeby wszyscy mieli gdzie mieszkać, mieli co jeść i mieli bezpieczeństwo - wyjaśniał gość Dzień Dobry TVN. Jak dodał, tego nauczył się od ojca i tak żyje.
- To nie jest patriarchat, nie roszczę sobie praw, że mam decydować o wielu rzeczach - zaznaczył artysta.
Czym jest męskość?
Dla kierowcy offroadowego Mariusza "Mario" Dziurlei ważne jest obalenie stereotypu. Jego definicja męskości to tzw. "ukryty bohater" - ktoś, kto wspiera emocjonalnie i nie boi się okazać uczuć.
- Prawdziwy mężczyzna to facet, który jest strażnikiem fundamentów szczęścia drugiej osoby, tej, na której mu zależy, którą kocha, wspiera. Nie zawsze mięśnie, samochody, pieniądze są tym wyznacznikiem, bo to jest tylko coś, co można zdobyć. Natomiast wartości wewnętrzne i wspieranie duchowe, pomaganie, mnie osobiście daje największą satysfakcję - mówił driffter, partner Karoliny Pilarczyk. Przyznał też, że zdarza mu się płakać: z emocji, wzruszenia czy miłości i się tego nie wstydzi.
Kim jest współczesny mężczyzna
Jak zauważył socjolog prof. Tomasz Sobierajski, dziś mamy do czynienia z wieloma pokoleniami żyjącymi jednocześnie. Z jednej strony mamy najstarszych mężczyzn, wychowywanych jeszcze w patriarchalnym systemie, a z drugiej tych najmłodszych, którzy dorastają w zupełnie innej rzeczywistości.
- Polscy mężczyźni, kiedy zakładają rodziny, rezygnują z dwóch rzeczy i to jest bardzo wyjątkowe na tle światowym, a psychologicznie i społecznie wiemy, że nie powinni z nich rezygnować. Pierwsze to jaskinia, czyli miejsce, które jest tylko dla tego mężczyzny. To może być miejsce w domu, biurko, garaż. Druga rzecz: mężczyźni rezygnują ze swoich przyjaźni, kolegów, wyjść, bardzo wyraźnie to widać. A jest to potrzebne jako ludziom, nie tylko mężczyznom, więc warto zaapelować, by z tego nie rezygnowali - przekonywał specjalista.
- Miłe panie, proszę nas wypuszczać z domu - podsumował prowadzący program Damian Michałowski.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bracia Zdrójkowscy o tym, jak mieć bliźniaka i nie zwariować
- Czy można nauczyć się gotować w zaledwie jeden dzień? Filip Chajzer podjął wyzwanie
- Shannen Doherty w czwartym stadium raka straciła ubezpieczenie. Gwiazda wystosowała dramatyczny apel
Autor: Luiza Bebłot