Współczesny mężczyzna musi mierzyć się z wieloma problemami. Jego myśli skupione są wokół pracy i innych wyzwań dnia codziennego, ale coraz częściej wędrują także w kierunku społecznych przemian i utraty dominującej roli. Czy kobieca niezależność to cios wymierzony w męskie ego? Jak zmieniał się model męskości na przestrzeni ostatnich lat? Małgorzata Ohme zapytała o to uznanego psychologa, Jacka Masłowskiego. Rozmowa odbyła się podczas transmisji na żywo, zorganizowanej w mediach społecznościowych z okazji Dnia Kobiet.
Jaki jest współczesny mężczyzna?
Obraz współczesnego mężczyzny w dużej mierze kształtowany jest przez oczekiwania kobiet. Płeć piękna staje się coraz silniejsza, coraz bardziej niezależna, tymczasem panowie wydają się w tym wszystkim nieco zagubieni. Ich rola w rodzinie i społeczeństwie nie jest już tak jednoznaczna, jak dawniej, a to niesie za sobą szereg trudnych emocji.
- Obraz kobiecości współcześnie jest oparty o takie przymioty, jak siła, sprawczość - czyli te, które tradycyjnie były postrzegane jako męskie. Tymczasem męskość dzisiaj postrzegana jest jako problem, a nie cnota (...). Z jednej strony, kobiety są wyzwaniem, z drugiej strony, są postrzegane jako te, które mają przewagę - zauważył Jacek Masłowski, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że zaakceptowanie wynikających z emancypacji zmian zwykle wiąże się z dużym wysiłkiem.
- Dla wielu mężczyzn kobieta w dalszym ciągu nie jest partnerem do życia (...). Jest takie oczekiwanie, że ta kobieta dostarczy w życiu przyjemności (...). Kiedy ona tego nie robi, pojawiają się różnego rodzaju frustracje i problemy - czy to w relacji, czy w przeżywaniu mężczyzny emocji. Taki obraz kobiety jest w głowach wielu mężczyzn, ale to zjawisko też ustępuje coraz bardziej - ocenił psycholog w rozmowie z Małgorzatą Ohme.
Kobieca niezależność a męska duma
Zderzenie z nową rzeczywistością byłoby znacznie łatwiejsze, gdyby panowie zrozumieli, że kobieca niezależność nie jest atakiem na ich męskość, nie pozbawia ich statusu samca alfa. Niestety niewielu mężczyzn potrafi się na to zdobyć. Deprecjonowanie płci pięknej jest dla nich o wiele prostszym rozwiązaniem. Zdaniem eksperta, u podłoża tego problemu leży bardzo często strach.
- Znakomita większość mężczyzn naprawdę się boi. Tam jest głęboki strach, do którego oni nie mają takiego prostego dostępu, bo to jest zabronione dla mężczyzn. Pamiętajmy, że mężczyzna nie może być słaby. On będzie robił wszystko, żeby pokazać, że jest silny (...). Cały czas będzie szedł z pozycji władzy, a tak naprawdę pod spodem jest pozycja ofiary (...). My po prostu jesteśmy w zupełnie innych miejscach rozwojowych. Jeżeli kobiety mówią: "my chcemy mieć partnerów", obawiam się, że to jest taka sytuacja, w której tych partnerów zbyt wielu nie spotkamy - podsumował Jacek Masłowski.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kobiety czują samotność tuż po narodzinach dziecka. "Ważne jest wsparcie ze strony osób, które nas rozumieją"
- Partner próbuje wzbudzić twoją zazdrość? Psycholog zdradza, co chce tym osiągnąć
- W pułapce myślenia tunelowego. Jak nie dać się pokonać problemom? "W emocjach trudno się zdystansować"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: dziendobry.tvn.pl