Partner próbuje wzbudzić twoją zazdrość? Psycholog zdradza, co chce tym osiągnąć

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Nie ma miłości bez zazdrości?
Nie ma miłości bez zazdrości?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zazdrość potrafi być bardzo silną emocją, z którą nie każdy umie sobie poradzić. Szczególnie dotyka ona osób w związkach, ponieważ tam, gdzie pojawia się miłość, trudno o zdrowy dystans i realizm. Niestety bywa również tak, że druga połówka świadomie wywołuje w nas to uczucie. Dlaczego to robi? Jak reagować? O tym opowiedziała psycholog Paulina Pawlak.

Wzbudzanie zazdrości u partnera

Martyna ma 27 lat i od dawna podejrzewa, że partner celowo wzbudza w niej zazdrość. Podczas treningów na siłowni komentuje wygląd wysportowanych kobiet, sprawiając, że ona sama zaczyna się do nich porównywać. - Nie ukrywam, że jego słowa mocno mnie ranią, ponieważ zmagam się z kilkoma uciążliwymi kilogramami - tłumaczy.

- Często też "prowadzimy wojnę" o telefon. Mój chłopak pół godziny uśmiecha się do telefonu, po czym, gdy pytam go, co robi, on drażni się ze mną i sugeruje, że tylko pisze z koleżankami. Jaka jest prawda? Nie wiem, bo nie znam nawet jego haseł, a to urządzenie to jego świętość, której nie mogę dotykać - podkreśla.

Partner chce wzbudzić zazdrość

Partner Martyny jest duszą towarzystwa, uwielbia być w centrum uwagi. - Zawsze jest adorowany przez inne kobiety, zupełnie nie przeszkadza mu fakt, że stoję obok, wręcz często dopytuje, czy nie mam nic przeciwko, że tak dużo rozmawia czy tańczy z nowo poznanymi koleżankami - opowiada.

- Moje koleżanki nie muszą stresować się takimi zachowaniami, ich mężczyźni siedzą przy stole, rozmawiają z kumplami. Mam wrażenie, że robi to specjalnie, bo zawsze w takich sytuacjach patrzy, jak zareaguję. Gdy pyta, czy jestem zazdrosna, udaję, że mnie to nie rusza, jednak z perspektywy czasu stwierdzam, że takie podejście końcu mnie wykończy - podsumowuje.

Niebezpieczna zazdrość w związku

Dlaczego partnerzy celowo wzbudzają zazdrość u drugiej połówki? Co chcą w ten sposób osiągnąć? Jak tłumaczy psycholog Paulina Pawlak, takie działanie wiąże się najczęściej z "uleczeniem" jakiejś części siebie.

- Może to być chęć poczucia się ważną/ważnym np. gdy nosimy w sobie bliznę unieważnianego dziecka. Może to być pragnienie poczucia się atrakcyjną/atrakcyjnym, sposób na podniesienie własnej wartości czy pomysł na to, jak budować więź czy bliskość emocjonalną - tłumaczy.

Zdaniem ekspertki, zazdrość jest zdrową emocją, gdy jest odczuwana raz na jakiś czas. - Prowokowanie zazdrości u partnera jest czymś zupełnie innym. Pamiętajmy, że celowe wpływanie na jakąkolwiek emocję w drugiej osobie, w jakimkolwiek swoim interesie, to manipulacja - dodaje. Jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania?

Psycholog twierdzi, że prowadzi ono do tworzenia się niezdrowej relacji, a manipulacja niszczy zarówno bliskość emocjonalną, jak i osobę, która staje się jej ofiarą. - Niekorzystnie też wpływa na intymność. Rezultaty mogą być różne, np. prowadzić do kłótni, gdy druga strona zorientuje się, że to "ukartowane" albo zwyczajnie zacznie się czuć nieswojo - zaznacza.

- Komunikaty w stylu "dzisiaj na ulicy zaczepiło mnie trzech mężczyzn a wczoraj pięciu" - mogą zapewne wywołać zazdrość, jak i dodatkowe emocje - złość czy poczucie zagrożenia. Najczęściej manipulującej osobie chodzi o inną reakcję i w rezultacie obie strony są niezadowolone, czują się niesprawiedliwie potraktowane czy zranione i oddalają się od siebie - dodaje.

Celowe zbudzanie zazdrości. Jak reagować?

Kluczem do pokonania tego problemu będzie otwarta komunikacja.

- Możemy konfrontować zachowanie czy wypowiedzi partnera przez nazywanie faktów, np. "często mówisz o tym, ilu mężczyzn cię zaczepia, co chcesz mi przez to powiedzieć?", czy "miałam wrażenie, że jakoś inaczej rozmawiasz z nią/z nim częściej się uśmiechałeś, pochylałeś w jej stronę, dotykałeś ramienia, nie zachowujesz się tak przy innych koleżankach, co jest innego w tej relacji?" - ważne, by nie dać się "zgaslightingowac" (tzn. zmanipulować) - opowiada Paulina Pawlak.

- Jeśli usłyszymy "wydawało ci się" czy "przesadzasz, z wszystkimi tak robię" to nadal spokojnie informujemy - "wiem, co widziałem, po prostu zastanawiam się, czemu tak jest i chciałbym o tym z tobą pogadać, dziwnie się czuję, jak na to patrzę". Jeśli ktoś nadal nas gaslightinguje mówiąc "jesteś przewrażliwiony", to warto zastanowić się nad bliskością w tej relacji, czy ona nam odpowiada, a jeśli wolelibyśmy być bliżej - czy na pewno chcemy w niej pozostać - radzi psycholog.

- Takie rozmowy mogą być konstruktywne, o ile nie obrażamy partnera, a faktycznie autentycznie pokazujemy nasze emocje, np. złość, że coś takiego się dzieje czy lęk, jeśli boimy się, że go stracimy. Wtedy on widzi, jakie zachowania wywołują w nas te negatywne uczucia. Dostaje solidny feedback i może zrezygnować z tej strategii lub niestety wpaść w błędne koło manipulacji - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Prostock-Studio

Pozostałe wiadomości