Miłość i związki - jak dbać o partnera?
Małgorzata Ohme do debaty o różnych obliczach miłości zaprosiła trójkę psychologów - prof. Wojciecha Kuleszę, Katarzynę Kucewicz oraz Aleksandrę Potykanowicz. Prowadząca Dzień Dobry TVN w rozmowie z prof. Kuleszą zapytała o sposoby na pielęgnowanie związku. Na początku relacji jesteśmy zaangażowani i nie możemy się nacieszyć ukochaną osobą. Z czasem, kiedy emocje opadają, partnerzy mogą czuć się wypaleni, zrezygnowani. Jak na nowo wzniecić te pozytywne, romantyczne emocje?
Miłość
- Jedną z takich technik prostych, szybkich, którą niezwykle cenię, to jest coś, co kiedyś nazwałem po polsku "magiczne 5 godzin". Nie ja jestem autorem, ja to spolszczyłem, starałem się przełożyć na naszą kulturę. To jest 5 kroków, które w sumie przekładają się na 5 godzin. Wszystkie te rady wracają do tego, co budowało nasze związki. Przez lata zapominamy, że są jakieś rzeczy, które są bardzo ważne, które pomagały nam się zakochać, zamieszkać ze sobą i stwierdzić, że chcemy mieć dzieci. Tak naprawdę to jest powrót do tego, co kiedyś już mieliśmy - wskazał prof. Wojciech Kulesza. - Na przykład rano przy śniadaniu, kiedy nie mieszkaliśmy razem, potrafiliśmy esemesować: "Część, rybeńko. Co u ciebie? Co jesz, jak się czujesz, jak ci minęła noc?". Brzmi to trywialnie, ale kiedy jesteśmy w tych romantycznych początkach, robimy to na potęgę. Wróćmy do tego, żeby wieczorem było o czym porozmawiać. Po wielu latach nie dbania o związek odkrywamy, że nie mamy o czym rozmawiać - wskazał psycholog.
Ważne jest też okazywanie czułości bliskiej osobie i mówienie jej miłych słów. - Czułostki fizyczne, jak przytulenie, pogłaskanie, to nie muszą być erotyczne gesty, intymne. Potrzeba dotyku nigdy nie mija, jak mówiła Wisłocka przed śmiercią. Oprócz tego czułostki w postaci słów. Podziwiajmy, mówmy, za co cenimy - doradził prof. Kulesza.
W natłoku codziennych obowiązków warto znaleźć czas, by pobyć sam na sam z partnerem. Posłuchać jego potrzeb, ale też opowiedzieć o swoich. Rozmowa i uważność mogą okazać się zbawienne.
- Najtrudniejsza rzecz w związkach, które są już wypalone, ale partnerzy chcą walczyć, to pójście na randkę raz w tygodniu na 2 godziny. Ktoś zapyta, czy może być kino. Nie, kino się nie liczy, bo przez 2 godziny patrzymy w ekran. Chodzi o to, żeby 2 godziny porozmawiać o tym filmie. W romantycznych początkach 2 godziny dziennie romansowało się z partnerem bez problemu. Chodzi o to, żeby do tego wrócić - podkreślił prof. Wojciech Kulesza.
Miłość do drugiej osoby i do samego siebie
Małgorzata Ohme w rozmowie z Aleksandrą Potykanowicz wyznała, że w swoim życiu doświadczyła różnych form miłości - partnerskiej, przyjacielskiej, rodzicielskiej. Każda z nich była piękna i ważna. Jednak jej zdaniem kluczem do szczęśliwych relacji międzyludzkich jest przede wszystkim miłość do samego siebie. Aleksandra Potykanowicz również uważa, że tzw. "self love" jest podstawą.
- Myślę, że fajnie byłoby, gdyby ktoś kiedyś wymyślił coś takiego jak "autowalentynki", żeby każdy mógł świętować miłość do samego siebie - stwierdziła psycholożka.
Czy można kochać kogoś, kiedy nie kocha się siebie?
- Ważne jest zrozumienie, że ta druga osoba nie musi spełniać moich oczekiwań, czytać w moich myślach. Nie ma obowiązku zapełniać jakichś dziur, z którymi weszłam do tego związku - wskazała psycholożka. - Jej zadaniem nie jest przyklejać plastrów na moje rany. Jedyną osobą, która może przykleić te plastry, to jestem ja sam. To jest właśnie dojrzałość w poczuciu, że jeśli chcę budować z kimś relację zdrową, satysfakcjonującą, to najpierw muszę to przerobić ze sobą. To nie może być zrzucanie odpowiedzialności na innych - podsumowała ekspertka.
Całą rozmowę Gosi Ohme z psychologami można zobaczyć na naszym fanpage'u na Facebooku. Link TUTAJ.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zdrada partnera z mężczyzną czy z inną kobietą - co boli bardziej? "Było mi łatwiej to przełknąć"
- Te pary zaręczyły się w Tatrach. "Na takim mrozie, a tyle ciepłych wspomnień"
- Coraz częściej kłócimy się o pieniądze. Problem dotyczy nawet co piątej pary
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Ilona Titova/Getty Images, Michał Żebrowski/East News