praca nad związkiem

  praca nad związkiem

  Początek związku zwykle wiąże się z silną fascynacją i idealizowaniem ukochanej osoby. Dopiero po pewnym czasie wielu z nas zaczyna uważnie przyglądać się swojej drugiej połówce, dostrzegając w niej zarówno atrakcyjne, jak i niełatwe do zaakceptowania cechy. Na tym etapie nietrudno o porównywanie nowego partnera do jego poprzednika, zwłaszcza jeśli relacja z przeszłości pozostawiła po sobie dobre wspomnienia. Jakie konsekwencje niesie za sobą taka praktyka?

  Każdy wie, że związek to nie tylko same przyjemne chwile, ale także kłótnie i nieporozumienia. W takich momentach zdarza się, że czegoś drugiej osobie zabraniamy, bądź urażeni karzemy siebie nawzajem. Czy powinniśmy to robić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział psycholog, Piotr Mosak.

  Brak "odciętej pępowiny" to częsty problem i powód rozpadu wielu związków. - Mama zabierała mu całą pensję i wydzielała tygodniowe kieszonkowe, to było dla niego normalne - opisuje Asia. Jak rozpoznać toksyczną relację z rodzicem? Czy jest szansa, by taki związek uratować? Wyjaśniamy.

  Kochamy, wybaczamy zdrady i robimy wszystko, by walczyć o związek, w który mocno się zaangażowaliśmy. Czy jednak powinniśmy ponownie ufać osobie, która zdolna była do skoku w bok? Mimo jej zapewnień, przeprosin i błagalnych tonów, by zacząć wszystko od początku, istnieje ryzyko, że zrobi to ponowie. Zdaniem wielu psychologów, raz przekroczona granica daje przyzwolenie na kolejne próby niewierności. Co więc robić? O tym rozmawiałam z psycholog, Zuzanną Butryn.

  Monika ma 44 lata i przeżywa drugą młodość od kilku lat. Elegancka, wysportowana, wykształcona, o nienagannej figurze i pięknym uśmiechu budzi zachwyt mężczyzn. Nie założyła rodziny, bo nie miała czasu, ale też nie spotkała nikogo właściwego. Teraz znalazła szczęście i trochę ma poczucie, że kosztem innych kobiet buduje nową i wyjątkowo zgodną relację. Jest im za to wdzięczna.

  Przyjaźń z eks jest możliwa. Psycholog Piotr Mosak wyjaśnił jak zbudować taką relację, aby nie miała negatywnego wpływu na nowy związek. Podkreślił, że ważny jest czas, emocje, które nam towarzyszą oraz okoliczności, w których dwoje ludzi się rozstało.

  Choć mawia się, że "stara miłość nie rdzewieje" to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto dać sobie drugą szansę. Przykład wielu znanych par pokazuje, że powroty mogą być dobrą decyzją, jednak zanim ją podejmiemy, warto się zastanowić. O tym, skąd wiedzieć, czy warto dać partnerowi drugą szansę i jakie związki nie rokują na przyszłość, w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog i terapeuta par, Marzena Mawricz.

  Pojawienie się dziecka wywraca dotychczasowe życie do góry nogami. Opieka nad nim sprawia, że wszystko schodzi na drugi plan, także seks. Jak odnaleźć się w nowej sytuacji? Jak na nowo cieszyć się seksem i co może zrobić kobieta, gdy mężczyzna naciska na stosunek? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe-Kurillą, psychoterapeutką i seksuolożką.

  Uniwersalna definicja udanego seksu nie istnieje. Każdy ustala przecież własne reguły, które przynoszą mu satysfakcję i czynią zbliżenie z partnerem wyjątkowym doświadczeniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że seks to także bliskość oraz fascynacja drugą osobą i kontakt cielesny i duchowy. Czy również wzrokowy? Okazuje się, że Polacy często wstydzą się siebie, a akty miłosne wolą odbywać po ciemku i pod kołdrą, zamiast doświadczać ich w pełni. Dlaczego tak się dzieje? O tym rozmawialiśmy z seksuologiem i psychoterapeutą, Andrzejem Gryżewskim.

  Wchodząc w nowy związek, jesteśmy ciekawi przeszłości partnera i doświadczeń, które go ukształtowały, dlatego też często pytamy o jego byłe związki. Jednak czy należy to robić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog i psychoterapeutka par, Marzena Mawricz.

  Pandemia ograniczyła kontakty między ludźmi. Niektóre ze znajomości zawartych podczas izolacji będą kontynuowane, gdy wszystko wróci już do normy. Nadal będziemy uczyć się czy pracować z osobami, z którymi nie udało się spotkać więcej niż kilka razy lub wcale. Dr Konrad Maj, psycholog społeczny, Kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych "HumanTech" na SWPS, radzi, jak pielęgnować relacje, gdy nie możemy ich w pełni rozwijać, i jak przygotować grunt do bezpośrednich kontaktów.

  "Hotel Paradise" cieszy się ogromną popularnością. Ku uciesze fanów na Zanzibarze powstaje już kolejna, czwarta odsłona polskiej edycji tego programu. Jeśli lubisz oglądać intrygi, romanse i imprezy niepokornych uczestników, to koniecznie sprawdź inne reality show dostępne na Playerze.

  Psycholog Piotr Mosak opowiedział o tym, czy zawsze powinno się mówić o zdradzie. Co ciekawe, mężczyźni i kobiety inaczej reagują na niewierność partnera. Które związki mają największe szanse na uzdrowienie?

  "Potrzebuję odpoczynku" – takie słowa usłyszała od swojego męża jedna z naszych widzek. Psycholog Piotr Mosak opowiedział, czy warto robić przerwę w związku i skąd bierze się ta potrzeba.

  W sposobie na to, jak zacząć rozmawiać po kłótni, kluczowe jest uspokojenie emocji. Bez tego nie jest możliwa spokojna wymiana zdań. Jeżeli rozmowa jest zbyt trudna, można też napisać list do żony czy męża po kłótni, należy to jednak zrobić w odpowiedni sposób.

  Joanna Jędrzejczyk jest znaną zawodniczką MMA, którą cechuje siła i determinacja. Choć zna poczucie swojej wartości, w jej życiu pojawił się moment zwątpienia w siebie. Było to trzy lata temu, niedługo po zakończeniu związku z narzeczonym. O powodach rozstaniach z nim opowiedziała w jednym z wywiadów.

  Okazuje się, że Ewa Farna woli pracować nad związkiem niż zmieniać - po pierwszym nieporozumieniu - partnera. Dziennikarce Dzień Dobry TVN artystka powiedziała, jaką ma receptę na udany związek.