praca nad związkiem

  praca nad związkiem

  Kochamy, wybaczamy zdrady i robimy wszystko, by walczyć o związek, w który mocno się zaangażowaliśmy. Czy jednak powinniśmy ponownie ufać osobie, która zdolna była do skoku w bok? Mimo jej zapewnień, przeprosin i błagalnych tonów, by zacząć wszystko od początku, istnieje ryzyko, że zrobi to ponowie. Zdaniem wielu psychologów, raz przekroczona granica daje przyzwolenie na kolejne próby niewierności. Co więc robić? O tym rozmawiałam z psycholog, Zuzanną Butryn.

  Monika ma 44 lata i przeżywa drugą młodość od kilku lat. Elegancka, wysportowana, wykształcona, o nienagannej figurze i pięknym uśmiechu budzi zachwyt mężczyzn. Nie założyła rodziny, bo nie miała czasu, ale też nie spotkała nikogo właściwego. Teraz znalazła szczęście i trochę ma poczucie, że kosztem innych kobiet buduje nową i wyjątkowo zgodną relację. Jest im za to wdzięczna.

  Choć mawia się, że "stara miłość nie rdzewieje" to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto dać sobie drugą szansę. Przykład wielu znanych par pokazuje, że powroty mogą być dobrą decyzją, jednak zanim ją podejmiemy, warto się zastanowić. O tym, skąd wiedzieć, czy warto dać partnerowi drugą szansę i jakie związki nie rokują na przyszłość, w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog i terapeuta par, Marzena Mawricz.

  Pojawienie się dziecka wywraca dotychczasowe życie do góry nogami. Opieka nad nim sprawia, że wszystko schodzi na drugi plan, także seks. Jak odnaleźć się w nowej sytuacji? Jak na nowo cieszyć się seksem i co może zrobić kobieta, gdy mężczyzna naciska na stosunek? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe-Kurillą, psychoterapeutką i seksuolożką.

  Uniwersalna definicja udanego seksu nie istnieje. Każdy ustala przecież własne reguły, które przynoszą mu satysfakcję i czynią zbliżenie z partnerem wyjątkowym doświadczeniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że seks to także bliskość oraz fascynacja drugą osobą i kontakt cielesny i duchowy. Czy również wzrokowy? Okazuje się, że Polacy często wstydzą się siebie, a akty miłosne wolą odbywać po ciemku i pod kołdrą, zamiast doświadczać ich w pełni. Dlaczego tak się dzieje? O tym rozmawialiśmy z seksuologiem i psychoterapeutą, Andrzejem Gryżewskim.

  Wchodząc w nowy związek, jesteśmy ciekawi przeszłości partnera i doświadczeń, które go ukształtowały, dlatego też często pytamy o jego byłe związki. Jednak czy należy to robić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog i psychoterapeutka par, Marzena Mawricz.

  Pandemia ograniczyła kontakty między ludźmi. Niektóre ze znajomości zawartych podczas izolacji będą kontynuowane, gdy wszystko wróci już do normy. Nadal będziemy uczyć się czy pracować z osobami, z którymi nie udało się spotkać więcej niż kilka razy lub wcale. Dr Konrad Maj, psycholog społeczny, Kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych "HumanTech" na SWPS, radzi, jak pielęgnować relacje, gdy nie możemy ich w pełni rozwijać, i jak przygotować grunt do bezpośrednich kontaktów.

  Okazuje się, że Ewa Farna woli pracować nad związkiem niż zmieniać - po pierwszym nieporozumieniu - partnera. Dziennikarce Dzień Dobry TVN artystka powiedziała, jaką ma receptę na udany związek.