Choć mawia się, że "stara miłość nie rdzewieje" to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto dać sobie drugą szansę. Przykład wielu znanych par pokazuje, że powroty mogą być dobrą decyzją, jednak zanim ją podejmiemy, warto się zastanowić. O tym, skąd wiedzieć, czy warto dać partnerowi drugą szansę i jakie związki nie rokują na przyszłość, w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog i terapeuta par, Marzena Mawricz.
Związki toksyczne – kiedy lepiej nie wracać do siebie?
Rozstanie to jedno z najboleśniejszych doświadczeń w życiu, dlatego nie ma co się dziwić, że często dopadają nas wątpliwości, czy była to słuszna decyzja. Gdy zostajemy sami, mamy więcej czasu i okazji, aby przemyśleć nie tylko zachowanie partnera, ale również nasze. Niemal każdy zadaje sobie wtedy pytanie, czy aby na pewno rozstanie było odpowiednim rozwiązaniem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od tego, co nami kieruje. Warto dać sobie drugą szansę, szczególnie wtedy, gdy przemyśleliśmy swoje zachowanie po rozstaniu i zauważyliśmy swoje błędy, które chcemy naprawić. Niestety, często nie potrafimy prawidłowo ocenić sytuacji, ponieważ nasz mózg wypiera złe momenty, które były w związku i zaczynamy podświadomie go idealizować.
- Mamy coś takiego w naszym mózgu, że on z czasem zaczyna pamiętać więcej dobrych wydarzeń, a to, co złe się zaciera i zaczynamy ten związek gloryfikować. To jest niestety kolejna pułapka, która może powodować, że te dobre uczucia nie zawsze muszą oznaczać, że tak też było w czasie, kiedy byliśmy razem – powiedziała psycholog Marzena Mawricz.
Najbardziej niebezpieczne są powroty w przypadku toksycznych związków. Mowa o relacjach, w których pojawiła się przemoc fizyczna, słowna czy ekonomiczna oraz, gdy jeden z partnerów manipuluje drugim.
- Toksyczne związki mają to do siebie, że ludzie często do siebie wracają. To jest kolejna pułapka, że ciągnie nas do negatywnego funkcjonowania. Pozostaje nadzieja, że tym razem zrobimy coś inaczej, że być może ten partner się zmieni, że coś przemyślał. Ale niestety, jeżeli nie przerobimy pewnych doświadczeń, traum czy deficytów dziecięcych i wrócimy z powrotem do tzw. tej samej rzeki, to odtworzymy te same scenariusze. A toksyczne zachowania wynikają często z tych deficytów, czyli z niespełnionych oczekiwań, które rosną w nas, tworzą poczucie krzywdy. Wtedy te nasze postawy są toksyczne, ponieważ są roszczeniowe, podsycone żalem, niechęcią – mówiła Marzena Mawricz.
Powroty po rozstaniu – kiedy warto dać sobie drugą szansę?
Oczywiście zdarza się, że ludzie po zakończeniu związku wciąż widzą dla siebie wspólną przyszłość. Może się nawet okazać, że rozstanie będzie świetnym bodźcem do przemyślenia swojego zachowania i naprawienia błędów. Dzięki temu powrót do byłego partnera może być dobrą decyzją. Co więc zrobić, aby dowiedzieć się, kiedy warto dać sobie drugą szansę?
- Jako terapeuta sugerowałabym, aby zacząć od rozmowy ze sobą, dlatego że powrót do kogoś jest też powrotem do relacji, w której trzeba sprawdzić, co ja wnoszę. A więc, czy moje zachowania są toksyczne, czy nie, czy ja psuję ten związek, czy jestem osobą, dzięki której ktoś staje się lepszy. Trzeba "stanąć w prawdzie", czyli zrozumieć, jaka jestem. To jest początek. Jeżeli uznam, że w tym związku to ja zawiniłam, to moje zachowania nie były w porządku, to jest to dobry moment, żeby posypać głowę popiołem i powiedzieć, że chcę zacząć jeszcze raz – wyjaśniła Marzena Mawricz.
Aby byli partnerzy mogli wrócić do siebie i zaczęli budować udany związek, ważne jest również, żeby była to wspólna decyzja. W przypadku, gdy tylko jedna strona chce powrotu, najlepszym rozwiązaniem jest pogodzenie się z rozstaniem. Warto wtedy zwrócić się po pomoc do specjalisty, który pomoże uporać się z emocjami i doradzi, w jaki sposób zaakceptować taki stan rzeczy.
- Są to sytuacje, w których zaleca się kontakt z psychologiem, żeby poradzić sobie po stracie. Bywa, że to jedna osoba bardziej cierpi i wtedy trzeba też pracować na akceptację tego, że nie wszystko musi się zrealizować zgodnie z naszą potrzebą, bo ta druga osoba może tego nie chcieć. Potrzebujemy około 90 dni, żeby nasze hormony doszły do równowagi – dodała psycholog.
Zobacz także:
- Fani mieli nadzieję, że Krzysztof Ibisz wróci do drugiej byłej żony. Anna Nowak-Ibisz odniosła się do sprawy
- Katarzyna i Cezary Żakowie rozstali się? Aktorka skomentowała doniesienia: "Tradycji stało się zadość"
- W 7. miesiącu ciąży usłyszała przerażającą diagnozę. "Bałam się go urodzić" - wspomina Mariola, a jej historia obrazuje potęgę matczynej miłości
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.
Autor: Martyna Trębacz