Coraz częściej kłócimy się o pieniądze. Problem dotyczy nawet co piątej pary

Para omawiająca wydatki
Coraz częściej kłócimy się o pieniądze
Źródło: EmirMemedovski/Getty Images
Według badania "Pieniądze powodem stresu dla par i singli" wykonanego dla rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pieniądze są coraz częstszym powodem do kłótni. Problem dotyczy co piątej pary, a najtrudniej utrzymać na wodzy nerwy osobom w związkach nieformalnych. Dlaczego finanse to tak konfliktowy temat?

Pary coraz częściej kłócą się o pieniądze

Przyczyną kłótni o pieniądze jest inflacja i szalejąca drożyzna. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor "Pieniądze powodem stresu dla par i singli" co piąta para kłóci się o pieniądze. Co gorsza, w trakcie kłótni nie zawsze możemy dowiedzieć się o wiszących nad nami problemach finansowych, ponieważ "część partnerów nie jest skora by dzielić się takimi informacjami". To z kolei może być powodem do dalszych problemów finansowych.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Koszty życia rosną, a co gorsza najbardziej w górę poszły wydatki, od których nie uciekniemy. Nawet starając się żyć oszczędnie, nie unikniemy podwyżki cen żywności i utrzymania nieruchomości, a te wzrosły o niemal 22 i 23 proc. Ponadto inflacja nie jest chwilowa i już teraz mówi się o jej długofalowym działaniu, z którym będziemy się długo zmagać.

Jak podaje BIG InfoMonitor, nawet przy lepszej koniunkturze związki miały problemy w porozumieniu się w kwestiach finansowych. Według badania 21 proc. ankietowanych spiera się o wydatki i zarobki częściej niż wcześniej. Więcej par spiera się w miastach z liczbą ponad 0,5 mln mieszkańców, ale również w mniejszych miejscowościach sytuacja jest nieciekawa.

Z badania wynika, że kłótnie o domowe finanse nasiliły się w domach, w których są dzieci. "O częstszych sporach mówi tu 26 proc. ankietowanych, podczas gdy wśród osób bezdzietnych 18 proc." podaje media.big.pl.

Kto najczęściej kłóci się o pieniądze?

Sytuacja nieco lepiej przedstawia się w związkach nieformalnych, które nie mieszkają razem. 18% ankietowanych z tej grupy przyznało, że o pieniądze kłóci się częściej. Kluczowe w tej kwestii jest oddzielne zamieszkanie, a nie związek niesformalizowany - podkreślono w analizie. 25 proc. par, które zdecydowały się ze sobą zamieszkać, ale bez formalizacji związku, kłóci się częściej niż dotychczas o kwestie finansowe. Jednak najgorzej przedstawia się sytuacja w mieszkających osobno małżeństwach - jak wynika z badania, 44 proc. małżonków kłóci się częściej.

- Pieniądze to trudny temat, nikt nie ma co do tego wątpliwości. Nasze regularnie prowadzone badania wskazują, że czas wysokiej inflacji wypada tylko nieznacznie gorzej w relacjach par, jeśli chodzi o temperaturę sporu o finanse, niż okres pandemii i lockdownów. Uświadamia to, że podstawowym problemem jest brak właściwej komunikacji. Dlatego, warto już od pierwszych miesięcy związku otwarcie podchodzić do tej kwestii i od najmłodszych lat objaśniać świat finansów swoim dzieciom. Niestety, kłótnie rodziców, to w niejednym przypadku podstawowa edukacja ekonomiczna, jaką dzieci wynoszą z domu, a przecież nie o to chodzi – radzi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jak reagować, aby się nie kłócić o pieniądze?

Na pytanie "Co robisz w sytuacji pojawienia się poważnych problemów finansowych" 71 proc. ankietowanych, którzy pozostawali w związku małżeńskim i mieszkali wspólnie, odpowiadało, że informuje swojego partnera lub partnerkę. W przypadku związków nieformalnych mieszkających w jednym mieszkaniu taką odpowiedź podało 62 proc. ankietowanych. 18 proc. będących w stałych związkach informuje także dalszą rodzinę, bądź znajomych. W przypadku pozostałych związków było to 23 proc. ankietowanych.

– To w sumie niepokojąca sytuacja, szczególnie teraz, gdy ze względu na wzrost cen i podstawowych kosztów utrzymania, kłopoty finansowe są bardziej prawdopodobne. Oczywiście, w części przypadków ukrywaniu problemów towarzyszą dobre intencje, jak choćby zamiar oszczędzenia zmartwień drugiej połowie. Nie jest to jednak działanie fair – zauważa Sławomir Grzelczak.

W podsumowaniu badania zaznaczono, że takie działanie (nieinformowanie domowników) może prowadzić do dalszych kłopotów finansowych. "W pętlę zadłużenia nie wpada się z dnia na dzień" zaznaczono. Ponadto pomysły i działania domowników mogą okazać się pomocne przy finansowych turbulencjach. Podstawą jest więc szczera rozmowa zarówno z partnerem, jak i z pozostałymi domownikami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: media.big.pl

Źródło zdjęcia głównego: EmirMemedovski/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości