kompleksy

  Świat mody - przynajmniej teoretycznie - zaczyna się otwierać na modelki, które mają bardziej kobiece kształty. Niestety za tymi zmianami nie idzie nasze myślenie o tym, jak powinno wyglądać ciało. Na własnej skórze doświadczyła tego uczestniczka programu "Top Model" Gracja Kalibabka. Z jakimi nieprzyjemnymi komentarzami na temat swojego wyglądu się spotkała? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  W cyklu Karoliny Kalatzi "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl", aktorka opowiedziała o kompleksach, które narastały w niej przez lata i wyznała, do czego doprowadziły.

  "To jest jakaś masakra".

  "Kobieta z większym ciałem też może być seksowna".

  Chirurdzy mówią, czy warto poddać się operacji.

  "Mimo złotych medali oraz sportowego ciała nie czułam się szczęśliwa".

  Kompleks niższości towarzyszy bardzo wielu ludziom. Szczególnie często pojawia się u osób, którym nic nie brakuje – są mądre, towarzyskie, lubiane, robią kariery. Wewnątrz jednak są bardzo niepewne siebie i cały czas czują się gorsze od innych. Skąd to się bierze?

  Kompleks występuje właściwie u każdego człowieka, jednak nie u każdego w tym samym stopniu. Nie musi on również dotyczyć wyłącznie jednej cechy. Czasem kompleksy stanowią złożoną całość i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

  Brzuch to dla wielu kobiet przyczyna kompleksów. Martwimy się tym, że nie jest idealnie płaski, surowo oceniamy każdą pojawiającą się na nim fałdkę tłuszczu. Prawda jest jednak taka, że to nie tylko wizytówka, którą można pochwalić się na plaży czy na siłowni, to przede wszystkim centrum naszego organizmu, w którym skumulowana jest kobiecość i wszystkie związane z nią emocje.

  Karolina Malinowska zamieściła na swoim instagramowym koncie wpis, w którym odniosła się do sytuacji Patricii Kazadi, Dominiki Gwit, ale i swojej. Chodzi o szkodliwe zjawisko, jakim jest body shaming, czyli krytykowanie czyjegoś wyglądu. - Dlaczego bywamy dla siebie tak okrutne? Tak oceniające? - pyta żona Oliviera Janiaka.

  Martyna Wojciechowska zamieściła na swoim Instagramie wpis, w którym podjęła temat samoakceptacji. - Polskie nastolatki znajdują się na ostatnim miejscu w Europie pod względem samooceny - przypomniała badania, po czym zwróciła się do fanów z apelem.

  Hair shaming to zjawisko, które coraz częściej pojawia się w mediach społecznościowych, ale dotyka kobiety i mężczyzn także w realnym życiu. Nienawistne wypowiadanie się o wyglądzie włosów drugiej osoby może negatywnie wpływać na samoocenę, stać się przyczyną kompleksów, a nawet prowadzić do jeszcze bardziej poważnych konsekwencji. To niedopuszczalna forma hejtu, na którą nikt nie powinien być narażony. O zagrożeniach, jakie za sobą niesie, rozmawialiśmy z psycholog Zuzanną Butryn.

  Uniwersalna definicja udanego seksu nie istnieje. Każdy ustala przecież własne reguły, które przynoszą mu satysfakcję i czynią zbliżenie z partnerem wyjątkowym doświadczeniem. Nie ulega jednak wątpliwości, że seks to także bliskość oraz fascynacja drugą osobą i kontakt cielesny i duchowy. Czy również wzrokowy? Okazuje się, że Polacy często wstydzą się siebie, a akty miłosne wolą odbywać po ciemku i pod kołdrą, zamiast doświadczać ich w pełni. Dlaczego tak się dzieje? O tym rozmawialiśmy z seksuologiem i psychoterapeutą, Andrzejem Gryżewskim.

  Joanna Koroniewska wielokrotnie podkreślała w wywiadach, jaki jest jej stosunek do operacji plastycznych. Choć sama jest im przeciwna, nie ocenia ludzi, którzy ingerują w swój wygląd. Teraz aktorka zdradziła, że członek jej rodziny chciał jej zafundować pewien zabieg. Jak na to zareagowała?

  Mery Spolsky po raz kolejny zainspirowała fanów do zaakceptowania swoich ciał. Gwiazda pokazała zdjęcia w samym bikini. Internauci okrzyknęli ją nową Miss. Co mówi o ciałopozytywności w rozmowie z Dzień Dobry TVN?

  Badania Światowej Organizacji Zdrowia nie napawają optymizmem. Według WHO Polki są na ostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o akceptację swojego wyglądu. Dlaczego wciąż czujemy się niezadowolone i nieszczęśliwe? O tym opowiedziała nam Patrycja Tylenda – żona, matka, podróżniczka i kobieta sukcesu, która toczyła walkę z wyniszczającą chorobą.

  Zofia Zborowska poruszyła w sieci temat wagi oraz ciążowych nadprogramowych kilogramów. W kontrze do opisu opublikowała na Instagramie archiwalne zdjęcie i zaprezentowała swoją wyrzeźbiona talię. - Wiecie, co jest najlepsze? Że ważyłam wtedy 72 kg – przyznała.

  Esther Calixte-Bea przez wiele lat nie potrafiła zaakceptować swojego owłosienia na piersiach. Dopiero dwa lata temu zrezygnowała z depilacji. Teraz młoda kobieta nie ma oporów przed pokazywaniem ciała w sieci.

  Zuza Kołodziejczyk kilka lat temu wygrała 3. edycję "Top Model". Od tamtego czasu realizuje się jako modelka i influencerka. Okazuje się jednak, że jej droga do sukcesu nie była łatwa. Borykała się bowiem ze sporymi kompleksami.

  Za duży nos, za małe piersi... Niełatwo jest się dostosować do standardów piękna kreowanych w sieci. Coraz więcej Polaków boryka się z kompleksami. Czego w sobie nie lubimy?

  Ewa Chodakowska nie boi się poruszać ważnych tematów w sieci. Tym razem trenerka podzieliła się z fanami przemyśleniami na temat kompleksów. Przy okazji wyznała, że kiedy była młodsza, proponowano jej operację plastyczną powiek. Dlaczego się na nią nie zdecydowała?

  Marta Żmuda Trzebiatowska opublikowała w mediach społecznościowych szczery post. Aktorka przyznała, że w czasach szkolnych nie miała idealnej figury, co było powodem przykrych komentarzy ze strony rówieśników. Dziś dorosła gwiazda apeluje, aby chronić młodych ludzi przed agresją słowną, która doprowadzić może do wielkiego nieszczęścia. "Nie róbmy tego nastolatkom" - czytamy.

  Grażyna Wolszczak to piękna i bardzo zadbana kobieta. Wydawałoby się więc, że nie powinna mieć uwag do swojego wyglądu. Okazuje się jednak, że aktorka od lat walczy z kompleksami. Gwiazda serialu "Na Wspólnej" przyznała to w poście, w którym pokazała, jak kiedyś wyglądała w bikini. Filmowe kadry sprzed czterech dekad zachwyciły internautów.

  Kasia Smutniak jest jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. Od wielu lat robi błyskotliwą karierę we Włoszech, gdzie również doceniono ją za urodę oraz talent. Wydawałoby się, że nie ma żadnych kompleksów, jednak nic bardziej mylnego. W najnowszym wywiadzie wyjawiła, że ma wiele zastrzeżeń co do swojego wyglądu.

  Anna Lewandowska jest jedną z najpopularniejszych trenerek i osiągającą sukcesy bizneswoman. Karierę zawodową doskonale łączy z życiem rodzinnym jako żona najlepszego polskiego piłkarza i mama dwóch córeczek. Dobrze pamięta jednak czas, kiedy była roztargnioną nastolatką, która borykała się wątpliwościami i kompleksami. Jak z dziewczyny z małego miasta wyrosła na kobietę, która wie, czego chce? O tym, co pomogło jej w tej przemianie, napisała w inspirującym poście na Instagramie.

  Gość Dzień Dobry TVN, Urszula Dudziak niedawno skończyła 75 lat i nie ukrywa tego. Jest to dość nietypowe w przypadku kobiet. Dlaczego więc wokalistka nie ma problemu z przyznawaniem się do swojego wieku? Pani Urszula podkreśla również, że akceptuje samą siebie. Ale nie zawsze tak było. Co sprawiło, że nie ma już kompleksów?

  Według badań przeprowadzonych w 42 krajach najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu są polskie nastolatki. Jednym z powodów powstawania ich kompleksów są krytyczne uwagi matek. Co jeszcze? Jakich komunikatów odnośnie wyglądu mamy powinny unikać w rozmowach z dzieckim? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN lekarkę medycyny estetycznej dr Katarzynę Jasiewicz i psycholog Martę Żysko-Pałubę.

  Sporo kobiet, nawet tych atrakcyjnych nie wierzy w siebie. Dlaczego czują się niedoskonałe? Zapytaliśmy o zdanie gości Dzień Dobry TVN: ekspertkę ds. zachowań społecznych Katarzynę Pawlikowską, doradcę wizerunkowego Maję Sablewską i mistera Polski 2017 Jakuba Kucnera.

  Renata Kaczoruk należy do szczupłych i wysokich kobiet. Z tego powodu miała w dzieciństwie kompleksy. Dzięki czemu je wyleczyła? Czy miała jeszcze inne obsesje? Modelka rozmawiała z dziennikarką Dzień Dobry TVN Agnieszką Jastrzębską.

  Nie tylko kobiety miewają kompleksy. Mężczyźni również przejmują się swoimi niedoskonałościami. O męskich kompleksach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: aktorem Michałem Koterskim, projektantem mody Łukaszem Jemiołem, aktorem Marcelem Borowcem oraz psychoterapeutą Jackiem Masłowskim. Czy nasi goście też je mają? Panowie rozmawiają o kompleksach? Czym się najbardziej przejmują?