Uważasz, że wszyscy mają w życiu lepiej niż Ty? Być może masz kompleks Damoklesa

Uważasz, że wszyscy mają w życiu lepiej niż ty? Być może masz kompleks Damoklesa
Uważasz, że wszyscy mają w życiu lepiej niż ty? Być może masz kompleks Damoklesa
Źródło: gettyimages/ fizkes
Czy bywasz zazdrosny o sukcesy swoich przyjaciół, członków rodziny lub współpracowników? Masz wrażenie, że tylko tobie nic się nie udaje? Kompleks Damoklesa dotyka wielu osób, a idealizowanie życia w mediach społecznościowych dodatkowo nasila ten problem. Jak pozbyć się tych myśli? O tym Aleksandra Matczuk, redaktorka serwisu dziendobry.tvn.pl rozmawiała z psychologiem i psychoterapeutą Moniką Machnicką.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Nie ma miłości bez zazdrości?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest kompleks Damoklesa?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś myśleć, że każdy realizuje swoje marzenia, ma w życiu łatwiej lub otrzymał w życiu to, na co twoim zdaniem nie zasłużył? Problem ten dotyczy tak wielu osób, że doczekał się nawet swojej nazwy. Zazdroszczenie innym sukcesów często łączy się z idealizowaniem ich warunków życia. Stąd też pojawia się poczucie niesprawiedliwości, niezadowolenia z tego, co mamy my sami.

Jeśli czujesz, że odnajdujesz się w tym opisie, być może masz tzw. kompleks Damoklesa. Skąd bierze się w nas takie podejście? Postanowiliśmy porozmawiać o tym z psychologiem i psychoterapeutą behawioralno-poznawczym Moniką Machnicką. Okazuje się, że kompleks Damoklesa może być głęboko zakorzeniony w naszych podstawowych potrzebach i emocjach, takich jak potrzeba uznania, akceptacji oraz poczucia własnej wartości.

Dlaczego porównujesz się do innych?

Ludzie naturalnie porównują się do innych i jest to sposób na ocenę własnych wartości, osiągnięć. - Wysoki poziom zazdrości może wynikać z częstego porównania się z osobami, które odnoszą większe sukcesy lub mają lepsze warunki życiowe. Gdy czujemy, że brakuje nam czegoś, co mają inni np. sukcesu, bogactwa i uznania, nasza zazdrość może rosnąć. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości mogą bardziej zazdrościć innym, ponieważ nie wierzą, że same są zdolne do osiągnięcia sukcesu - powiedziała psychoterapeutka.

Tego kompleksu musisz się pozbyć

W jaki sposób możemy walczyć z kompleksem Damoklesa? Psycholog Monika Machnicka podkreśla, że pierwszym krokiem w radzeniu sobie z zazdrością jest uświadomienie sobie jej obecności. Świadomość własnych uczuć stanowi kluczowy element pracy nad nimi. Ekspertka sugeruje, aby zamiast postrzegać sukces innych jako zagrożenie, traktować go jako dowód na to, że osiągnięcia są możliwe. Warto zadać sobie pytanie: "Co mogę zrobić, aby osiągnąć coś podobnego?".

Psychoterapeutka zwraca też uwagę na fakt, że praca nad rozwijaniem własnych umiejętności i kompetencji może zwiększyć poczucie kontroli i własnej wartości. Ostrzega przed idealizowaniem życia innych, ponieważ może to prowadzić do ciągłego poczucia, że nasze życie jest niewystarczające, co w konsekwencji może wywoływać frustrację, depresję i lęk.

- Porównywanie się z idealizowanymi obrazami może prowadzić do nierealistycznych oczekiwań wobec siebie i swojego życia. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że każdy ma swoje problemy i trudności, nawet jeśli ich nie widzimy - dodała Monika Machnicka.

Czy media społecznościowe i fakt, że większość z nas prezentuje tam same radosne chwile, mogą zwiększać liczbę osób, których dotyka kompleks Damoklesa?

- Media często prezentują wyidealizowaną wersję rzeczywistości, odgrywają więc ogromną rolę w nasileniu kompleksu Damoklesa. Ludzie często publikują tylko pozytywne aspekty swojego życia, co tworzy fałszywy obraz ich rzeczywistości. To może wzmacniać pragnienie szybkich i spektakularnych sukcesów, co nie zawsze jest realistyczne - potwierdziła psycholog w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

Jak walczyć więc ze swoim kompleksem i w końcu zapewnić sobie spokój ducha?

- Praca nad poczuciem własnej wartości, realistyczne cele oraz wsparcie mogą pomóc w zdrowym zarządzaniu tymi emocjami i ograniczaniu negatywnego wpływu mediów społecznościowych. Zazdrość może być postrzegana jako sygnał informujący o tym, że istnieje rozbieżność między naszymi aspiracjami a aktualnym stanem. Praca nad tą rozbieżnością poprzez wyznaczanie celów i podejmowanie działań może poprawić nasze samopoczucie - podsumowała Monika Machnicka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości