Zjawisko summertime sadness dotyka coraz więcej osób. "Często ma charakter cykliczny i nawrotowy"

GettyImages-1340682417
GettyImages-1340682417
Źródło: Moment RF
Lato, słońce za oknem i ponad 30 stopni, wszyscy chodzą szczęśliwi, tymczasem ty nie masz ochoty wstać z łóżka. Czas beztroski i urlopów pod palmą nie dla każdego musi być szczęśliwy. Wbrew pozorom coraz częściej słyszy się o przypadłości zwanej summertime sadness. Z czego wynika "letnia depresja"? O tym opowiedział nam doktor Mateusz Grzesiak psycholog i wykładowca Akademii WSB.

Summertime sadness – dlaczego latem mamy spadki nastroju?

O summertime sadness, czyli letnim smutku już w 2012 roku śpiewała Lana Del Rey, zjawisko to nie jest bowiem nowością. I choć sezon wakacyjny wydaje nam się najlepszym czasem w roku, bo ładna pogoda, bo dłuższy dzień, bo to czas wakacji, nie dla każdego odczuwalny jest tak samo. Są bowiem osoby, które latem notorycznie czują się źle, popadając wręcz w stany depresyjne. Dlaczego? Przede wszystkim jak przyznaje doktor Mateusz Grzesiak, należy odróżnić chwilowe zmiany nastroju od choroby, jaką jest depresja.

Z tym drugim nie ma bowiem co dyskutować. Tu kluczowa jest pomoc specjalisty, terapia oraz farmakologia. Chwilowe zmiany samopoczucia w okresie letnim mogą jednak mieć swoje podłoże i drugie dno. Po pierwsze – stres.  

- Rodzice dzieci w wieku szkolnym latem mogą być pod wpływem większego stresu w związku z koniecznością całodziennej opieki, które wpływa na zakłócenie pracy, snu czy przyzwyczajeń jedzeniowych. Zwiększają się wydatki - kolejny powód do stresu. Niektórzy mogą czuć presję wyjazdu wakacyjnych z rodziną, wychodzenia z domu, źle się czuć odsłaniając swoje ciało jeśli w jakiejś mierze go nie akceptują. Wpływ mogą też mieć wzmożone alergie lub zmiany w długości dnia, a także intensywność światła słonecznego. Zważywszy na samo pytanie - jak to jest możliwe, że w trakcie wakacji dopada nas depresja - widzimy społeczne przekonanie, że w wakacje jest tylko dobrze. A to nieprawda – powiedział ekspert.

DD_20240223_Bunt_REP
Jak odróżnić bunt od depresji u nastolatka?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pierwsze symptomy summertime sadness

Jak mawia powiedzenie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Zatem warto przyglądać się sobie i swojej psychice, by nie doprowadzić jej do opłakanego stanu. Pierwszymi symptomami, że dzieje się coś złego, są: zmiany apetytu, trudności z prawidłowym snem, brak siły do normalnego funkcjonowania, niepokój, utrata energii, wahania nastrojów, nieoczekiwane wybuchy gniewu, zaburzenia koncentracji, wewnętrzny smutek, poczucie bezsensu czy w skrajnych przypadkach nawet myśli samobójcze, obniżona samoocena, utrzymujące się poczucie winy, pesymizm.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z bliską osobą oraz skorzystanie z pomocy specjalistów – terapeutów lub lekarzy.

Kluczowe są jednak pytania, czy wakacyjna depresja mija wraz z latem? Czy może występować tendencja do urepresyjniania się? Czy da się przed nią ustrzec?

- Depresja sezonowa jest chorobą – schorzeniem włączanym do nawracających zaburzeń depresyjnych. Często ma charakter cykliczny i nawrotowy - po spadku nastroju trwającym przez kilka miesięcy, przychodzi okres remisji z brakiem objawów i dobrym funkcjonowaniem pacjenta. Depresję sezonową wiosenną lub letnia jest rzadsza od jesiennej i zimowej.

W przypadku depresji nienawracającej, po upływie lata objawy mogą pozostać – wyjaśnił doktor Mateusz Grzesiak.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Lourdes Balduque/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla