Nowożeńcy mogą mierzyć się z depresją poślubną. Psycholog: "Różnice mogą stać się bardziej widoczne"

Tekst akapitu - 2024-05-22T140103
Źródło: Dzień Dobry TVN
Organizujesz wesele? Pamiętaj o tym!
Organizujesz wesele? Pamiętaj o tym!
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Na parze młodej ciąży ogromna presja. Chcąc zorganizować perfekcyjną uroczystość, muszą mierzyć się też z trudnymi emocjami takimi jak stres czy nawet strach. Niestety, po weselu emocje mogą wciąż utrudniać im życie codzienne. O depresji poślubnej rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.

Czym jest depresja poślubna?

Przygotowania do ślubu i wesela są niezwykle emocjonujące. Organizacja sali, usługowców czy nawet strojów nie jest prosta, szczególnie gdy ogranicza nas budżet, czy czujemy presję rodziców w podejmowaniu związanych z uroczystością decyzji. Okazuje się jednak, że dla niektórych par koszmar ślubnych emocji nie kończy się wraz z wyjściem ostatnich gości z sali weselnej.

Niektórzy nowożeńcy zmagają się po ślubie z tzw. depresją poślubną, czyli z wahaniami nastroju zarówno u kobiety, jak i mężczyzny, bądź jednego z partnerów. Jak tłumaczyła w rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk, psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć, objawy depresji poślubnej mogą być podobne do ogólnych objawów depresji.

- Zaznaczmy, że w kryteriach diagnostycznych nie istnieje takie zaburzenie jak depresja poślubna, jednak specyficzny kontekst nowo zawartego małżeństwa może nadać jej pewne unikalne cechy. Osoby zmagające się z nią mogą odczuwać utratę zainteresowania aktywnościami, które wcześniej sprawiały jej radość, m.in spędzaniem czasu z partnerem. Objawem będzie także permanentne uczucie smutku, płaczliwość i poczucie beznadziejności - tłumaczyła ekspatka.

- Mogą pojawić się problemy z adaptacją do nowej roli i zmian, jakie niesie za sobą małżeństwo. Do depresji może przyczynić się także wzrost konfliktów i nieporozumień z partnerem - dodała.

Skąd bierze się depresja poślubna?

Przyczyn objawów depresji może być kilka. Czasem jest to kwestia wysokich oczekiwań wobec małżeństwa.

- Po ślubie, co jest naturalne, mogą się pojawić trudności, które nie były przewidziane, a to może prowadzić do narastającego rozczarowania i frustracji. Dodatkowo ślub wiąże się ze zmianami, które mogą być stresujące. Przyzwyczajenie się do nowej roli, jako małżonka, może wywoływać stres, czy obniżenie nastroju. Oczekiwania społeczne dotyczące małżeństwa mogą być przytłaczające - tłumaczyła Jessica Kmieć.

Kierowanie się presją, aby "osiągnąć" szczęście i sukces jako para, może prowadzić do poczucia porażki, jeśli rzeczywistość odbiega od tego idealnego wyobrażenia.

- Pamiętajmy, że ślub nie rozwiązuje problemów pary. W związku z tym może on również uwypuklić istniejące już problemy w związku, które wcześniej były ignorowane lub minimalizowane. Konflikty, różnice w wartościach czy stylach komunikacji mogą stać się bardziej widoczne, co wpływa na obniżenie nastroju. Sama ceremonia i przygotowania do niej mogą również wyczerpać zasoby emocjonalne i fizyczne partnerów. Po zakończeniu intensywnego okresu przygotowań niektórzy mogą odczuwać pewnego rodzaju pustkę, podobną do tej, która pojawia się po zakończeniu ważnego projektu - podkreśliła ekspertka.

Depresja poślubna - czy można jej uniknąć?

Jak poradzić sobie z depresją poślubną? Jak zaznaczyła psycholog, najpierw musimy rozpoznać, nazwać i okazywać emocje w konstruktywny sposób. Ich zrozumienie jest kluczowe. Pomocne będzie pracowanie z nimi we własnym zakresie lub z pomocą specjalisty.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji poślubnej, można porozmawiać z partnerem na temat oczekiwań w małżeństwie, w tym omówić wizję przyszłości, wspólnych celów, potencjalnych wyzwań. Realistyczne podejście może pomóc w uniknięciu rozczarowania.

- W trakcie przygotowań dobrze jest ustalić priorytety i podzielić obowiązki, aby uniknąć przeciążenia. Można też rozważyć zatrudnienie konsultanta ślubnego, który pomoże w organizacji i odciąży parę z obowiązków. Pomocna może być także nauka technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, głębokie oddychanie, czy joga. Istotne jest także systematyczne dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne, tzn przeznaczanie czasu na aktywność fizyczną, zdrową dietę, wystarczającą ilość snu oraz chwile relaksu - radziła Jessica Kmieć.

- Niezwykle ważne są rozmowy z partnerem o uczuciach, obawach i oczekiwaniach, ponieważ mogą pomóc w budowaniu silniejszej więzi i lepszego zrozumienia. Warto skorzystać także ze wsparcia rodziny i przyjaciół, to może pomóc w radzeniu sobie z presją związaną z przygotowaniami do ślubu. Pamiętajmy, że ślub to jeden dzień, a małżeństwo to całe życie. Skupienie się na relacji, a nie tylko na perfekcyjnej ceremonii, może pomóc w redukcji stresu - podsumowała

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Chev Wilkinson

podziel się:

Pozostałe wiadomości