Czym jest depresja poślubna?
Przygotowania do ślubu i wesela są niezwykle emocjonujące. Organizacja sali, usługowców czy nawet strojów nie jest prosta, szczególnie gdy ogranicza nas budżet, czy czujemy presję rodziców w podejmowaniu związanych z uroczystością decyzji. Okazuje się jednak, że dla niektórych par koszmar ślubnych emocji nie kończy się wraz z wyjściem ostatnich gości z sali weselnej.
Niektórzy nowożeńcy zmagają się po ślubie z tzw. depresją poślubną, czyli z wahaniami nastroju zarówno u kobiety, jak i mężczyzny, bądź jednego z partnerów. Jak tłumaczyła w rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk, psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć, objawy depresji poślubnej mogą być podobne do ogólnych objawów depresji.
- Zaznaczmy, że w kryteriach diagnostycznych nie istnieje takie zaburzenie jak depresja poślubna, jednak specyficzny kontekst nowo zawartego małżeństwa może nadać jej pewne unikalne cechy. Osoby zmagające się z nią mogą odczuwać utratę zainteresowania aktywnościami, które wcześniej sprawiały jej radość, m.in spędzaniem czasu z partnerem. Objawem będzie także permanentne uczucie smutku, płaczliwość i poczucie beznadziejności - tłumaczyła ekspatka.
- Mogą pojawić się problemy z adaptacją do nowej roli i zmian, jakie niesie za sobą małżeństwo. Do depresji może przyczynić się także wzrost konfliktów i nieporozumień z partnerem - dodała.
Skąd bierze się depresja poślubna?
Przyczyn objawów depresji może być kilka. Czasem jest to kwestia wysokich oczekiwań wobec małżeństwa.
- Po ślubie, co jest naturalne, mogą się pojawić trudności, które nie były przewidziane, a to może prowadzić do narastającego rozczarowania i frustracji. Dodatkowo ślub wiąże się ze zmianami, które mogą być stresujące. Przyzwyczajenie się do nowej roli, jako małżonka, może wywoływać stres, czy obniżenie nastroju. Oczekiwania społeczne dotyczące małżeństwa mogą być przytłaczające - tłumaczyła Jessica Kmieć.
Kierowanie się presją, aby "osiągnąć" szczęście i sukces jako para, może prowadzić do poczucia porażki, jeśli rzeczywistość odbiega od tego idealnego wyobrażenia.
- Pamiętajmy, że ślub nie rozwiązuje problemów pary. W związku z tym może on również uwypuklić istniejące już problemy w związku, które wcześniej były ignorowane lub minimalizowane. Konflikty, różnice w wartościach czy stylach komunikacji mogą stać się bardziej widoczne, co wpływa na obniżenie nastroju. Sama ceremonia i przygotowania do niej mogą również wyczerpać zasoby emocjonalne i fizyczne partnerów. Po zakończeniu intensywnego okresu przygotowań niektórzy mogą odczuwać pewnego rodzaju pustkę, podobną do tej, która pojawia się po zakończeniu ważnego projektu - podkreśliła ekspertka.
Depresja poślubna - czy można jej uniknąć?
Jak poradzić sobie z depresją poślubną? Jak zaznaczyła psycholog, najpierw musimy rozpoznać, nazwać i okazywać emocje w konstruktywny sposób. Ich zrozumienie jest kluczowe. Pomocne będzie pracowanie z nimi we własnym zakresie lub z pomocą specjalisty.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji poślubnej, można porozmawiać z partnerem na temat oczekiwań w małżeństwie, w tym omówić wizję przyszłości, wspólnych celów, potencjalnych wyzwań. Realistyczne podejście może pomóc w uniknięciu rozczarowania.
- W trakcie przygotowań dobrze jest ustalić priorytety i podzielić obowiązki, aby uniknąć przeciążenia. Można też rozważyć zatrudnienie konsultanta ślubnego, który pomoże w organizacji i odciąży parę z obowiązków. Pomocna może być także nauka technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, głębokie oddychanie, czy joga. Istotne jest także systematyczne dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne, tzn przeznaczanie czasu na aktywność fizyczną, zdrową dietę, wystarczającą ilość snu oraz chwile relaksu - radziła Jessica Kmieć.
- Niezwykle ważne są rozmowy z partnerem o uczuciach, obawach i oczekiwaniach, ponieważ mogą pomóc w budowaniu silniejszej więzi i lepszego zrozumienia. Warto skorzystać także ze wsparcia rodziny i przyjaciół, to może pomóc w radzeniu sobie z presją związaną z przygotowaniami do ślubu. Pamiętajmy, że ślub to jeden dzień, a małżeństwo to całe życie. Skupienie się na relacji, a nie tylko na perfekcyjnej ceremonii, może pomóc w redukcji stresu - podsumowała
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Planujesz ślub? Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić
- Czy ślub kościelny można zorganizować w plenerze? "Warunek jest jeden"
- Wedding plannerka na wózku. "Wszyscy byli bardzo zaskoczeni"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Chev Wilkinson