Dzień ślubu i wesela jest najprawdopodobniej jednym z najważniejszych w życiu pary młodej. Przyszłym małżonkom sen z powiek spędzają jednak koszty związane z wyprawieniem uroczystości. Nie mniej zmartwień może generować organizowanie ślubu w plenerze i dopełnienie wszystkich formalności. W Dzień Dobry TVN zapoznaliśmy się z przykładowym kosztorysem oraz poradami wedding plannerki.
Ile kosztuje wesele w 2024 roku?
Szacuje się, że koszt wesela wyprawianego w 2024 roku dla 100 osób wynosi około 100 tysięcy złotych. Na łączną cenę organizacji tej imprezy składa się wiele czynników. Najważniejszym z nich jest wybór miejsca ceremonii i następującego po niej przyjęcia. Właściciele sal okolicznościowych najczęściej posługują się cennikiem wyrażonym w formie stawki za tzw. talerzyk, w którą wliczone są już kwoty wynajęcia przestrzeni.
- Ceny talerzyka zaczynają się od 250 złotych, czyli one są relatywnie niskie, (...) kończą się na 410 złotych. To mówimy o okresie poza sezonem. W okresie wysokiego sezonu te ceny są o 30 złotych wyższe - wyjaśnia Magdalena Kruk, właścicielka jednej z sal weselnych.
Na suknię ślubną i garnitur młode pary muszą przeznaczyć średnio 6 tysięcy złotych. Kolejne koszty generują usługi dodatkowe takie jak DJ lub zespół, czy usługi foto i wideo. Przy wynajęciu DJ-a przyszli małżonkowie muszą liczyć się z wydatkiem w przedziale od 4 do 6 tysięcy złotych. W przypadku zespołu ta kwota może być nawet pięć razy wyższa. Cena za wykonanie usługi foto i wideo może natomiast oscylować wokół 8 tysięcy złotych. Coraz większą popularnością cieszy się także płatna pomoc wedding plannerów. W takim przypadku koszt całej imprezy najpewniej zamknie się w kilkuset tysiącach, a nawet milionie złotych. Górna granica nie istnieje.
Ślub kościelny w plenerze - obowiązki i formalności podczas organizacji
Coraz więcej zakochanych decyduje się na ślub w plenerze, którego atutami są niewątpliwie urok i bliskość natury. Organizacja takiej ceremonii wiąże się jednak z obowiązkiem dopełnienia niezbędnych formalności. Jak się przygotować?
Ślub cywilny może odbyć się poza Urzędem Stanu Cywilnego pod warunkiem, że wybrane przez parę młodą miejsce jest "bezpieczne i godne", co subiektywnie ocenia sam urzędnik. Pamiętajmy, że w tym aspekcie obowiązuje rejonizacja, zatem jeśli miejsce ceremonii znajduje się przykładowo na terenie gminy Nadarzyn, wyłącznie urzędnik tej gminy może udzielić ślubu. To właśnie od jego dostępności zależy finalna data uroczystości, którą ustalić można nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wydarzeniem.
A co z plenerowym ślubem kościelnym? - Jest taka możliwość. Są takie obiekty, które dysponują takimi zgodami odgórnymi, że takie ceremonie kościelne lub konkordatowe mogą odbywać się w takich przestrzeniach. Warunek jest jeden. Zgodnie z prawem kanonicznym śluby w plenerze są zabronione, ale można uzyskać zgody indywidualne i takie miejsce powinno być wyświęcone. Często są to obiekty historyczne, które zawierają w swoich wnętrzach wyświęcone kapliczki. Wtedy najczęściej duchowny danej parafii, do której przynależy takie miejsce, występuje o zgodę do archidiecezji i zdarza się, że zgody takie są udzielane - wyjaśniła w Dzień Dobry TVN wedding plannerka Kamila Romanow.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oto najmodniejsze bukiety ślubne na 2024 rok. Jeden z kwiatów "potęguje miłość oraz namiętność"
- Przesądy ślubne, czyli dobre i złe znaki przed ceremonią. "Potraktujmy to jako dobrą zabawę"
- Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł? Plusy i minusy rozwiązania
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: P. Stolc, F. Kmera
Źródło zdjęcia głównego: Victor Dyomin/Getty Images