"Byłabyś ładna gdybyś schudła". Jak bardzo nieprzyjemne potrafią być dla siebie kobiety?

"Siostrzeństwo" to słowo, które swego czasu cieszyło się ogromną popularnością. Miało pokazać, że kobiety potrafią się nie tylko wspierać, ale i wspólnie walczyć o swoje prawa. Czy faktycznie panie-dziewczyny potrafią szanować siebie i swoje wybory?

DD_20230314_Hejt_REP
Hejt nasz powszedni
Źródło: Dzień Dobry TVN

Stare powiedzenie mówi, że "człowiek - człowiekowi wilkiem". Wiele osób rzeczownik człowiek mogłaby zastąpić słowem kobieta. Bo to właśnie kobieta drugiej kobiecie potrafi powiedzieć coś najbardziej bolesnego.

Jak odzywają się do siebie kobiety?

Na platformie threads.net jedna z użytkowniczek postanowiła zapytać kobiety, jakie nieprzyjemne komentarze usłyszały od innych pań. Wpisy, które pojawiły się pod jej pytaniem są - niestety - dowodem na to, że niektóre kobiety nie potrafią nie tylko się wspierać, ale często brakuje im zarówno empatii, jak czegoś tak podstawowego, jak kultura osobista.

Jedna z interanutek, która postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami napisała, że raz usłyszała od innej kobiety: "No, a co Ty, nie wiesz, jak się dzieci robi?". Autorka wpisu dodała, że miała wtedy problemy z płodnością i nie mogła zajść w ciążę.

Inna użytkowniczka usłyszała, że "Byłabyś ładna gdybyś schudła", do kolejnej powiedziano: "Musisz sobie kogoś znaleźć, bo bez faceta nie jesteś prawdziwą kobietą". Natomiast do pewnej przyszłej mamy dozorczyni powiedziała: "Wiedziałam że będzie dziewczyna, bo okropnie pani zbrzydła".

Inna mama wyznał, że pewna sąsiadka zapytała ją "Czy planuje usunąć ciążę bo pierwsze dziecko jest "upośledzone"? Kobieta dodała, że jej dziecko ma autyzm.

Dlaczego kobiety ranią się nawzajem?

Zuzanna Butryn, psycholog jest zdania, że takie niestosowane komentarze niekiedy biorą z niskiego poczucia własnej wartości. - Jeśli nie jesteśmy pogodzeni z tym, co mamy, z tym jak wyglądamy, to kiedy widzimy u innej kobiety rzeczy, które chciałybyśmy mieć budzi się w nas zazdrość. Nieprzyjemne uwagi, na które sobie wtedy pozwalamy dają nam jakąś władzę nad tą drugą osobą. Ale to tylko pozory - tłumaczyła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.

Choć takie "dogryzanie" poprawia humor, jest to krótkotrwały efekt i w żaden sposób nie rozwiązuje problemu. -Bardzo często komentarze, które kierujemy do innych kobiet odzwierciedlają sposób, w jaki same siebie postrzegamy i jak siebie traktujemy. Jeśli kobieta jest krytyczna wobec koleżanki, najpewniej taki sam stosunek ma do samej siebie. Nieustannie się ocenia i nie pozwala sobie na błędy - dodała.

Jak można zmienić nastawienie do siebie, ale i innych kobiet? Więcej na temat można przeczytać w naszym artykule.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości