Zdecydowała się na "geriatryczną" ciążę. "Szybko umrzesz i zostawisz dzieci same"

ciężarna
Zdecydowała się na późne macierzyństwo, w sieci wylał się na nią hejt
Źródło: Nutthaseth Vanchaichana/Getty Images
Czasy się zmieniły i wiele kobiet odkłada decyzję o posiadaniu dziecka. Te, które decydują się na późne macierzyństwo, niejednokrotnie padają ofiarami hejtu. Z jakimi nieprzyjemnymi komentarzami spotykają się panie, które późno zaszły w ciążę?
Małgorzata Żochowska-Krowicka, dr Marek Troszyński, lek. Jarosław Kaczyński
Późne macierzyństwo - szanse i zagrożenia
Źródło: Dzień Dobry TVN

Późne macierzyństwo - z czym mierzą się matki?

O tym, jak bardzo nieprzyjemni potrafią być ludzie, przekonała się Ola, która mamą została w wieku 35 lat. Kobieta prowadzi konto na TikToku o nazwie @mum.aste. W jednym z nagrań zamieszczonych na platformie opowiedziała o komentarzach na temat jej późnego macierzyństwa, które do niej docierały. Usłyszała m.in. że "powinna wcześniej zajść w ciążę" oraz że "nie będzie miała siły się nim zajmować". Z wideo dowiadujemy się, że szczególnie zabolały ją słowa "szybko umrzesz i zostawisz dzieci same".

- Moi drodzy, statystyki nie kłamią - wiek, kiedy mamy zachodzą w ciążę, znacznie się przesunął. Dlaczego wcześniej nie zaszłam? Po pierwsze nie miałam odpowiedniego partnera, a po drugie nie czułam się stabilnie finansowo - wyjaśniła. Jednocześnie zaapelowała do internautów, i nie tylko, aby dobrze się zastanowili, zanim coś powiedzą.

- Komentowanie w sposób raniący jest zawsze ciosem poniżej pasa, tak że darujmy sobie dzielenie się swoim wewnętrznym jadem - słyszymy na nagraniu. 

Późne macierzyństwo. Czy warto się na nie decydować?

Nagranie kobiety wywołało wśród internautów sporo emocji. Jedna z internautek wyznała, że jej mama urodziła ją dosyć późno i z tego powodu była obiektem żartów.

- Mama urodziła mnie w wieku 39 lat, ogromna przepaść pokoleniowa w przedszkolu, szkole śmiechy, że babcia przychodzi, może teraz jest inaczej - wspominała.

- Wolę mieć dziecko później, ale zapewnić mu stabilne, spokojne życie bez smutku, nerwów i odmawiania każdej przyjemności. Ktoś, kto pochodzi z biedniejszej rodziny, nie zrozumie - stwierdziła inna użytkowniczka sieci. - Mam 28 lat i dopiero teraz powoli zaczynam się czuć psychicznie i finansowo gotowa na dziecko. Z naciskiem na powoli - dodała kolejna. - Znam to, ja mam 35 mąż 47. Życie pisze różne scenariusze. o syna zaczęliśmy się starać jak miałam 26, a urodził się jak miałam 32. Za chwilę witamy córę, łatwo oceniać niestety - stwierdziła jedna z mam.

Ciąża geriatryczna - czyli jaka?

TikTokerka zdradziła również, że słyszała od innych, że jest w tzw. ciąży geriatrycznej. Trzeba podkreślić, że nie jest to określenie medyczne. O ciąży geriatrycznej, czyli później mówi się wtedy, gdy kobieta decyduje się na dziecko po ukończeniu 40. roku życia (warto dodać, że ta granica cały czas się przesuwa). Mimo że nasz styl życia i możliwości medycyny sprawiają, że wiele kobiet rodzi zupełnie zdrowe dzieci, to trzeba mieć świadomość, że późne macierzyństwo niesie za sobą pewne ryzyko.

Ciąża po 40., a nawet 50. roku życia to większe prawdopodobieństwo, że u dziecka rozwinie się jakaś wada wrodzona, np. zespół Downa. Wyższe jest również ryzyko poronienia czy rozwoju cukrzycy ciążowej, nadciśnienia indukowanego ciążą, stanu przedrzucawkowego czy rzucawki ciężarnych. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: edziecko.pl/TikTok

Źródło zdjęcia głównego: Nutthaseth Vanchaichana/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości