Jak odczuwamy ból?
Badacze z Uniwersytetu Arizona przyjrzeli się nocyceptorom. To specjalne komórki w układzie nerwowym, które odpowiadają za odczuwanie bólu.
- Nocyceptory są aktywowane, gdy dana osoba zostaje zraniona, wywołując reakcję, która powoduje, że ludzie usuwają się ze źródła zagrożenia - na przykład kładąc rękę na płycie kuchennej lub doświadczając użądlenia przez pszczołę - tłumaczył w dailymail.co.uk dr Frank Porreca, dyrektor naukowy Comprehensive Center for Pain & Addiction.
Podczas badania sprawdzono, jak te wyspecjalizowane komórki - u kobiet i u mężczyzn - reagują na poszczególne substancje. Przetestowano m.in. prolaktynę, hormon, który odpowiada za laktację iw zrost piersi, i oreksynę B (wpływa na sen).
Dr Porreca przyznał, że uzyskane wyniki były sporym zaskoczeniem dla badaczy. Nie dały odpowiedzi na pytanie "kogo boli bardziej?", pokazały natomiast, że u każdej płci nocyceptory działają inaczej. Naukowcy mają nadzieję, że to odkrycie może przyczynić się do opracowania lepszych metod leczenia chorób oraz skuteczniejszego łagodzenia bólu najlepszego dla danej płci.
- Znane nam dziś leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak np. ibuprofen, działają poprzez normalizację progu aktywacji nocyceptorów, ale nie działają one jednakowo na mężczyzn i kobiety - wyjaśnił specjalista.
Poród czy cios w jądra? Co sprawia większy ból?
Niestety nie ma to jednoznacznej odpowiedzi. Natężenie bólu, które odczuwamy, to bardzo indywidualna sprawa i każdy z nas ma inny próg bólu.
Pewien ogląd na to, co bardziej jest bolesne, poród czy cios w jądra, może dać badanie dr. Radosława Chutkowskiego. Z zebranych przez niego danych wynika, że 23 proc. kobiet, które rodziły pierwszy raz, uważa ból porodowy za nie do zniesienia, a ok. 60 proc. pań określa go jako bardzo silny lub silny. Tylko dla 9 proc. jest do wytrzymania. Wśród pacjentek, które rodziły więcej niż raz, ból porodowy jest do nie do wytrzymania dla 17 proc. z nich, dla ponad 46 proc. jest bardzo silny lub silny. 25 proc. jest w stanie go znieść.
Natomiast w przypadku ciosu w jądra ból dla niektórych mężczyzn jest tak dotkliwy, że tracą oni przytomność.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Miała 1% szans na przeżycie, dziś marzy o medalu na igrzyskach. "Przeszła niesamowitą drogę"
- Jak wygląda życie z HIV? "Jak zobaczyłem wynik, myślałem, że to już koniec"
- Adam Konkol walczy z rakiem płuc. Jak się czuje? "Stałem się wrażliwszy"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: MARHARYTA MARKO/Getty Images/Cavan Images/Getty Images