Co boli bardziej - poród czy cios w krocze? Wyniki były sporym zaskoczeniem dla badaczy

Kto mocniej odczuwa ból?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Na co się szczepić w ciąży?
Na co się szczepić w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?
Odczuwanie bólu zależy od wielu czynników i każdy z nas ma na niego inną odporność. Amerykańscy badacze postanowili sprawdzić, kto mocniej reaguje na ból - kobiety czy mężczyźni. Do jakich wniosków doszli?

Jak odczuwamy ból?

Badacze z Uniwersytetu Arizona przyjrzeli się nocyceptorom. To specjalne komórki w układzie nerwowym, które odpowiadają za odczuwanie bólu.

- Nocyceptory są aktywowane, gdy dana osoba zostaje zraniona, wywołując reakcję, która powoduje, że ludzie usuwają się ze źródła zagrożenia - na przykład kładąc rękę na płycie kuchennej lub doświadczając użądlenia przez pszczołę - tłumaczył w dailymail.co.uk dr Frank Porreca, dyrektor naukowy Comprehensive Center for Pain & Addiction.

Podczas badania sprawdzono, jak te wyspecjalizowane komórki - u kobiet i u mężczyzn - reagują na poszczególne substancje. Przetestowano m.in. prolaktynę, hormon, który odpowiada za laktację iw zrost piersi, i oreksynę B (wpływa na sen).

Dr Porreca przyznał, że uzyskane wyniki były sporym zaskoczeniem dla badaczy. Nie dały odpowiedzi na pytanie "kogo boli bardziej?", pokazały natomiast, że u każdej płci nocyceptory działają inaczej. Naukowcy mają nadzieję, że to odkrycie może przyczynić się do opracowania lepszych metod leczenia chorób oraz skuteczniejszego łagodzenia bólu najlepszego dla danej płci.

- Znane nam dziś leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak np. ibuprofen, działają poprzez normalizację progu aktywacji nocyceptorów, ale nie działają one jednakowo na mężczyzn i kobiety - wyjaśnił specjalista.

Poród czy cios w jądra? Co sprawia większy ból?

Niestety nie ma to jednoznacznej odpowiedzi. Natężenie bólu, które odczuwamy, to bardzo indywidualna sprawa i każdy z nas ma inny próg bólu.

Pewien ogląd na to, co bardziej jest bolesne, poród czy cios w jądra, może dać badanie dr. Radosława Chutkowskiego. Z zebranych przez niego danych wynika, że 23 proc. kobiet, które rodziły pierwszy raz, uważa ból porodowy za nie do zniesienia, a ok. 60 proc. pań określa go jako bardzo silny lub silny. Tylko dla 9 proc. jest do wytrzymania. Wśród pacjentek, które rodziły więcej niż raz, ból porodowy jest do nie do wytrzymania dla 17 proc. z nich, dla ponad 46 proc. jest bardzo silny lub silny. 25 proc. jest w stanie go znieść.

Natomiast w przypadku ciosu w jądra ból dla niektórych mężczyzn jest tak dotkliwy, że tracą oni przytomność.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: MARHARYTA MARKO/Getty Images/Cavan Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla