Trwają prace nad wprowadzeniem testów na HIV do podstawowej opieki zdrowotnej, zapewnia wiceminister zdrowia. Obecnie liczba osób objętych rządowym programem leczenia antyretrowirusowego to 19 785 pacjentów, w tym 157 dzieci. Niesyty wciąż zbyt mało pacjentów chce się badać. Jakie są zalety wczesnej profilaktyki? Co robić, gdy ziszczą się nasze najgorsze podejrzenia? O tym opowiedzieli nam goście, który żyją z HIV: Tomasz Markowski i Magdalena Glewicz oraz dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak prezeska Fundacji Edukacji Społecznej.
Wczesne wykrycie obecności wirusa
Dane są zatrważające, tylko co dziesiąty Polak kiedykolwiek zrobił test w kierunku HIV. Ponadto w Polsce co druga osoba, która dowiaduje się o zakażeniu, w późnej fazie. W konsekwencji, choć mamy już dostępny leki, ludzie dalej umierają na AIDS. Brak wczesnej diagnozy to nie tylko strach i zaniedbanie pacjentów, ale i słaba dostępność do profilaktyki. Jak przyznała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak punktów do wykonywania anonimowych i bezpłatnych badań jest 29 i to tylko w dużych miastach. Co prawda akcje propagującą badania wspierają organizacje pozarządowe m.in. Fundacja Edukacji Społecznej, która robi wysyłki testów do samodzielnego wykonania. Jednak to nie wystarczy i potrzeba rozwiązania systemowego. Dobrym rozwiązaniem jest sytuacje, w której lekarz POZ ma możliwość przeprowadzenia badań.
- Żyjemy wciąż w przekonaniu, że osoby z HIV to jest margines społeczeństwa. Do tej pory brakowało też kampanii społecznych, gdzie osoby z HIV same mówią na ten temat. Wymyśliliśmy kampanię "Żyję z HIV", którą wsparła światowa organizacja zdrowia, żeby to oswoić, że choroba też ma ludzką twarz. Przez lata osoby z HIV bały się dyskryminacji, do mediów przychodzili ze zmienianą twarzą i zmienionym głosem. Mimo że medycyna poszła do przodu i są dobrze działające leki – powiedziała ekspertka.
Specjalista wytłumaczyła także, czym jest niewykrywalny poziom wirusa. Jak przyznała, dotyczy osób, które biorą leki. Farmakologia po maksymalnie 6 miesiącach sprawia, że wirus "zanika".
- Wirus jest wówczas niewykrywalny, osoba taka nie zaraża w kontaktach seksualnych. W kontaktach z partnerami, którzy są ujemni, nie niosą ryzyka zakażenia. Kobiety mogą mieć zdrowe dzieci. Wchodzą rekomendacje, że mogą karmić piersią – powiedziała dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak prezeska Fundacji Edukacji Społecznej.
Ponadto rozmówczyni zaznaczyła, że w przypadku, gdy wszyscy objęci by byli leczeniem, przenoszenie wirusa zostałoby zatrzymane. Problem polega jednak na tym, że nadal ponad połowa osób może nie wiedzieć o swoim zakażeniu.
- Ten test trzeba wykonać, bo w morfologii tego nie widać. Przekaz naszej kampanii jest taki, ze każdy wynik jest dobry – dodała ekspertka.
Życie z HIV – jak wygląda?
Historie z lat 90. i widok umierających osób to już przeszłość. Wcześnie zdiagnozowany HIV można skutecznie leczyć i normalnie z nim żyć. Najlepszym tego przykładem są nasi goście.
Magda Glewicz otwarcie przyznaje, że zakażona jest od urodzenia. Wirusa HIV przeniosła na nią mama, która walczyła z problemem narkotykowym. Obecnie Magda jako dorosła kobieta doskonale radzi sobie z przypadłością. Jest pod stałą kontrolą lekarzy, zażywa leki, a co więcej wychowuje dwójkę dzieci, córkę i syna.
- Mama nie wiedziała o zakażeniu. Dwa lata po moim urodzeniu weszło pierwsze leczenie kobiet w ciąży, które są zakażone (…) tak naprawdę najgorzej na wiadomość o zakażeniu reagują lekarze, zwłaszcza stomatolodzy – powiedziała Magda.
Historia Tomka rozpoczęła się w 2019 roku, gdy miał 24 lata. Po długotrwałej infekcji grzybiczą w gardle jeden z lekarzy zasugerował, żeby zrobił test na HIV. Wówczas pacjent nie dopuszczał do siebie takiej myśli i bronił się przed wykonaniem testu. Wkrótce podejrzenia lekarza potwierdziły się, a Tomek otrzymał leki
- Z perspektywy tych kilku lat jestem wdzięczny, że lekarze o tym pomyśleli. Jak zobaczyłem wynik, ja myślałem, że to już koniec. Moja wiedza o HIV była wtedy naprawdę nijaka. Nie wiedziałem, jak się przenosi, nie wiedziałem, jak działają leki – powiedział Tomek.
Jak wygląda kwestia przyjmowania farmakologii? Jak przyznali nasi goście, najczęściej są to tabletki zażywane raz dziennie. - Jest też możliwość leczenia długo działającego, to są dwa zastrzyki co dwa miesiące – podsumowała Magda.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Anja Rubik szczepi się przeciwko HPV. "To jest inwestycja w nasze zdrowie"
- Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"
- Rośnie liczba "nietypowych" nowotworów wśród młodych. Winny jest koronawirus?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN