Jak wygląda życie z HIV? "Jak zobaczyłem wynik, myślałem, że to już koniec"

Jak wygląda życie ludzi z HIV?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Życie z wirusem HIV
Życie z wirusem HIV
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Trwają prace nad wprowadzeniem testów na HIV do podstawowej opieki zdrowotnej, zapewnia wiceminister zdrowia. Obecnie liczba osób objętych rządowym programem leczenia antyretrowirusowego to 19 785 pacjentów, w tym 157 dzieci. Niesyty wciąż zbyt mało pacjentów chce się badać. Jakie są zalety wczesnej profilaktyki? Co robić, gdy ziszczą się nasze najgorsze podejrzenia? O tym opowiedzieli nam goście, który żyją z HIV: Tomasz Markowski i Magdalena Glewicz oraz dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak prezeska Fundacji Edukacji Społecznej.

Wczesne wykrycie obecności wirusa

Dane są zatrważające, tylko co dziesiąty Polak kiedykolwiek zrobił test w kierunku HIV. Ponadto w Polsce co druga osoba, która dowiaduje się o zakażeniu, w późnej fazie. W konsekwencji, choć mamy już dostępny leki, ludzie dalej umierają na AIDS. Brak wczesnej diagnozy to nie tylko strach i zaniedbanie pacjentów, ale i słaba dostępność do profilaktyki. Jak przyznała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak punktów do wykonywania anonimowych i bezpłatnych badań jest 29 i to tylko w dużych miastach. Co prawda akcje propagującą badania wspierają organizacje pozarządowe m.in. Fundacja Edukacji Społecznej, która robi wysyłki testów do samodzielnego wykonania. Jednak to nie wystarczy i potrzeba rozwiązania systemowego.  Dobrym rozwiązaniem jest sytuacje, w której lekarz POZ ma możliwość przeprowadzenia badań.

- Żyjemy wciąż w przekonaniu, że osoby z HIV to jest margines społeczeństwa. Do tej pory brakowało też kampanii społecznych, gdzie osoby z HIV same mówią na ten temat. Wymyśliliśmy kampanię "Żyję z HIV", którą wsparła światowa organizacja zdrowia, żeby to oswoić, że choroba też ma ludzką twarz. Przez lata osoby z HIV bały się dyskryminacji, do mediów przychodzili ze zmienianą twarzą i zmienionym głosem. Mimo że medycyna poszła do przodu i są dobrze działające leki – powiedziała ekspertka.

Specjalista wytłumaczyła także, czym jest niewykrywalny poziom wirusa. Jak przyznała, dotyczy osób, które biorą leki. Farmakologia po maksymalnie 6 miesiącach sprawia, że wirus "zanika".

- Wirus jest wówczas niewykrywalny, osoba taka nie zaraża w kontaktach seksualnych. W kontaktach z partnerami, którzy są ujemni, nie niosą ryzyka zakażenia. Kobiety mogą mieć zdrowe dzieci. Wchodzą rekomendacje, że mogą karmić piersią – powiedziała dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak prezeska Fundacji Edukacji Społecznej.

Ponadto rozmówczyni zaznaczyła, że w przypadku, gdy wszyscy objęci by byli leczeniem, przenoszenie wirusa zostałoby zatrzymane. Problem polega jednak na tym, że nadal ponad połowa osób może nie wiedzieć o swoim zakażeniu.

-  Ten test trzeba wykonać, bo w morfologii tego nie widać. Przekaz naszej kampanii jest taki, ze każdy wynik jest dobry – dodała ekspertka.

Życie z HIV – jak wygląda?

Historie z lat 90. i widok umierających osób to już przeszłość. Wcześnie zdiagnozowany HIV można skutecznie leczyć i normalnie z nim żyć. Najlepszym tego przykładem są nasi goście.

Magda Glewicz otwarcie przyznaje, że zakażona jest od urodzenia. Wirusa HIV przeniosła na nią mama, która walczyła z problemem narkotykowym. Obecnie Magda jako dorosła kobieta doskonale radzi sobie z przypadłością. Jest pod stałą kontrolą lekarzy, zażywa leki, a co więcej wychowuje dwójkę dzieci, córkę i syna.

- Mama nie wiedziała o zakażeniu. Dwa lata po moim urodzeniu weszło pierwsze leczenie kobiet w ciąży, które są zakażone (…) tak naprawdę najgorzej na wiadomość o zakażeniu reagują lekarze, zwłaszcza stomatolodzy – powiedziała Magda.

Historia Tomka rozpoczęła się w 2019 roku, gdy miał 24 lata. Po długotrwałej infekcji grzybiczą w gardle jeden z lekarzy zasugerował, żeby zrobił test na HIV. Wówczas pacjent nie dopuszczał do siebie takiej myśli i bronił się przed wykonaniem testu. Wkrótce podejrzenia lekarza potwierdziły się, a Tomek otrzymał leki

- Z perspektywy tych kilku lat jestem wdzięczny, że lekarze o tym pomyśleli. Jak zobaczyłem wynik, ja myślałem, że to już koniec. Moja wiedza o HIV była wtedy naprawdę nijaka. Nie wiedziałem, jak się przenosi, nie wiedziałem, jak działają leki – powiedział Tomek.

Jak wygląda kwestia przyjmowania farmakologii? Jak przyznali nasi goście, najczęściej są to tabletki zażywane raz dziennie. - Jest też możliwość leczenia długo działającego, to są dwa zastrzyki co dwa miesiące – podsumowała Magda.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości