W brytyjskim szpitalu podano pacjentom zakażony produkt krwiopodobny. W efekcie wirusem HIV i WZW typu C zarażono wiele osób, w tym chłopca, który w wieku 7 lat zmarł na AIDS. BBC opublikowało właśnie wyniki dochodzenia, które rzucają nowe światło na skandal sprzed wielu lat.
7-latek zmarł na AIDS
W 1983 roku Colin Smith, chłopiec chorujący na hemofilię, został poddany leczeniu w szpitalu w Wielkiej Brytanii. 10-miesięcznemu wówczas dziecku podano czynnik krzepnięcia krwi z osocza importowanego z USA. W wyniku tego zarażono go wirusem HIV oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu C. W roku 1990 roku, mając lat siedem, chłopiec zmarł na AIDS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowie
Zdrowie
Okazuje się, że nie był on jedynym pacjentem, któremu podano zakażony produkt krwiopodobny. Jednak władze brytyjskie wszczęły dochodzenie w tej sprawie dopiero w 2017 roku, po wielu latach starań pokrzywdzonych osób. Publikację raportu z wynikami śledztwa zapowiedziano na 20 maja 2024 roku. Jednakże już teraz wnioski z własnego dochodzenia opublikowało BBC. Czego się dowiedziano?
Ustalenia BBC w sprawie zakażeń
Dziennikarze ustalili, że prof. Arthur Bloom, który podał Colinowi i innym pacjentom czynnik krzepnięcia krwi, naruszył wewnętrzne wytyczne opracowane przez jego wydział dla NHS (odpowiednik polskiego NFZ - przyp. red.). W wytycznych sformułowanych zaledwie trzy miesiące wcześniej odradzano przeprowadzanie transfuzji krwi importowanej ze Stanów Zjednoczonych u dzieci, ze względu na spore ryzyko infekcji.
- Grali w rosyjską ruletkę, a stawką było życie ludzkie - powiedział ojciec Colina w rozmowie z BBC. - To nie był wypadek. Można było tego uniknąć - dodał.
Rodzice mają żal do lekarzy zajmujących się synem
Rodzice Colina przekazali dziennikarzom, że mają żal do prof. Blooma (lekarz zmarł w 1992 roku).
- Colin nie czuł się dobrze i leżał w łóżku, a profesor Bloom zatrzymał się na korytarzu i po prostu powiedział, że jest zakażony HIV. Nigdy nie wytłumaczono nam, że to był wyrok śmierci - powiedziała Janet Smith, matka chłopca.
Małżeństwo opowiedziało także mediom o szykanach, jakie spotkały ich po tym, jak stan zdrowia ich syna się pogorszył, a ich otoczenie dowiedziało się, na jaką chorobę choruje dziecko.
- Byliśmy znani jako rodzina AIDS. Odbieraliśmy telefony o godzinie dwunastej, o pierwszej w nocy. "Jak możesz pozwolić mu sypiać z braćmi? Powinni go zamknąć, umieścić na wyspie"... Miał trzy lata - powiedziała Janet.
- To wymknęło się spod kontroli. [...] Dostałem nową pracę przy rozwożeniu mleka. Gdy miałem ją rozpocząć, zadzwoniono do mnie i powiedziano: "przepraszam, ktoś nam powiedział, że w rodzinie jest HIV, nie możemy cię zatrudnić" - dodał ojciec chłopca.
Colin Smith nie był jedyną osobą zakażoną w szpitalu
Jak podało BBC, Colin Smith nie był jedyną osobą, którą zakażono w tamtym czasie HIV i WZW C podczas pobytu w szpitalu. Według danych udostępnionych przez stowarzyszenie działające na rzecz osób z hemofilią, czyli The Haemophillia Society (THS), w latach 70. i 80. ubiegłego wieku około sześć tysięcy brytyjskich pacjentów cierpiących na hemofilię i inne zaburzenia otrzymało zakażony czynnik krzepnięcia krwi.
"Niektórzy z nich nieumyślnie zarażali swoich partnerów, często dlatego, że nie byli świadomi własnej infekcji" - wyjaśnia THS na swojej stronie. Dodaje też, że obecnie przy życiu pozostało mniej niż 250 osób, które zostały wtedy zakażone.
Colin Smith był jednym z trzech tysięcy pacjentów, którzy zmarli w Wielkiej Brytanii po otrzymaniu zakażonych produktów krwiopochodnych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- HIV a AIDS - czym się różnią i jak można się zakazić?
- Wzrasta liczba nosicieli HIV. Cztery osoby dziennie słyszą diagnozę
- Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/GettyImages