Ciąża u młodych kobiet przyśpiesza ich biologiczne starzenie? Nowe badanie naukowców

Ciąża u młodych kobiet przyśpiesza ich biologiczne starzenie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak powiedzieć bliskim o ciąży?
Jak powiedzieć bliskim o ciąży?
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Na co się szczepić w ciąży?
Na co się szczepić w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?
Amerykańscy naukowcy doszli do wniosków, że każda ciąża, nawet u młodych kobiet, przyspiesza ich starzenie się biologiczne o 2,4-2,8 miesięcy. Badanie to wykonano przy pomocy zegara epigenetycznego. Wzięły w nim udział osoby w wieku 20-22 lat.

Badania amerykańskich naukowców

Amerykańscy naukowcy z Columbia University podzielili się interesującymi wynikami nowych badań. Opublikowano je na łamach "Proceedings of National Academy of Sciences". Badacze doszli do wniosków, że każda ciąża, nawet ta u młodych kobiet przyspiesza ich biologiczny proces starzenia o o 2,4-2,8 miesięcy.

Do udziału w tym badaniu zaproszono 1735 mieszkańców Filipin, w wieku od 20 do 22 lat. Użyto tzw. zegara epigenetycznego, dzięki któremu można było oszacować wiek komórek, tkanek czy organów na podstawie poziomu metylacji DNA.

- Nasze wyniki badań po raz pierwszy dają wgląd w to, jakie zmiany następują u tych samych kobiet w ich zegarze biologicznym w zależności od tego, ile razy były w ciąży - tłumaczył autor badania, Calen Ryan.

Ciąża a zmiany w organizmie

Calen Ryan zaznaczył, że wpływ ciąży na biologiczne starzenie się u młodych kobiet pojawia się niezależnie od innych czynników takich jak predyspozycje genetyczne, status społeczno-ekonomiczny czy palenie tytoniu. Ponadto starzenie biologiczne nie wystąpiło u mężczyzn w tym samym wieku, których partnerki były w ciąży.

- Zakładaliśmy, że ciąża w tym wieku może być wyzwaniem dla organizmu matki, szczególnie wtedy, gdy ma ona gorszy dostęp do opieki medycznej, zasobów materialnych lub innych czynników ją wspierających - zaznaczył autor badania.

- Wciąż jednak musimy lepiej poznać, jaka jest rola ciąży i innych aspektów reprodukcji w procesie starzenia się - podsumował.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: rynekzdrowia.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Maskot

podziel się:

Pozostałe wiadomości