Zdradza sekrety córki
Nie od dziś wiadomo, że zaufanie między dzieckiem a rodzicem to niezwykle ważna kwestia, którą należy pielęgnować. Mamy duże szczęście, jeśli nasza pociecha dzieli się z nami sekretami i mówi o swoich problemach, czy rzeczach, które ją trapią. W takich sytuacjach musimy wykazać się dyskretnością, by tej relacji nie zepsuć.
Inne zdanie na ten temat ma pewna mama, która opowiada internautom o swoim macierzyństwie w mediach społecznościowych. W jednym z filmów wyznała, że sekrety córki przekazuje jej ojcu. - Przekazuję mu je, ale jej o tym nie mówię. Jednak w domu mamy zasadę, że jeśli nasze dzieci powiedzą nam coś w zaufaniu, drugi rodzic potem zostanie powiadomiony - stwierdziła.
- Chcę zachować zaufanie moich dzieci, więc kiedy mu to mówię, nie może potem do niej iść i zareagować tak, jakby chciał - dodała.
Postawa mamy nie spodobała się internautom. - "Dzieci nie mogą ci nawet zaufać", "Moi rodzice też tak robili, przestaliśmy im cokolwiek mówić", "Dopóki to nie jest poważna sprawa, nie zdradzam sekretów, które mi mówią" - czytamy w komentarzach pod nagraniem.
@molly.rain #foryou #fyp #mom #children #kids #momlife #momma #middlechild #southernmomma
♬ original sound - Molly Rain
Wyjawianie tajemnic dzieci - jakie mogą być konsekwencje?
Postanowiliśmy zapytać eksperta, kiedy przekazywanie sekretów dzieci, a w szczególności dorastających nastolatków, nie jest dobrym pomysłem, a kiedy jest konieczne i można je wytłumaczyć.
- Zachowanie matki polegające na dzieleniu się sekretami córki z ojcem, mimo że są one traktowane jako tajemnice, może mieć długotrwałe negatywne konsekwencje dla relacji w rodzinie. Ważne jest, aby nastolatki czuły, że mają kontrolę nad swoją prywatnością i mogą decydować, komu powierzyć swoje myśli i uczucia. Naruszenie tej zasady przez matkę może prowadzić do utraty zaufania córki, co jest kluczowym elementem zdrowej relacji rodzic- dziecko - tłumaczyła psycholog i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, Monika Machnicka.
Jak dodała, utrata zaufania może skutkować pogorszeniem się relacji z rodzicami, jeśli dziecko poczuje, że nie respektują oni jego prywatności. Takie sytuacje mogą również wpłynąć na sposób, w jaki nastolatek będzie budował przyszłe relacje, ucząc go, że zaufanie jest łatwo naruszane.
- Nastolatek może zacząć wątpić, czy jego uczucia i prywatność są szanowane, co może również prowadzić do problemów z otwieraniem się wobec innych, lęku przed zdradą i trudności w wyrażaniu własnych potrzeb i granic - zaznaczyła ekspertka w rozmowie z Aleksandrą Matczuk, redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl.
- Oczywiście istnieją sytuacje, kiedy dzielenie się informacjami między rodzicami jest konieczne dla dobra dziecka, na przykład w przypadku zagrożenia zdrowia czy bezpieczeństwa, jednak w sprawach mniej krytycznych ważne jest, aby rodzice uszanowali potrzebę prywatności i niezależności, zwłaszcza w okresie nastoletnim, kiedy kształtuje się ich tożsamość i poczucie autonomii - podsumowała Monika Machnicka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowa moda w przedszkolach mocno poróżniła rodziców. "Robią wyścigi, kto da więcej"
- Co należałoby do obowiązków Rzecznika Praw Ucznia? "Problemy są wielorakie"
- Angelika Wątor jest w ciąży. "Szczęście mnoży się, gdy je dzielimy"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TikTok
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/KatarzynaBialasiewicz