Przez wiele lat osoby zakażone wirusem HIV lub chorujące na AIDS były stygmatyzowane i musiały się mierzyć z krzywdzącymi stereotypami. Czy coś w tej kwestii się zmieniło? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Magdalena Glewicz, która jest zakażona wirusem od urodzenia oraz dr Paweł Jakubowski, specjalista chorób zakaźnych.
HIV w Polsce i na świecie
1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Z tego powodu grudzień jest miesiącem, w którym szczególnie zwraca się uwagę na działania profilaktyczne oraz edukację, która ma na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat zakażenia wirusem HIV oraz choroby AIDS.
- W Polsce mamy zarejestrowanych około 30 tys. zakażeń. 20 tys. osób leczonych. Na świecie to tyle ludzi, ile ludzi jest w Polsce, czyli około 38 mln osób żyje z wirusem HIV - powiedział dr Paweł Jakubowski. - Problem jest w tym, że my nie wiemy, ile osób faktycznie jest zakażonych. Osoby zakażone same o tym nie wiedzą i zakażają innych - dodał specjalista chorób zakaźnych.
Magdalena Glewicz jest zakażona wirusem HIV od urodzenia. Jak reagują na tę informację osoby, które ją poznają?
- Z reguły wszystko jest dobrze, ale zdarzają się wyjątki. Mogłoby się wydawać, że ludzie związani ze służbą zdrowia powinni być bardziej wyedukowani, ale niestety czasami można się zawieść w tym temacie. Stomatolodzy najbardziej się boją osób z wirusem HIV - wyznała nasza gościni. - Zdarza się, że jak się ludzie dowiedzą, skąd jest to zakażenie, to mnie inaczej traktują. Ale nawet jak mówię o samym zakażeniu, nie wspominając, jakie są przyczyny, to i tak zachowują się poprawnie, nie sprawiają przykrości - dodała.
Profilaktyka i edukacja o HIV i AIDS
Wykonywanie badań profilaktycznych jest niezwykle ważne. Dr Paweł Jakubowski wyjaśnił dlaczego.
- Osoby, które wiedzą o swoim zakażeniu i są skutecznie leczone, nie są w stanie przekazać wirusa nikomu innemu. Wyzwaniem jest, żeby pójść i zrobić test, żeby wiedzieć, czy go mamy, czy nie - wskazał ekspert. - Każdy kto uprawia seks jest narażony na zakażenie. Według zaleceń dorośli ludzie aktywni seksualnie powinni przynajmniej raz w życiu zrobić sobie badania na HIV. I to nieważne, czy mamy żonę lub męża - podkreślił dr Jakubowski.
Więcej informacji na ten temat w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ważny męski problem w serialu "Na Wspólnej"
- Joga na ból kręgosłupa. Skuteczna terapia rozluźniająca
- "Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News