"Mimo że byłem ekspertem na temat HIV, to i tak nie uniknąłem zakażenia".
W Małopolsce zaobserwowano wzrost zakażeń wirusem HIV oraz większą zachorowalność na AIDS. 245 przypadków odnotowano już w samym Krakowie.
"Czuje się dobrze".
"Nadal funkcjonuje wiele mitów".
Oto najważniejsze newsy dnia.
Jak do tego doszło?
Te newsy mogłeś przegapić.
Przez wiele lat osoby zakażone wirusem HIV czy chorujące na AIDS były stygmatyzowane i musiały się mierzyć z krzywdzącymi stereotypami. Czy coś w tej kwestii się zmieniło?
W Holandii wykryto nowy wariant wirusa HIV. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie, szczep zainfekował już co najmniej 109 osób.
Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia już od 1988 roku. Inicjatywę tę podjęła Światowa Organizacja Zdrowia WHO. Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zarażeń AIDS, a także solidaryzowanie się z osobami, które ta choroba dotknęła. Tegoroczne hasło brzmi: "Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii".
Sportowiec w rozmowie z telewizją CBS wrócił do momentów, gdy odkrył, że jest zakażony.
Wirus HIV, czyli wirus zespołu nabytego braku odporności, może być przenoszony drogą płciową poprzez stosunek z osobą zakażoną lub poprzez transfuzję zakażonej krwi, a także używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób oraz przez łożysko lub krew w trakcie porodu. Okres inkubacji wynosi nawet kilka lat. Ile w Polsce żyje osób z wirusem HIV? Z czym muszą się na co dzień mierzyć osoby z HIV? Gdzie mogą się zgłosić po pomoc? I jak wygląda ich leczenie i czy można całkowicie wyleczyć HIV? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr n. med. Joannę Kubicką z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie i Irenę Przepiórkę, certyfikowanego konsultanta ds. HIV/AIDS, prezesa Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS "Bądź z nami".
Charlie Sheen w amerykańskim programie talk-show przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV. Kiedy wykryto u niego chorobę i na jakim etapie znajduje się obecnie leczenie? Dlaczego aktor zdecydował się opowiedzieć o swoim problemie w programie telewizyjnym?
Katarzyna Klaczek odważnie mówi, że jest nosicielką wirusa HIV. Niedawno wzięła udział w kampanii HIVOKRYZJA, która ma na celu zmienić odbiór społeczny osób zakażonych tym wirusem. Kasię i organizatorkę kampanii Małgorzatę Kruk gościliśmy W Dzień Dobry Wakacje. Czy Kasia rzeczywiście na co dzień odczuwa dyskryminację? Co myślała o ludziach z HIV zanim dowiedziała się, że jest nosicielką wirusa? Czy po ujawnieniu informacji, że jest zarażona wirusem HIV, straciła przyjaciół? Jaki jest cel kampanii HIVOKRYZJA?
Czy informować pracowników przedszkola i rodziców innych dzieci o tym, że nasze dziecko jest zarażone wirusem HIV? Kto powinien o tym powiedzieć? Czy istnieje ryzyko zakażenia podczas zabawy w przedszkolu? Czy placówka może nie przyjąć dziecka zarażonego? A jeżeli tak się stanie, to jak powinniśmy zareagować? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Lukę Szaranowicza, psychologa Małgorzatę Kruk i prof. Magdalenę Marczyńską, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego. A co Wy myślicie na ten temat? Zgadzilibyście się, by Wasza pociecha chodziła z dzieckiem z HIV do przedszkola?