Choroby weneryczne to już plaga? "Mimo że byłem ekspertem na temat HIV, to i tak nie uniknąłem zakażenia"

Choroby weneryczne – czy to już plaga?
Życie z wirusem HIV
Źródło: Dzień Dobry TVN
W Europie gwałtownie rośnie liczba infekcji przenoszonych drogą płciową. Problem jest zauważalny również w Polsce. Z ostatniego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB wynika, że aktualnie w naszym kraju największy wzrost zachorowalności dotyczy chlamydiozy. - Statystyki są alarmujące - zaznacza w Dzień Dobry TVN ginekolog dr Katarzyna Skórzewska.

Życie z HIV

Tomasz i Paweł żyją ze zdiagnozowanym HIV. To wirus, który niszczy układ odpornościowy zakażonej osoby. Nie można go w pełni wyleczyć. Nie istnieje także żadna szczepionka, która chroniłaby przed zachorowaniem.

- Zakaziłem się drogą seksualną. Z partnerem to była nasza wspólna decyzja, nie zabezpieczaliśmy się, (...) od niego się zakaziłem. Zajmowałem się wcześniej wirusem HIV. Zaczynaliśmy wtedy wprowadzać w Polsce taką profilaktykę przedekspozycyjną PrEP. (...) Mimo to, że wtedy byłem wręcz ekspertem na temat HIV, to i tak nie spowodowało, że uniknąłem zakażenia - komentuje w materiale Dzień Dobry TVN Paweł Ziemba.

- W 2002 roku byłem w monogamicznym związku ze swoim partnerem i ze strony mojego partnera doszło do zdrady. O tym, że żyję z HIV, dowiedziałem się w wieku 21 lat. Wyszło to w trakcie badania, do którego się zgłosiłem, ponieważ zacząłem chorować cyklicznie - opowiada Tomasz Siara. Mężczyzna usłyszał wówczas od lekarza, że zostało mu 6 miesięcy życia. - HIV cały czas był fatum, które wisiało nad całą społecznością osób LGBT. Pojęcie tego HIV było zawsze jednoznaczne z tym, że to jest wyrok śmierci - tłumaczy pacjent.

Tomasz Siara ostatecznie trafił pod opiekę innego medyka, który pomógł mu okiełznać wirusa. Jak wygląda codzienna kuracja lekowa? Sprawdź w naszym materiale.

- Mamy dla nich [osób zakażonych - przyp. red.] skuteczne i bezpieczne leczenie. Osoby z HIV mogą teraz dożyć starości - przekonuje Elżbieta Mularska, specjalista chorób zakaźnych.

Choroby weneryczne - czy to już plaga?

Wśród Polaków pokutuje szkodliwy stereotyp, że to ciąża jest podczas aktu seksualnego "największym zagrożeniem" i to przed nią trzeba się ewentualnie zabezpieczyć. Lekarze jednak alarmują, że to błędne myślenie. Prezerwatywa chroni nie tylko przed ciążą, ale przede wszystkim przed groźnymi chorobami, których skutki mogą być naprawdę tragiczne dla naszego zdrowia. Co istotne, choroby weneryczne nie dotykają wyłącznie ludzi w wieku rozrodczym. Mogą wystąpić również u seniorów.

- Obserwujemy w ostatnich 2-3 latach wzrost częstotliwości występowania chorób przenoszonych drogą płciową, (...) więc te statystyki są alarmujące - zaznacza w Dzień Dobry TVN ginekolog dr Katarzyna Skórzewska.

- Jak był lockdown w pandemii, to statystyki były zmniejszające się, czyli ilość tych chorób, przynajmniej raportowanych, była mniejsza. Natomiast po pandemii, kiedy otworzyliśmy się na aktywność różnego rodzaju, ta częstość występowania chorób wzrosła, szczególnie od 2022 roku. Trudno powiedzieć dokładnie, z czym to ma związek. Łączymy trochę to z wojną w Ukrainie, z ruchami migracyjnymi, ale też ze zmianą zachowań seksualnych - wyjaśnia ekspertka.

Choroby weneryczne – czy to już plaga?
Choroby weneryczne – czy to już plaga?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości