Wczesna miesiączka występuje u coraz większej liczby dziewcząt. Może to powodować różne choroby

Młoda dziewczyna i podpastki
Coraz więcej dziewcząt miesiączkuje wcześniej. Może to powodować różne choroby
Źródło: Valeriy_G/Getty Images
Coraz częściej pierwsza miesiączka u dziewcząt z krajów zachodnich pojawia się wcześniej niż dotychczas. Jak informuje pismo "JAMA Network Open" nie jest to dobra informacja, gdyż wiąże się to z zagrożeniem dla zdrowia. Skąd wcześniejsze rozpoczęcie menstruowania?

Dziewczynki coraz wcześniej miesiączkują

Już od dziesięcioleci obserwuje się coraz wcześniejsze występowanie pierwszej miesiączki u dziewcząt, tzw. menarche. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem niektórych chorób, co może znacząco wpływać na stan zdrowia, a nawet życia. Zjawisko to wydaje się mieć wiele przyczyn, przez co zapobieganie mu staje się niemal niemożliwe.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ginekologia

dr Joanna Bonarek-Sztaba, Aneta Grzegorzewska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
W kobiecym interesie
W kobiecym interesie
Samobadanie piersi - instrukcja
Samobadanie piersi - instrukcja
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Czym jest zespół policystycznych jajników?

Jak właściwie rozumieć wczesne występowanie pierwszej miesiączki? Oznacza to, że wystąpiła ona przed 12. rokiem życia. Naukowcy wykorzystali aplikację na smartfony, dzięki której pozyskali informacje na temat miesiączkujących kobiet i dziewcząt z USA. Badanie zostało opublikowane w piśmie "JAMA Network Open".

Kiedy powinna wystąpić pierwsza miesiączka?

Statystycznie pierwsza miesiączka pojawia się między 11. a 14. rokiem życia, jednak te, które wystąpią przed ukończeniem 12 lat uznawane są za wczesną. Jak wynika z badania kobiety urodzone w latach 1950-1969 zaczęły miesiączkować około 12,5 roku życia. Z kolei uczestniczki urodzone w latach 2000-2005 pierwszą miesiączkę miały średnio w wieku 11,9 lat. Mniejszości rasowe, a także osoby o niższym statusie społeczno- ekonomicznym częściej deklarowały wcześniejszą menarche.

- Kobiety rasy czarnej urodzone w latach 2000-2005 pierwszą miesiączkę miały w wieku około 11,5 lat, a białe - tuż po 12. roku życia - podaje Rynek Zdrowia.

Dlaczego dziewczęta doświadczają coraz wcześniejszych miesiączek?

Jako główną przyczynę coraz wcześniejszego miesiączkowania wskazuje się częściej występującą otyłość. Menarche pojawia się bowiem między innymi wtedy, gdy organizm osiągnie określoną ilość tkanki tłuszczowej. Jednak, jak wynika z badania, wskaźnik masy ciała przy wystąpieniu pierwszego okresu odpowiadał jedynie za około 46% różnicy w rozpoczęciu miesiączki.

Innymi czynnikami, które wpływają na wcześniejsze miesiączkowanie może być stres, który podwyższa poziom niektórych hormonów zwanych androgenami. Ponadto wpływ mogą mieć substancje chemiczne zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, które można znaleźć w niektórych tworzywach sztucznych, pestycydach i innych produktach. Co do ostatniego czynnika badania nie są jednak jednoznaczne.

Czym grozi wcześniejsze miesiączkowanie?

Badacze skorelowali wcześnie występująca miesiączkę (poniżej 12. roku życia) z występowaniem niektórych chorób. Między innymi są to występujące choroby serca, a także niektóre nowotwory, np. piersi, samoistne poronienia czy wcześniejszą śmierć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości