Co ile zmieniać tampon? Czy tampony na noc są bezpieczne?

Tampony
Co ile zmieniać tampon?
Źródło: Isabel Pavia/Getty Images
Tampony są używane przez miliony kobiet na całym świecie, ponieważ są wygodnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem. Niestety oprócz zalet mają także wady – korzystanie z nich może przynieść skutki uboczne, jeśli nie będzie się przestrzegać zasad dotyczących tego, co ile zmieniać tampon.

Cykl miesiączkowy. Co trzeba o nim wiedzieć?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej - poprawka
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej - poprawka
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?
Urlop menstruacyjny nowym benefitem w pracy?

Nie każda kobieta wie, jak często powinna to robić, chociaż producenci środków higienicznych w instrukcji użytkowania zawsze podają, co ile wymieniać tampon, a także ostrzegają przed negatywnymi skutkami niestosowania się do zaleceń. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje.

Co ile trzeba zmieniać tampon?

Pochwa nie jest środowiskiem jałowym. Znajduje się w niej wiele bakterii, które na co dzień nie zagrażają zdrowiu kobiety, jednak namnażają się w korzystnym dla siebie środowisku, a to może wywołać negatywne konsekwencje. Bardzo często dochodzi do tego w tamponie – jest on ciepły, wilgotny, bez dostępu do powietrza. Ile można trzymać tampon w pochwie, by było to bezpieczne? Powinno się go zmieniać co 3–8 godzin. Okres ten zależy od obfitości miesiączki – warto dobierać chłonność tamponów w zależności od dnia cyklu, by nie musieć wymieniać go zbyt często, a tym samym narażać się na podrażnienia. Trzymanie w pochwie tamponu dłużej niż 8 godzin stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Należy go wyciągnąć, nawet jeśli nie zdążył w pełni nasiąknąć krwią.

Skąd wiadomo, ile można nosić tampon?

W kwestii dotyczącej tego, ile można trzymać tampon, warto zwrócić uwagę, czy daje się on łatwo usunąć z pochwy po lekkim pociągnięciu za sznurek. Jeśli tak się dzieje, jest gotowy do zmiany. Jeżeli tampon jest zbyt suchy i ma się wrażenie, że utknął, należy pozostawić go, by mógł jeszcze bardziej nasiąknąć wydzieliną. Trzeba jednak go usunąć po upływie 8 godzin, nawet jeżeli nie wysuwa się swobodnie z ciała. Warto w takiej sytuacji rozważyć skorzystanie ze środków o niższym stopniu chłonności. Należy także pamiętać, że jeśli sznureczek tamponu jest nasączony krwią, powinno się go jak najszybciej usunąć.

Czy można spać w tamponie, czyli o tamponach na noc

Tampon powinno się zmieniać co najmniej co 8 godzin, jednak niektórzy specjaliści sugerują, aby robić to, co 4 godziny – łatwo wywnioskować, że można zakładać go na noc, jeżeli śpi się krócej niż 8 godzin. Ważne jest, aby założyć go, tuż przed pójściem spać i wyciągnąć od razu po przebudzeniu. Aby zniwelować ryzyko zabrudzenia bielizny, jeśli z tamponu zacznie wyciekać krew, można użyć wkładki higienicznej albo małej podpaski jako zabezpieczenia. Na rynku istnieją także tampony na noc ze specjalnymi skrzydełkami, które rozwijają się i dopasowują do kształtu ciała, kierując płyn do wnętrza tamponu i niwelując ryzyko tzw. przecieknięcia. Warto zaznaczyć, że tego typu produkty mają rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, dlatego tampony na noc można uznać za bezpieczne.

Zagrożenia związane ze zbyt długim noszeniem tamponu

Decydując się na te środki higieniczne, warto pamiętać o regularnym zmienianiu tamponu, ponieważ przekroczenie zalecanych 8 godzin często wiąże się z bardzo przykrymi powikłaniami. Jednym z nich jest suchość pochwy, ponieważ tampon trzymany zbyt długo może doprowadzić do przesuszenia się tkanek. Czasami dochodzi też do infekcji bakteryjnych pochwy oraz upławów o nietypowym kolorze. Zbyt długo noszony tampon bywa także przyczyną zespołu wstrząsu toksycznego (TSS), który stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Ze względu na duże niebezpieczeństwo zostanie on omówiony szczegółowo w kolejnym akapicie.

Zespół wstrząsu toksycznego

Zespół wstrząsu toksycznego rozwija się stosunkowo rzadko, jednak może wywołać poważne konsekwencje. Ma on różne przyczyny, ale ponad połowa przypadków TSS związana jest z nieprawidłowym użytkowaniem tamponów (a dokładnie ze zbyt długim ich noszeniem). Do głównych objawów zespołu wstrząsu toksycznego należą:

  • gorączka,
    • ból i zawroty głowy,
      • ból mięśni,
        • mdłości i wymioty,
          • wysypka,
            • spadek ciśnienia tętniczego.

              Bardzo łatwo zignorować te objawy lub pomylić je z grypą, dlatego warto zwracać na nie uwagę podczas noszenia tamponów. W razie wystąpienia symptomów zespołu wstrząsu toksycznego należy niezwłocznie wyciągnąć tampon i udać się do specjalisty. Leczenie odbywa się w szpitalu. Choremu podaje się płyny, elektrolity i antybiotyki. Konieczne może być także zastosowanie immunoglobuliny. Kobiety po przebytym TSS nie powinny stosować tamponów ani środków antykoncepcyjnych. Aby uniknąć zespołu wstrząsu toksycznego, należy wymieniać tampony co 8 godzin lub częściej, wybrać odpowiednią chłonność środków higienicznych oraz robić podczas doby przerwy w noszeniu ich na rzecz podpasek lub kubeczka menstruacyjnego. Nie powinno się używać tamponów przed i po okresie.

              Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana