Jedną z najważniejszych rzeczy podczas pójścia na basen w trakcie okresu będzie zadbanie o środki higieniczne. Najpopularniejsze w takiej sytuacji będą tampony. Czy można je zastąpić lub pływać bez tamponu? Kiedy nie powinno się pływać w basenie podczas okresu?
Okres i basen
Na początku trzeba zaznaczyć, że nie ma możliwości pójścia na basen bez tamponu bądź innego środka higienicznego. Poza względami estetycznymi, na które niektórzy mogą być wrażliwi, znaczenie ma tu również komfort samej kobiety. W grę wchodzi również higiena oraz bezpieczeństwo, czyli nienarażanie innych osób korzystających z pływalni, na kontakt z krwią.
Wybierając się na basen w trakcie okresu, można wybrać pomiędzy trzema środkami higienicznymi: tamponami zwykłymi, tymi przeznaczonymi specjalnie do pływania, a także kubeczkami menstruacyjnymi.
Stosowanie tamponów podczas pływania w basenie wielu kobietom wydaje się dość ryzykowne. Obawiają się, że może przeciekać, nasączać się wodą czy nawet wypaść. Żadna z tych sytuacji nie może mieć jednak miejsca. Należy zdawać sobie sprawę, że wejście do pochwy jest bardzo elastyczne, co uniemożliwia wystąpienie takich sytuacji. Podczas okresu na basenie można pływać zarówno ze zwykłym tamponem, jak i tym specjalnie przygotowanym na tego typu okoliczność. Oba są jak najbardziej bezpieczne, jednak te drugie mogą być dla niektórych bardziej komfortowe.
Zwykłe tampony produkowane są ze sztucznego jedwabiu, a do ich usuwania stosuje się przyczepiony do nich sznureczek. Tampony na basen wykonane są z gąbki, suchej bądź nawilżanej, i należy je wyciągnąć za pomocą otworu na końcu. Również ich zakładanie wygląda trochę inaczej ze względu na inne właściwości materiału. Przed wsunięciem do pochwy najpierw należy ścisnąć lekko czubek tamponu i dopiero wtedy, za pomocą obu rąk, wsunąć go na miejsce. W przypadku obu typów środków higienicznych bardzo ważne jest też, aby założyć nową sztukę przed wejściem na basen, a po zakończeniu pływania ponownie wymienić na nowy tampon.
Inna możliwość, dzięki której możliwe jest pływanie na basenie bez tamponu, to zastosowanie kubeczka menstruacyjnego. Ten środek higieniczny również warto opróżnić i umyć przed skorzystaniem z pływalni. Lepiej również nie wybierać kubeczka, jeżeli dopiero co zaczęło się korzystać z tego rozwiązania. Jego zakładanie wymaga wprawy, a jego złe umieszczenie przed pływaniem mogłoby mieć nieciekawe skutki. Nie zawsze dobrym pomysłem jest również korzystanie z zupełnie nowego kubeczka. Może się zdarzyć, że nie będzie on odpowiednio dopasowany lub np. zacznie napełniać się wodą. Lepiej sprawdzić to w bezpiecznych warunkach.
Czy zawsze można się kąpać w basenie podczas okresu?
Chociaż nie ma żadnych ogólnych przeciwwskazań do pływania w basenie podczas okresu, w rzadkich przypadkach należy jednak być ostrożnym. Zwykle dzieje się tak w momencie, gdy kobieta cierpi na bardzo silne bóle miesiączkowe. Czasem ból jest tak silny, że uniemożliwia uprawianie sportu. Jeśli jednak kobieta wciąż czuje się na siłach, by pójść na basen, nie jest to zabronione, jednak dobrym pomysłem z pewnością będzie dostosowanie intensywności treningu do swojego stanu i samopoczucia. Niektóre kobiety podczas okresu, nawet jeżeli nie odczuwają silnego bólu, po prostu nie najlepiej się czują. W takiej sytuacji przesunięcie wizyty na kąpielisku o 2–3 dni również może być dobrym pomysłem.
Warto natomiast wiedzieć, że nie ma przeciwwskazań do pływania w basenie termalnym podczas okresu. Ciepłe kąpiele często są nawet wskazane na złagodzenie bólu miesiączkowego. Wyjątkiem są tylko te gorące, ponieważ u niektórych kobiet mogą prowadzić do krwotoku.
Decydując się na pływanie podczas okresu, należy być również świadomym, że ryzyko infekcji intymnej jest wtedy dość duże. Dlatego niezwykle ważna jest higiena. Prawdopodobieństwo zarażenia wzrasta również na bardziej obleganych basenach ze względu na wyższe prawdopodobieństwo przedostania się do wody drobnoustrojów. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór mniej popularnej pływalni. W przypadku kobiet z dużą skłonnością do infekcji intymnych basen podczas okresu jest raczej niewskazany.
Czy można iść na basen podczas okresu? Chociaż nie ma ogólnych przeciwwskazań, zawsze należy wykazać się zdrowym rozsądkiem. Niezwykle ważna jest tu również higiena, która pozwoli uniknąć infekcji intymnych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy obfita miesiączka to problem? Ekspertka tłumaczy, w jakich sytuacjach warto odwiedzić ginekologa
- Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
- Kierownik kazał się rozebrać do naga swoim pracownicom. Chciał sprawdzić, która ma okres
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Patrik Giardino/Getty Images