Bielizna menstruacyjna – co to jest? Jak wybrać odpowiednią?

Kobiety w bieliźnie
Kobiety w bieliźnie
Źródło: Luis Alvarez/Getty Images
Wielorazowe środki higieny intymnej cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na dobro planety, ale też, jak się okazuje, wygodę. Czym jest bielizna menstruacyjna? Czy warto w nią zainwestować? Poznaj ten rodzaj bielizny z okazji 29 marca - Święta Polskiej Bielizny.

Co to jest bielizna menstruacyjna?

Bielizna menstruacyjna, choć w wyglądem przypomina zwyczajną bieliznę, wykorzystywana jest do zadań specjalnych – czyli do chłonięcia okresowej krwi. Docelowo ma być używana zamiast tamponów, podpasek i kubeczków. Bielizna mocno przylega do ciała, co zapobiega przeciekaniu, a także dobrze pochłania wilgoć, co usuwa uczuciu dyskomfortu. Jeżeli wilgoć zaczyna być odczuwalna, oznacza to, że należy zmienić majtki.

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Wydajność majtek menstruacyjnych jest zwykle równa około czterem tamponom. Rozwiązanie to jest z założenia ekologiczne – jedne majtki powinny wystarczyć na około dwa lata użytkowania, po tym czasie ich chłonność może się zmniejszyć. Choć ich ceny są zwykle dość wysokie, przeliczając na koszt podpasek czy tamponów, wciąż są całkiem opłacalne.

Dla kogo bielizna menstruacyjna?

Majtki na okres zamiast podpaski sprawdzą się jako środek higieny intymnej szczególnie dla osób, które nie mają bardzo obfitych okresów, lub na pierwsze i ostatnie dni miesiączkowania. Bielizna ta może okazać się odpowiednia dla sportowców, ponieważ jest bardzo miękka i nieuwierająca, oraz dla kobiet, które potrzebują dodatkowego zabezpieczenia na noc. Coraz więcej osób wybiera majtki menstruacyjne jako jedyną formę zabezpieczenia podczas całego okresu. Wielu producentów poleca ten rodzaj bielizny także osobom, które gubią mocz podczas ćwiczeń, jednak z zaleceniem konsultacji tej przypadłości z lekarzem.

Jak wybrać bieliznę menstruacyjną?

Kupując majtki okresowe powinniśmy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie – niektóre są odpowiednie do stosowania tylko jako dodatkowa ochrona. Jeżeli chcemy używać ich zamiast środków wielorazowych, powinniśmy poszukać tych z takim właśnie przeznaczeniem. Wybierając bieliznę na dzień, należy zwrócić uwagę na jej krój – aby dobrze układał się pod ubraniem. Nie powinna być jednak zbyt wykrojona, aby mogła pochłonąć odpowiednio dużo krwi.

Majtki należy też dobrać pod względem wielkości warstwy chłonącej – jeśli okres bywa obfity, warto kupić te, których warstwa rozciąga się do samego tyłu. Istotne są też ich właściwości antybakteryjne, by zapobiegać infekcjom – tego rodzaju majtki zwykle posiadają cztery warstwy, czyli absorbującą, odprowadzającą wilgoć, antybakteryjną i nieprzemakalną. Cena za jedną parę majtek na okres to około 100 zł.  

Majtki menstruacyjne – opinie

Czy kobiety są zadowolone z używania majtek menstruacyjnych? Choć mogłoby się wydawać, że zdania będą podzielone, większość kobiet, mimo początkowych oporów, była bardzo zadowolona z nowego środka higieny:

- Mam mało obfite miesiączki, więc u mnie sprawdziły się naprawdę dobrze. Często w nich śpię i nie czuję się przemoczona – pisze Karolina na jednej z grup.

- Pracuję z domu, więc nie mam problemu ze zmianą majtek. W domu nie stosuję do nich żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Podpaski zakładam tylko, gdy wychodzę – dodaje Zofia.

- Przyznaję, że kupując je miałam opory, ale stwierdziłam, że przetestuję. Nie żałuję, mam ich już całą szufladę. Zakładam je do tampona, i gdy wiem, że nie będę miała jak założyć nowego – po prostu go wyjmuję i chodzę tylko w majtkach menstruacyjnych. Rewelacja – podsumowuje Olga.

Zobacz także:

Autor: Sylwia Wołoch

Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości