Miesiączka jest jednym z wyznaczników kobiecego zdrowia. Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka w wieku najczęściej kilkunastu lat, uważa się, że organizm osiągnął dojrzałość płciową. Po tym jak po raz pierwszy wystąpi miesiączka, powinna z czasem się uregulować, by ostatecznie pojawiać się co miesiąc, wyjątkiem jest ciąża. Wraz z ustaniem miesiączkowania kobieta wchodzi w okres menopauzy.
Pierwsza miesiączka – kiedy się pojawia?Co to jest miesiączka? To comiesięczne krwawienie pojawiające się na skutek zmieniającej się w macicy błony śluzowej. Kiedy komórka jajowa nie jest zapłodniona, organizm wydala złuszczoną błonę trzonu macicy - endometium z, czemu towarzyszy krwawienie. Młode dziewczęta nieraz pytają o to, kiedy mogą się spodziewać pierwszej miesiączki i jakie będą jej objawy. Pojawienie się miesiączki jest równoczesne z innymi zmianami w organizmie. Wiążą się one z kolejnymi etapami pokwitania.
Tempo dojrzewania organizmu jest kwestią indywidualną i z reguły wynika z czynników genetycznych bądź stanu zdrowia. Średni wiek, w którym dziewczęta mają pierwszą miesiączkę, to 12-14 lat, ale nie jest to reguła. Zanim przyjdzie pierwsza miesiączka można zaobserwować przyrost masy ciała, powiększenie się piersi i pojawienie owłosienia łonowego i pachowego. Jeśli pierwsza miesiączka jest przed 9. rokiem życia lub nie ma jej po ukończeniu 16 lat, należy skonsultować się z lekarzem, który określi, czy wynika to z tempa rozwoju dziecka, czy też istnieje poważniejsza przyczyna i niezbędne będzie leczenie.
Pierwsza miesiączka, podobnie jak kolejne, trwa od 3 do 7 dni. Nastolatki pytają nie tylko o to ile trwa miesiączka, ale także, kiedy spodziewać się kolejnej. I tutaj odpowiedź nie jest prosta. Zanim miesiączka będzie miała regularny cykl upływa wiele miesięcy. Dlatego nie można wyznaczyć dokładnego terminu kolejnego krwawienia. Nieregularna miesiączka może być nawet przez dwa lata. Później powinna pojawiać się w równych odstępach między 21 a 35 dniami. Za pierwszy dzień cyklu uważa się rozpoczęcie krwawienia.
Jeszcze zanim wystąpi miesiączka, nastolatka może zaobserwować pierwsze objawy jej nadejścia. Pierwsza miesiączka najczęściej pojawia się po około 2 latach, od kiedy piersi zaczynają się powiększać. Mniej więcej rok przed miesiączką ma miejsce skok pokwitalny, a kilka miesięcy wcześniej pojawia się biała wydzielina z pochwy. Jest ona wynikiem wydzielania przez organizm hormonów płciowych i obecności flory bakteryjnej. Przed pierwszą miesiączką mogą być też niewielkie plamienia.
Miesiączka a samopoczucie
Bolesna miesiączka to problem wielu kobiet. Bóle w okolicach kręgosłupa lub podbrzusza są dla niektórych kobiet trudne do wytrzymania. Jednak nie są to jedyne symptomy miesiączki. Oprócz tego występować mogą: tkliwość piersi, zaparcia, stan podgorączkowy, rozdrażnienie, wahania nastroju i zwiększony apetyt. Miesiączka często ma objawy przypominające ciążę, przez co samopoczucie może być nieprawidłowo interpretowane. Zmiany w samopoczuciu i natężeniu krwawienia mogą się zmieniać po porodzie. Zdarza się też, że kobieta, u której miesiączki do tej pory były bardzo obfite i bolesne, po urodzeniu dziecka nie ma takich kłopotów.
Miesiączka a ciążaNiektóre kobiety mówią o tym, że będąc w ciąży, w pierwszych miesiącach miały miesiączkę. Ale czy to jest możliwe, by mieć miesiączkę w ciąży? Prawdą jest, że w pierwszym trymestrze może pojawiać się krwawienie, ale nie jest to miesiączka. Wśród przyczyn wymienia się zbyt małą ilość progesteronu, wady jaja płodowego, ciążę pozamaciczną.
Miesiączka po porodzieInną ważną dla kobiet kwestią jest to, kiedy pojawi się miesiączka po porodzie. Okres, jak inaczej nazywana jest miesiączka, może pojawić się już po kilkunastu tygodniach, ale równie dobrze czas ten może wydłużyć się o kilka miesięcy. Będzie do zależne m.in. od tego, czy młoda mama karmi piersią lub stosuje antykoncepcję hormonalną. Miesiączka po porodzie pojawi się szybciej u kobiet, które nie karmią, co wiąże się z wydzielaniem prolaktyny.
Zobacz wideo: Naukowcy znaleźli związek między otyłością a obfitymi miesiączkami
Zobacz także:
- Kobiety cierpią latami, a lekarze nadal zbyt długo czekają z diagnozą. Czy "miesiączka musi boleć"?
- Zaburzenia menstruacji. Jakie są przyczyny zatrzymania miesiączki?
- Powstał "Kalkulator Kosztów Miesiączki". Ile płacisz za bycie kobietą?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: boonchai wedmakawand/Getty Images