Okres był zawsze, podpaski nie. Ile lat mają współczesne środki higieny intymnej dla kobiet?

Aktualnie czytasz: Okres był zawsze, podpaski nie. Ile lat mają współczesne środki higieny intymnej dla kobiet?
Źródło: Carol Yepes/Getty Images
Pierwsze komercyjne podpaski pojawiły się na rynku niewiele ponad 100 lat temu. Jak długą drogę przeszły, aby znaleźć się w naszych zasobach higienicznych w wersji, którą znamy? Kto pierwszy raz powiedział słowo "okres" w telewizji?

Historia podpaski

Menstruacja dla naszych przodków była bardzo trudna. Funkcję środków higienicznych używanych podczas okresu pełniły wówczas liście, trawa, drewno, a później także wata czy bandaże. Za pierwszy prototyp podpaski możemy być wdzięczne francuskim pielęgniarkom, które podczas wojny, z bandaży i miazgi drzewnej, stworzyły opatrunki tamujące krwawienie na polu bitwy.

Pierwszy komercyjny model podpaski pojawił się w 1888 roku, wprowadzony przez firmę Southall. Po I wojnie światowej firma Kotex zaczęła sprzedawać środki higieny intymnej dla kobiet, stworzone z niewykorzystanych zapasów opatrunków. Nie przypominały jednak tych, które używamy dziś – była to wata lub włókno owinięte w chłonny materiał, mocowane na specjalnym pasie sanitarnym. Choć pierwsze informacje o podpaskach wywołały powszechne oburzenie, kobiety szybko się do nich przekonały. W 1927 roku firma produkująca podpaski zarobiła aż 11 milionów dolarów na ich sprzedaży.

Podpaski, które znamy współcześnie

Publiczne mówienie o środkach higieny intymnej wywoływało powszechne oburzenie jeszcze przez lata po powstaniu pierwszych podpasek. Firma Johnson&Johnson w 1897 roku była zmuszona zmienić nazwę swoich produktów na neutralną – Nupak – ponieważ kobiety wstydziły się prosić o artykuły, które nazywały się – według nich – zbyt dosłownie.

Używane przez nas dziś podpaski samoprzylepne to wynalazek lat 70. XX wieku, natomiast te ze skrzydełkami – dopiero lat 90. XX wieku. Zakaz reklamowania środków higieny intymnej został zniesiony w Stanach Zjednoczonych w 1972 roku. Co ciekawe, pierwszy raz słowo "okres" na antenie telewizyjnej padło 13 lat po zniesieniu go – w 1985 roku. Wypowiedziała je aktorka Courtney Cox, znana jako perfekcjonistka Monica z serialu "Przyjaciele".

Zobacz wideo: Naukowcy znaleźli związek między otyłością a obfitymi miesiączkami

Naukowcy znaleźli związek między otyłością a obfitymi miesiączkami
Źródło: x-news

Zobacz także:

Autor: Sylwia Wołoch

Źródło: yourkaya.pl

Źródło zdjęcia głównego: Carol Yepes/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości