Profilaktyka zdrowia

Zaburzenia menstruacji. Jakie są przyczyny zatrzymania miesiączki?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą przyczyniać się do zatrzymania miesiączki. Ich źródłem może być stres, niewłaściwa dieta albo ciąża. Dowiedz się, w jakich sytuacjach niezbędna jest wizyta u lekarza.

Zaburzenia miesiączki – co je powoduje?

Menstruacja występuje średnio 12-14 dni po owulacji w cyklu, w którym kobieta nie zaszła w ciążę. Jedną z głównych przyczyn braku okresu jest ciąża, dlatego w przypadkach, gdy doszło wcześniej do stosunku seksualnego, dobrze jest wykonać test.

Zaburzenia cyklu mogą pojawiać się do 3 lat od wystąpienia pierwszego krwawienia. Może dochodzić wówczas do fizjologicznego zatrzymania miesiączek i nieregularności cyklu.

Kolejnym stanem fizjologicznym, w którym można spodziewać się zaburzenia równowagi hormonalnej, jest czas perimenopauzyczny, czyli przed wystąpieniem menopauzy. Trwa on od 3 do 7 lat i charakteryzuje się tym, że cykl, który dotychczas był regularny, może się nieco skrócić lub wydłużyć. Bywa, że po pewnym czasie wraca do normy, jednak później znów zaczyna się rozregulowywać.

Dolegliwości zaburzające cykl menstruacyjny

Istnieje wiele chorób endokrynologicznych, które mogą być powodem zatrzymania miesiączki. Wśród nich są dolegliwości tarczycy oraz dysfunkcje i choroby przysadki, takie jak hiperprolaktynemia. Zaburzenia cyklu mogą być również wywołane otyłością lub zbyt restrykcyjną dietą, która przyczynia się do spadku poziomu leptyny. W efekcie, ciało kobiety przechodzi na „tryb oszczędnościowy”, który może powodować zaburzenia miesiączkowania. Ogromne szkody może wywołać także długotrwały stres. Natłok emocji i kortyzol znacząco wpływają na pracę całej gospodarki hormonalnej. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zaburzeń cyklu i pojawia się zwykle w wyniku wstrząsających przeżyć lub stanów lękowych.

ZOBACZ: Materiał pt.: „Zaburzenia cyklu miesiączkowego przez stres”

Jak zauważyła ginekolog Anetta Karwacka, zaburzenia wywołane stresem mogą minąć samoistnie pod warunkiem, że zmienią się warunki życia. W przeciwnym razie należy je bezwzględnie leczyć zwłaszcza, jeśli występują w parze z innymi dolegliwościami.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Czym jest kubek menstruacyjny i jak prawidłowo z niego korzystać?

Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki

Powstał antykoncepcyjny zastrzyk dla mężczyzn. Naukowcy: "Działa 13 lat"

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości