Czym jest kubeczek menstruacyjny i jak prawidłowo z niego korzystać?

Kubeczek menstruacyjny
Czym jest kubeczek menstruacyjny i jak prawidłowo z niego korzystać?
Źródło: Fot. Volanthevist / Getty Images
Kubek menstruacyjny, nazywany też kubeczkiem menstruacyjnym to wynalazek wzbudzający wiele kontrowersji. Spora liczba kobiet uważa, że jest to rozwiązanie niewygodne i niehigieniczne. Tymczasem okazuje się, że używanie kubeczka zamiast podpasek i tamponów jest o wiele tańsze, bardziej higieniczne i ekologiczne. Nie potrzeba też wiele czasu, aby nauczyć się go zakładać.

Miesiączka to rzecz naturalna, jednak nastręczająca kobietom wielu problemów organizacyjno-higienicznych związanych z używaniem podpasek i tamponów. Nic więc dziwnego, że panie wciąż poszukują sposobów, aby ułatwić sobie życie w tym temacie. Z pomocą przychodzi kubeczek menstruacyjny.

Co to takiego? Jest to elastyczny, wykonany z silikonu medycznego kubeczek, który umieszcza się w pochwie. Spływająca z macicy krew wpada wprost do niego, dzięki czemu nie dostaje się na bieliznę. Wystarczy co kilka godzin go opróżnić i ponownie umieścić w pochwie.

Czym dokładnie jest kubeczek menstruacyjny?

Pomysł na kubeczek menstruacyjny powstał w latach 30. ubiegłego wieku. Jest to niewielki pojemniczek zrobiony z hipoalergicznego i nie drażniącego materiału – silikonu medycznego. Dzięki dużej elastyczności bez problemu można ulokować go w pochwie. Opróżniać go można tylko raz na 12 godzin, dzięki czemu nie ma potrzeby częstych wizyt w toalecie. Po opróżnieniu zebranej w niej krwi wystarczy go przepłukać ciepłą wodą i z powrotem umieścić w pochwie. Kubeczek menstruacyjny po każdym cyklu dobrze jest wygotować, aby pozbyć się z niego wszelkich zarazków. Najczęściej zakończony jest wypustką, umożliwiającą na łatwe i szybkie usunięcie go.

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Kubeczka menstruacyjnego nie wolno:

  • pożyczać;
    • wyciągać podczas każdej wizyty w toalecie;
      • uprawiać w nim seksu;
        • używać, jeśli w przeszłości miało się syndrom wstrząsu toksycznego.

          Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

          Mają one różne rozmiary, najczęściej od S do XL. Aby kupić odpowiedni kubek dla siebie, należy wziąć pod uwagę obfitość miesiączek i wysokość szyjki macicy (warto zapytać ginekologa). Istotne jest także, czy się rodziło -kobiety, które nigdy nie rodziły mogą mieć problem z umieszczeniem dużego, sztywnego kubeczka w pochwie. Rozmiary są zależne od producenta i kupując kubeczek, należy się z nimi zapoznać oraz dobrać najodpowiedniejszy dla siebie. Istnieją również specjalne, bardzo małe kubeczki przeznaczone dla kobiet z niskim położeniem szyjki macicy.

          Zakładanie i używanie kubeczka menstruacyjnego

          Początkowo aplikacja kubeczka menstruacyjnego może wydawać się trudna, jednak w rzeczywistości wystarczy zrobić to kilka razy, aby zyskać wprawę. Kubek z wyglądu przypomina kieliszek do szampana. Jego górne krawędzie są zakończone grubszym pierścieniem – należy skierować go do góry i tak wprowadzić kubeczek, aby znalazł się pod ujściem szyjki macicy. Ścianki kubeczka muszą ściśle przylegać do ścian pochwy. W tej sytuacji krew zlatująca z ujścia szyjki macicy wpada wprost do kubeczka.

          Najprostszą metodą aplikacji jest zgięcie pierścienia kubeczka w kształt litery „C” i wprowadzenie go w ten sposób do pochwy. W czasie aplikacji pierścień odkształca się, przylegając ciasno do ścianek pochwy. Wyjęcie kubka menstruacyjnego również nie jest trudne – wystarczy chwycić na wypustkę i pociągnąć do dołu, pomagając sobie lekkim parciem. Jednego kubka można używać nawet kilka lat. Myć i dezynfekować kubeczek menstruacyjny należy przed pierwszą aplikacją, po zakończeniu miesiączki i na początku okresu.

          Zalety używania kubeczka menstruacyjnego

          Używanie kubeczka menstruacyjnego ma wiele zalet. Przede wszystkim, jeśli wykorzystujemy go w odpowiedni sposób, jest o wiele bardziej higieniczny od podpasek i tamponów. W przeciwieństwie do nich nie wywołuje podrażnień ani uczuleń. Ważny jest również aspekt ekonomiczny – zakup kubeczka to jednorazowy wydatek w kwocie ok. 40 zł.

          Przy odpowiedniej higienie kubeczek wystarczy na kilka, a nawet kilkanaście lat. Tymczasem ta sama, a nawet większa kwota może być zużywana rocznie na podpaski lub tampony. Kolejną zaletą jest wygoda – odpowiednio założony kubeczek menstruacyjny jest niewyczuwalny, można go nosić nawet do 12 godzin. Jest to dobre rozwiązanie dla kobiet, którym leży na sercu ekologia. Używając kubeczka, nie produkujemy odpadów w formie zużytych podpasek i tamponów.

          Gdzie kupić kubeczek menstruacyjny?

          Kubeczki dostępne są w aptekach oraz drogeriach – zarówno online, jak i stacjonarnych. Cena kubeczka menstruacyjnego wynosi od ok. 30 do 130 zł, zależnie od marki.

          Zobacz także:

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          Źródło zdjęcia głównego: Fot. Volanthevist / Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości