Zdrowy styl życia

Czym jest kubek menstruacyjny i jak prawidłowo z niego korzystać?

kubek menstruacyjny

Fot. Volanthevist / Getty Images

Zdrowy styl życia

Czym jest kubek menstruacyjny i jak prawidłowo z niego korzystać?

kubek menstruacyjny

Fot. Volanthevist / Getty Images

Kubek menstruacyjny to wynalazek wzbudzający wiele kontrowersji. Spora liczba kobiet uważa, że jest to rozwiązanie niewygodne i niehigieniczne. Tymczasem okazuje się, że używanie kubeczka zamiast podpasek i tamponów jest o wiele tańsze, bardziej higieniczne i ekologiczne. Wystarczy odrobina dobrej woli, aby nauczyć się go zakładać.

Miesiączka to rzecz naturalna, jednak nastręczająca kobietom wielu problemów organizacyjno-higienicznych związanych z używaniem podpasek i tamponów. Nic więc dziwnego, że panie wciąż poszukują sposobów, aby ułatwić sobie życie w tym temacie. Z pomocą przychodzi kubeczek menstruacyjny. Co to takiego? Jest to elastyczny, wykonany z silikonu medycznego kubeczek, który umieszcza się w pochwie. Spływająca z macicy krew wpada wprost do niego, dzięki czemu nie dostaje się na bieliznę. Wystarczy co kilka godzin go opróżnić i ponownie umieścić w pochwie.

Więcej:

Czym dokładnie jest kubeczek menstruacyjny?

Pomysł na kubeczek menstruacyjny powstał w latach 30. ubiegłego wieku. Jest to niewielki pojemniczek zrobiony z hipoalergicznego i nie drażniącego materiału – silikonu medycznego. Dzięki dużej elastyczności bez problemu można ulokować go w pochwie. Opróżniać go można tylko raz na 12 godzin, dzięki czemu nie ma potrzeby częstych wizyt w toalecie. Po opróżnieniu zebranej w niej krwi wystarczy go przepłukać ciepłą wodą i z powrotem umieścić w pochwie. Kubeczek menstruacyjny po każdym cyklu dobrze jest wygotować, aby pozbyć się z niego wszelkich zarazków. Kubek jest zakończony wypustką, co pozwala na łatwe i szybkie usunięcie go.

Kubki menstruacyjne mają różne rozmiary, najczęściej od S do XL. Aby kupić odpowiedni kubek dla siebie, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy – po pierwsze, obfitość miesiączek, po drugie, wzrost. Rozmiary są zależne od producenta i kupując kubeczek, należy się z nimi zapoznać oraz dobrać najodpowiedniejszy dla siebie. Istnieją również specjalne, bardzo małe kubeczki przeznaczone dla kobiet z niskim położeniem szyjki macicy.

Kubeczka menstruacyjnego nie wolno:

  • pożyczać;
  • wyciągać podczas każdej wizyty w toalecie;
  • uprawiać w nim seksu;
  • używać, jeśli w przeszłości miało się syndrom wstrząsu toksycznego.

Zakładanie i używanie kubeczka menstruacyjnego

Początkowo aplikacja kubeczka menstruacyjnego może wydawać się trudna, jednak w rzeczywistości wystarczy zrobić to kilka razy, aby zyskać wprawę. Kubek z wyglądu przypomina kieliszek do szampana. Jego górne krawędzie są zakończone grubszym pierścieniem – należy skierować go do góry i tak wprowadzić kubeczek, aby znalazł się pod ujściem szyjki macicy. Ścianki kubeczka muszą ściśle przylegać do ścian pochwy. W tej sytuacji krew zlatująca z ujścia szyjki macicy wpada wprost do kubeczka. Najprostszą metodą aplikacji jest zgięcie pierścienia kubeczka w kształt litery „C” i wprowadzenie go w ten sposób do pochwy. W czasie aplikacji pierścień odkształca się, przylegając ciasno do ścianek pochwy. Wyjęcie kubka menstruacyjnego również nie jest trudne – wystarczy chwycić na wypustkę i pociągnąć do dołu, pomagając sobie lekkim parciem. Jednego kubka można używać nawet kilka lat. Myć i dezynfekować kubeczek menstruacyjny należy przed pierwszą aplikacją, po zakończeniu miesiączki i na początku okresu.


PMS z punktu widzenia mężczyzny

Zalety używania kubeczka menstruacyjnego

Używanie kubeczka menstruacyjnego ma wiele zalet. Przede wszystkim, jeśli wykorzystujemy go w odpowiedni sposób, jest o wiele bardziej higieniczny od podpasek i tamponów. W przeciwieństwie do nich nie wywołuje podrażnień ani uczuleń. Ważny jest również aspekt ekonomiczny – zakup kubeczka to jednorazowy wydatek w kwocie ok. 70 zł. Przy odpowiedniej higienie kubeczek wystarczy na kilka, a nawet kilkanaście lat. Tymczasem ta sama, a nawet większa kwota może być zużywana rocznie na podpaski lub tampony. Kolejną zaletą jest wygoda – odpowiednio założony kubeczek menstruacyjny jest niewyczuwalny , można go nosić nawet do 12 godzin. Jest to dobre rozwiązanie dla kobiet, którym leży na sercu ekologia. Używając kubeczka, nie produkujemy odpadów w formie zużytych podpasek i tamponów.

Gdzie kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki dostępne są w aptekach oraz drogeriach – zarówno online, jak i stacjonarnych. Kupimy go np. w Rossmanie, Hebe czy Drogeriach Natura. Cena kubeczka menstruacyjnego wynosi od ok. 60 do 130 zł, zależnie od marki.

Co sądzisz o tym artykule?
73
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
25.11.2019
Madda
Co za bzdura! Nie wyciąga się kubeczka za wypustkę! Naciska się kciukiem i palcem wskazującym na denko kubeczka, przez co odkleja się od ścian pochwy.
Ja kubeczka nie używam, bo dla mnie aplikacja to coś niemożliwego. Poza tym już widzę, jak dziewica wkłada do pochwy 3 palce i kubek. U mnie to by było niemożliwe. Nawet teraz sobie tego nie wyobrażam.