Użytkowniczka TikToka wywołała nie lada zamieszanie w sieci, a wszystko to za sprawą nietuzinkowych porad dotyczących higieny intymnej. Internautka przyznała, że na co dzień nie korzysta z popularnych środków higienicznych i kosmetyków. Jak zareagowali na to jej obserwatorzy?
Kubek menstruacyjny, nazywany też kubeczkiem menstruacyjnym to wynalazek wzbudzający wiele kontrowersji. Spora liczba kobiet uważa, że jest to rozwiązanie niewygodne i niehigieniczne. Tymczasem okazuje się, że używanie kubeczka zamiast podpasek i tamponów jest o wiele tańsze, bardziej higieniczne i ekologiczne. Nie potrzeba też wiele czasu, aby nauczyć się go zakładać.
O idei różowych skrzyneczek głośno jest w całej Polsce. Kobiety zabiegają o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej. Dzieje się to również w krakowskich szkołach. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym uczennica, Anna Pocztowska oraz pełnomocnik Urzędu Miasta, Nina Gabryś.
Niewłaściwe nawyki higieniczne miejsc intymnych mogą doprowadzić do chorób narządów płciowych oraz zapaleń dróg moczowych. Podstawowe zasady higieny intymnej nieznacznie różnią się w zależności od płci, jednak kobiety w ciąży i po porodzie powinny w szczególny sposób troszczyć się o prawidłową pielęgnację okolicy krocza.
Wiele kobiet nie wyobraża sobie, by jeden kubeczek menstruacyjny mógł im zastąpić podpaski i tampony. Jednak jak się okazuje, wystarczy go przetestować, by się przekonać, że ma bardzo dużo zalet. Nie dość, że jest ekologiczny, to jeszcze pozwala w perspektywie roku zaoszczędzić około 150 zł. A chroni nas tak samo, jak tradycyjne produkty, których używamy podczas miesiączki.
Latem nietrudno o infekcje intymne. Związane jest to przede wszystkim ze zmieniającą się aurą, ale i innym niż w pozostałe miesiące stylem życia. O to, dlaczego szczególnie w letnie, gorące dni musimy zwracać uwagę na higienę intymną i jak to robić poprawnie, zapytaliśmy Aleksandrę Przybylską, ginekolog.
Od 8 do 20 tysięcy sztuk - tyle przeciętna kobieta zużywa podpasek i tamponów w trakcie swojego życia. Dlatego wraz z ginekologiem Jackiem Tulimowskim przyjrzeliśmy się, czy faktycznie są tak niebezpieczne dla zdrowia, jak niektórzy twierdzą. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Jak postępować w upalne dni? I czy faktycznie kubeczek menstruacyjny to złoty środek?
Kilka lat temu amerykańska modelka Lauren Wasser po użyciu tamponu doznała wstrząsu toksycznego. W efekcie dziewczynie trzeba było amputować nogę. Z gościem Dzień Dobry TVN prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem i położnikiem porozmawialiśmy o TSS - jakie są jego objawy? Ania Kalczyńska zapytała również ginekologa o rzeczywiste zagrożenie jakie niesie ze sobą używanie tamponów higienicznych. Czy wszystkie kobiety powinny ich używać?
Okazuje się, że do tej pory Polacy nieprawidłowo przygotowywali się do kąpieli w basenie, bo pod prysznicem namydlali się w... gaciach lub strojach kąpielowych. Sprawą musiał zająć się Inspektor Sanitarny, który wydał stosowne wytyczne. Teraz Polacy muszą brać prysznic tak, jak ich Pan Bóg stworzył, czyli bez kąpielówek i wyszorować to, co trzeba. Jak to działa w praktyce? Sprawie przyjrzał się - wszechstronnie ;-) - reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer!