Nieprawidłowa higiena intymna może być przyczyną dyskomfortu nie tylko ze strony osoby zaniedbującej tę sferę, ale także jej otoczenia. Nieprzyjemnemu zapachowi, niechęci do zbliżeń seksualnych oraz uniknięciu infekcji sprzyja przestrzeganie kilku prostych zasad higieny intymnej.
Higiena intymna – podstawowe zasady
Utrzymywanie podstawowych zasad higieny intymnej zapobiega przed wieloma konsekwencjami społecznymi oraz zdrowotnymi – zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. Zaniedbywanie higieny intymnej nie jest problemem dotyczącym tylko osób ubogich, często do zasad nie stosują się osoby wykształcone i o dobrym statusie społecznym.
Na ogólną prawidłową higienę intymną składają się:
- regularna zmiana pościeli oraz piżamy,
- noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny,
- spanie bez bielizny,
- codzienna zmiana bielizny,
- regularna zmiana ręcznika i nieużywanie go do innych celów niż higiena intymna,
- zachowanie czystości w łazience,
- korzystanie z prysznica zamiast wanny,
- mycie rąk po każdym skorzystaniu z toalety,
- podcieranie się po każdym skorzystaniu z toalety,
- higiena intymna po stosunku – oddanie moczu w krótkim czasie od współżycia, przemycie krocza, w przypadku używania zabawek erotycznych umycie ich przed i po każdym użyciu wodą z mydłem. By zmniejszyć ryzyko zakażenia, należy podczas stosunku używać prezerwatywy,
- używanie żeli do higieny intymnej lub szarego mydła do podmywania się zachowującego odpowiednie pH okolic pochwy, sromu oraz penisa. Mycie nie powinno być wykonywane częściej niż raz dziennie. Po każdym myciu należy delikatnie osuszyć okolicę krocza,
- stosowanie specjalistycznych preparatów do golenia miejsc intymnych.
Higiena intymna u mężczyzn
Płeć męska zwykle przywiązuje mniejszą wagę do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych pozwalających na utrzymanie miejsc intymnych w czystości. Prawidłowa higiena intymna u mężczyzn, oprócz podstawowych zasad, obejmuje nawyki związane z myciem pod napletkiem i usuwanie zalegającej wydzieliny – mastki. W przypadku niemożności odciągnięcia napletka (stulejki) należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu kwalifikacji do przeprowadzenia ewentualnej korekty lub leczenia zachowawczego.
Każdy mężczyzna powinien pamiętać o noszeniu przewiewnej, nieuciskającej krocza bielizny.
Higiena intymna u kobiet
Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby płci pięknej jest nieprawidłowe podcierania się po oddaniu moczu. Ten zabieg higieny intymnej należy wykonywać, kierując się od krocza w kierunku odbytu. Odwrotny kierunek może spowodować przeniesienie bakterii z odbytu do cewki moczowej, co zwiększa ryzyko rozwinięcia się infekcji dróg moczowych.
Dodatkowym aspektem, któremu należy się przyjrzeć w przypadku kobiet, jest higiena intymna związana z miesiączkowaniem. W czasie okresu należy przemywać się co najmniej dwa razy dziennie oraz często zmieniać podpaski, by zapobiec długiemu kontaktowi krocza z wydalaną krwią. W trakcie plamienia należy stosować wkładki higieniczne, które również powinny być często zmieniane. Wilgotne środowisko podczas trwania miesiączki sprzyja powstawaniu infekcji dróg moczowych.
Bardzo dużą rolę ma edukacja higieny osobistej u dziewczynek, przygotowanie do mającej nadejść miesiączki oraz pouczenie o ważności utrzymywania prawidłowej pielęgnacji. Dziewczynki w wyniku niedoboru hormonów są szczególnie narażone na zakażenia.
Należy wspomnieć również o konieczności odbudowy flory bakteryjnej za pomocą kapsułek doustnych lub dopochwowych po infekcjach, co również zalicza się do utrzymywania prawidłowej higieny.
Szczególne przypadki – higiena intymna w ciąży oraz higiena intymna po porodzie
Higiena intymna u kobiet w ciąży jest niezmiernie ważna ze względu na rozpulchnienie ścianek śluzówki pochwy i sromu, zmiany pH oraz zmniejszenie ilości bakterii flory fizjologicznej. W trakcie ciąży nie powinno się wkładać palców do pochwy w celu usunięcia śluzu. W przypadku wystąpienia dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Higiena intymna po porodzie powinna być również prowadzona bardzo dokładnie ze względu na konieczność regeneracji uszkodzonych śluzówek oraz odpowiedniego nawilżenia. W przypadku trudno gojących się ran krocza po jego szyciu konieczne może być stosowanie antybiotyku.
Kosmetyki do higieny intymnej
Obecnie istnieje cała gama preparatów przeznaczonych specjalnie do higieny intymnej. Produkty takie powinny charakteryzować się szerokim profilem tolerancji, hipoalergicznością i mieć możliwie jak najprostszy skład. Nie należy stosować kosmetyków perfumowanych, podrażniających okolicę intymną. Do mycia okolic intymnych można używać wody z szarym mydłem.
Higiena snu. Jak spać, żeby się wyspać? Zobacz video:
Zobacz także:
- Higiena miejsc intymnych. Te podstawy powinien znać każdy
- Kubeczek menstruacyjny zamiast podpasek i tamponów. "Przez 2 lata zaoszczędziłam już 300 zł"
- Błędy w higienie intymnej. Ginekolog wskazuje te, które musimy wyeliminować od razu, bo robimy sobie krzywdę
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images